صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

نامه ۱۰ بندی اقلیم کردستان عراق به بغداد

کد خبر 5734 1399-02-10 17:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دفتر دولت اقلیم کردستان عراق نامه‌ای ۱۰ بندی را برای بغداد ارسال کرده و دلایل قانونی را که پرداخت حقوق کارمندان اقلیم نباید متوقف شوند و وضعیت آنها با کارمندان سایر بخش‌های عراق تفاوتی ندارد، بیان کرد.
نامه ۱۰ بندی اقلیم کردستان عراق به بغداد


 نامه دولت اقلیم کردستان عراق برای دبیرخانه کابینه بغداد پس از تصمیم این دبیرخانه برای توقف پرداخت حقوق کارمندان اقلیم ارسال شده و در آن این تصمیم زیرپا گذاشتن قوانین قلمداد شد.
این نامه دارای ۱۰ بند بر محور سیاسی اربیل برگرفته از پایبندی به قانون اساسی در حل مشکلات موجود به ویژه پرداخت حقوق و مزایای کارمندان اربیل بوده و در آن تاکید شد، سیاست اربیل بر حل مشکلات موجود با بغداد مطابق با قانون اساسی و با استناد به بندهای آن بوده و همچنان هست.
در این نامه آمده است، در قانون اساسی حق مشارکت به عنوان اصل تاسیس حاکمیت اقلیم ها و استان ها و بر اساس اصول برابری فرصت ها و عدالت درنظر گرفته شده و این امر بدون رعایت اصل برابری میان شهروندان اقلیم و استان های عراق در برخورداری از حقوق محقق نمی شود.
همچنین اربیل توقف پرداخت حقوق کارمندان خود را به منزله "زیر پا گذاشتن اصل برابری و عدالت" دانست به ویژه که پرداخت حقوق کارمندان دولت در ۱۵ استان به راحتی و بدون هیچ مشکلی انجام می شود.
در ادامه این نامه آمده است، بر اساس بند ۱۰ بودجه سال ۲۰۱۹، بغداد باید حقوق اقلیم کردستان از جمله دیرکردهای حقوق کارمندان را پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت سهم مقرر آن از درآمدهای نفتی، خسارت اقلیم را نیز پرداخت کند.
اربیل با اشاره به اینکه هنوز بیش از یک میلیون پناهجو و آواره در این اقلیم ساکن هستند و هزینه های آنها بر عهده اربیل است اما بغداد کوچکترین مشارکتی در این زمینه ندارد، تاکید کرد: دولت مرکزی چگونه بر بند ویژه ای از ماده ۲۷ قانون مدیریت مالی برای توقف پرداخت حقوق کارمندان اربیل استناد می کند.
در ادامه این نامه با اشاره به اینکه بغداد از فوریه ۲۰۱۴ تا سا ۲۰۱۹ از پرداخت حقوق اقلیم خودداری کرد به همین علت اربیل مجبور شد با گرفتن وام، اجرای سیاست های ریاضتی و کاهش هزینه های عمومی و پس انداز اجباری، منابع درآمدی دیگری را برای خود ایجاد کند، تاکید شد، موضعگیری ثابت اقلیم بر حل و فصل این موضوع مطابق با بندهای قانون اساسی و اصل مشارکت است. 
 

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی