صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

راه‌های استفاده ایمن از وسیله نقلیه عمومی

کد خبر 5735 1399-02-10 17:32
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
برای پرداخت کرایه‌های مترو و اتوبوس بهتر است از همان کارت‌های بلیت استفاده کنید اگر در دسترس‌تان نبود، بلیت کاغذی تک‌سفره خریداری کنید، خریداری این نوع بلیت‌ها هم بهتر است با استفاده از کارت اعتباری باشد و نه پول نقد.
راه‌های استفاده ایمن از وسیله نقلیه عمومی


برای پرداخت کرایه های مترو و اتوبوس بهتر است از همان کارت های بلیت استفاده کنید اگر در دسترس تان نبود، بلیت کاغذی تک سفره خریداری کنید، خریداری این نوع بلیت ها هم بهتر است با استفاده از کارت اعتباری باشد و نه پول نقد هر چند که این روزها طرح ترافیک در بیشتر استان های کشور لغو شده است و وزارت بهداشت هم تلویحی تأکید کرده که افراد از خودروی شخصی خود استفاده کنند اما هنوز هم وسایل نقلیه عمومی پرطرفدار هستند و برای مسافران ارزان تمام می شوند.
افرادی که خودروی شخصی دارند شاید در این روزها تمایل داشته باشند تا از آن استفاده کنند اما آنهایی که ندارند، چاره ای جز استفاده از مترو و اتوبوس ندارند، حتی اگر خیلی هم شلوغ باشد.کرونا از وقتی آمده ریتم زندگی ما را به هم زده و بسیاری را ترسانده اما واقعیت این است که اگر توصیه های ایمنی را رعایت کنیم احتمال ابتلای ما به این ویروس کاهش پیدا می کند. مسئولان وزارت بهداشت هم برای چگونگی استفاده ایمن از وسایل نقلیه عمومی، پروتکل های مختلفی نوشته اند؛ اینکه باید در اتوبوس یا مترو چه کرد؟ در ادامه تعدادی از این توصیه ها را که در کتاب راهنمای گام دوم مبارزه با کووید_ ۱۹ آمده است با هم مرور می کنیم.
پرداخت کرایه
نخستین قدم استفاده نکردن از پول کاغذی است. برای پرداخت کرایه های مترو و اتوبوس بهتر است از همان کارت های بلیت استفاده کنید اگر در دسترس تان نبود، بلیت کاغذی تک سفره خریداری کنید، خریداری این نوع بلیت ها هم بهتر است با استفاده از کارت اعتباری باشد و نه پول نقد. برای پرداخت کرایه تاکسی، تپسی و اسنپ هم بهتر است به صورت الکترونیکی اقدام به پرداخت کنید. این روزها اغلب تاکسی ها نیز به سرویس پرداخت آنلاین متصل شده اند و می توان کرایه آنها را نیز به این صورت پرداخت کرد.
تاکسی نشین ها بخوانند
بهداشت خودرو یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند میزان ابتلا به کرونا را کاهش دهد. در قدم اول صاحب خودرو باید در وعده های مختلف تمام سطوح مانند دستگیره های پنجره، دستگیره در، داشبورد و حتی شیشه های خودرو را تمیز کند، سپس خشک و بعد گندزدایی کند. این اقدام باعث تأمین سلامت مسافران تاکسی می شود.
در قدم دوم بهتر است دستگاه ضدعفونی کننده دست و سطوح، در خودرو وصل شود در جایی که در دسترس راننده و مسافران باشد و نیازی به دست زدن به سطح ظرف نیز نباشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، جمع آوری پسماندهای خشک از خودرو است، کارشناسان توصیه می کنند که جمع آوری پسماندها ازجمله کاغذ و بلیت و حتی دستمال کاغذی در خودرو در کیسه های پلاستیکی دربسته، محکم و بدون درز و نشت آن هم در پایان هر شیفت کاری انجام بگیرد.
تهویه طبیعی با باز گذاشتن پنجره ها
بسیاری از رانندگان تاکسی گمان می کنند که استفاده از کولر و باد مستقیم آن می تواند در کاهش ابتلا به ویروس کرونا موثر باشد در حالی که چنین گزاره ای هنوز صحت علمی ندارد، کارشناسان وزارت بهداشت توصیه کردند که برای تهویه طبیعی هوای داخل خودرو بهتر است، پنجره ها در حین حرکت باز باشد.
چگونه بنزین بزنید؟
حضور در جایگاه های سوخت همواره یکی از دغدغه های مسئولان برای انتقال ویروس کروناست؛ چنان که وزیر ارتباطات نیز پیش از آغاز سال ۹۹ عنوان کرده بود که مطالعات ماهواره ها نشان داده که جولانگاه ویروس در پمپ بنزین هاست. در همین زمینه وزارت بهداشت توصیه کرده که فرآیند بنزین زدن در جایگاه های سوخت را تنها متصدیان سوخت در پمپ بنزین ها انجام دهند و رانندگان حتی از خودروی خود پیاده نشوند.
چند نکته کوتاه
برای گندزدایی وسایل نقلیه فراموش نکنید که باید در و پنجره های آن باز باشد، تجمع مواد ضدعفونی کننده در هوا می تواند باعث تنگی نفس شود. فراموش نکنید که صندلی ها و پشتی صندلی ها نیز باید تماما ضدعفونی و گندزدایی شوند؛ زیرا این سطوح هم منابعی برای انتقال ویروس به لباس مسافران هستند.
بی دردسر سوار مترو بشویم
مترو هم یکی از وسایل نقلیه عمومی است که این روزها سوار شدن بدون دردسر به آن دغدغه بسیاری است. روز گذشته اما شیوه نامه تازه ای برای استفاده از مترو ابلاغ شد که در ادامه به مواردی از آن اشاره می کنیم. استفاده از ماسک برای تمامی مسافران مترو اجباری است، همه افراد باید هنگام سوارشدن ماسک بزنند. در ایستگاه ها و سکوهای انتظار و داخل واگن ها و حتی گیشه فروش بلیت فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود.
چند کلام با مسئولان
در این شیوه نامه توصیه شده است که در صورت امکان در هر کابین مترو یک دستگاه تصفیه کننده هوا با فیلتر قرار داده شود. همچنین تمام مسئولان موظفند که تونل های ضدعفونی مسافران را در ورودی و خروجی ایستگاه های مترو قرار دهند. برای هر راهبر مترو باید به ازای شیفت ها و سفرهایی که دارد دستکش های یک بار مصرف داده شود. کابین های فروش بلیت باید به طور مرتب ضدعفونی شوند و ارتباط بدون محافظ با مشتری نداشته باشند.
در ایستگاه های مترو باید سطل های زباله دربسته وجود داشته باشد و فن های مکشی واگن ها هم باید هم زمان با سیستم تهویه فعال باشند و هوا را به بیرون ایستگاه منتقل کنند. فراموش نکنید که این شیوه نامه به تازگی ابلاغ شده و همه موظف به اجرای آن هستند در صورتی که خللی در اجرای آن مشاهده شود هر مسافر باید آن را اطلاع دهد.
توصیه شده که پرسنل راهبری دوازده ساعته تا حد امکان شب ها در محل کار نخوابند و به خانه بروند. از طرف دیگر فاصله گذاری اجتماعی باید بین کادر اداری مترو نیز رعایت شود و تمام لوازم و ظروف مشترک جمع آوری و به شکل خصوصی تبدیل شوند. همچنین در یکی از بندهای این شیوه نامه آمده است که افراد مشکوک به ویروس نباید داخل ایستگاه ها شوند و باید از حضور آنها ممانعت شود.
چند توصیه به مسافران هوایی
اما اگر این روزها مجبور به حضور در پایانه های ورودی و خروجی شهرها شدید یا حتی اجباری به استفاده از هواپیما داشتید، بهتر است به چند نکته توجه کنید؛ سعی کنید فاصله خود را با هر مسافر تا یک ونیم متر رعایت کنید، در شرایط کرونایی نباید صف با فاصله کم از یکدیگر ایجاد کرد. این توصیه به پرسنل هوایی هم می شود.
به استفاده از ماسک و دستکش در این شرایط نیز توصیه اکید می شود. حدالمقدور دست های خود را به سطوح نزنید و برای اطمینان خاطر همراه خود دستمال و مواد ضدعفونی کننده نیز داشته باشید. فاصله خود را با میهماندار هنگام چک کردن بلیت حفظ کنید. توزیع نشدن هدیه میان کودکان چون امری غیرضروری در حین سفر هوایی است نیز باید جدی گرفته شود.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی