صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / راه و مسکن

آمار خانه‌های خالی را نه رد می‌کنم نه تأیید

کد خبر 5766 1399-02-10 20:05
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر راه و شهرسازی گفت: آماری که از خانه های خالی داده شده را نه رد می کنم و نه تأیید؛ برخی می گویند ۱.۳ میلیون مسکن مهر هم، در آمار خانه های خالی آورده شده است.
آمار خانه‌های خالی را نه رد می‌کنم نه تأیید


محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه رادیویی درباره اینکه قبلاً اعلام کرده بودید که کمبود مسکن داریم؛ اما در آمارها می بینیم که تعداد واحدهای مسکونی از خانوارها بیشتر است، اظهار داشت: من نگفته بودم کمبود مسکن نداریم، بلکه در یک گفتگوی تلویزیونی از من سوال کردند که وزارت راه و شهرسازی و دولت چرا تا قبل از مسکن مهر و قبل از تصوری این وزارت از طرف شما، این طرح را شروع نکرد و این طرح را بعد از ۶ سال آغاز کرد؟
وی افزود: تیتری که برای این گفتگو انتخاب شد، ناصحیح بود؛ نباید اول و آخر حرف من را می زدند و از وسطش یک جمله انتخاب می کردند؛ این از آن بحث های عدم رعایت اخلاق رسانه ای است که زیبنده جامعه ما نیست.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تولید و عرضه مسکن برای جامعه هدفی که تکلیف قانونی دارد، بحث اصلی کشور است که در آن پروژه هایی مانند طرح اقدام ملی مسکن ظهور می کند و به مرحله اجرا درمی آید.
اسلامی درباره خانه های خالی گفت: جامعه هدف این واحدها از نظر متراژ و قیمت تمام شده و در نقاطی که این واحدهای مسکونی عرضه شده، با هم تطابق ندارند و این عدم تطابق سبب می شود تا تورمی به وجود بیاید و سرمایه ها در نقاطی حبس شود چون بدون مطالعه بخش مسکن و صرفاً برای سودآوری احداث شده اند.
وی تأکید کرد: باید مسکن را از بورس بازی و آوردن آن به عنوان کالای سرمایه ای در مدار اقتصاد، خارج کرده و به سمت کالای مورد نیاز مردم منتقل کنیم.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: یک سرشماری از خانه های خالی انجام شده که نه می توانم آن را تأیید کنم و نه می توانم آن را رد کنم؛ برخی می گویند بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن مهری که ساخته شده را در این آمار آورده اند برخی هم می گویند مسکن مهرها در این آمار نیامده است.
وی افزود: مسکن مهر شروع نشده و روی خام نداریم فقط در چند شهر در بخش فنداسیون متوقف شده بود الان هم در چند شهر که فاقد متقاضی هستند، ساخت مسکن مهر متوقف شده است؛ ولی مسکن مهری که دارای متقاضی و قرارداد باشد، اما متوقف مانده باشد، نداریم. در حال پیگیری انشعابات مسکن مهرهای باقی مانده هستیم.
تا کنون بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، نهادهای مختلف متولی بخش مسکن، بارها از وجود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی خبر داده بودند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / راه و مسکن


تیتر های خواندنی