صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

با مهربان‌ترین معلم‌های جهان آشنا شوید از زن فلسطینی که از گلوله، بازی ساخت تا معلم مهربانی که کودکان آواره در پاکستان را نجات داد

کد خبر 5982 1399-02-12 07:03
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
هر ساله معلمان دلسوز فراوانی در سراسر دنیا از روش‌های نو و خلاقانه جهت آموزش کودکان و نوجوانان استفاده می‌کنند. به مناسبت روز معلم بد نیست به برخی از این معلمان و دستاوردهایشان در حوزه آموزشی اشاره کنیم.
با مهربان‌ترین معلم‌های جهان آشنا شوید از زن فلسطینی که از گلوله، بازی ساخت تا معلم مهربانی که کودکان آواره در پاکستان را نجات داد


، معلمین خلاق که با روش های خود توانسته اند افراد بسیاری را به سمت موفقیت ببرند، کم نبوده و نیستند. از کنفوسیوس گرفته تا افلاطون و ارسطو همه و همه علاوه بر تعالیم ناب خود نوعی روش درست آموزشی داشتند که در آن روش دانش آموزان به  سمت راه درست رهسپار می شدند.
خلاقیت آموزشی چیزی نیست که در آن روزگار فقط وجود داشته باشد. هر ساله معلمان دلسوز فراوانی در سراسر دنیا از روش های نو و خلاقانه جهت آموزش کودکان و نوجوانان استفاده می کنند. به مناسبت روز معلم بد نیست به برخی از این معلمان و دستاوردهایشان در حوزه آموزشی اشاره کنیم.
ارین گروول؛ معلمی که از کودکان نویسنده می سازد

ارین گروول یکی از معلمانی است که با روش خاص خود یعنی "یادداشت نویسی" توانسته تحولی عظیم را در سیستم آموزشی نوجوانان ایفا نماید. او زمانی که در لانگ بیچ کالیفرنیا، معلم بود نوجوانان را به نوشتن یادداشت های روزانه تشویق کرد و سپس به آنها کمک کرد تا مجموعه ای از آن مطالب را منتشر کنند. اکثریت این دانش آموزان لاتین تبار یا آمریکایی های آفریقایی تبار بودند و در بیرون از کلاس درس مناقشاتی داشتند.
گروول با این روش توانست ارامش ذهنی بسیاری به دانش آموزان دهد. او بعد از مدتی، یادداشتهای دانش آموزان را جمع آوری کرد و آن ها را چاپ نمود. این کتاب به یکی از پرفروش ترین کتاب ها تبدیل گشت و شرکت پارامونت از آن یک فیلم سینمایی ساخت.
مهمتر از همه اتفاقی است که طی بیست سالی که گروول شیوه های نوآورانه تدریس خود را به دبیرستان های آمریکا برده، رخ داده است.  بسیاری از نخستین دانش آموزان او به سوی مسیرهای تخصصی رفتند. یکی از آنها معماری است که در لس آنجلس زندگی می کند؛ یکی دیگر مدیریت یک شرکت رسانه های اجتماعی را به عهده دارد. چندین نفر از آنها پرستار یا افسران نظامی هستند.
حنان الحروب؛ یک زن فلسطینی با بازی، کودکان را از وحشت جنگ نجات می دهد

حنان الحروب یک معلم فلسطینی است که با روش تدریس خود بسیار مشهور شده است.
حروب روش آموزش از طریق بازی را پرورش داده و از طریق آن به کودکان دبستانی آموزش می دهد. حروب مادر پنج فرزند است که در حال حاضر در سنین بین 18 تا 23 سال هستند.
این مادر می گوید روش بازی درمانی را برای کودکان خودش بعد از این که سربازان اسرائیلی خودرو خانوادشان را در یک ایست بازرسی نظامی در نزدیکی بیت لحم در سال 2000 مورد ضربت گلوله قرار دادند طراحی کرده است.
او می گوید که بعد از این اتفاق فرزندانش شب ها در خواب فریاد می زدند و حالت تهاجمی می گرفته و خشن شده بودند.
حنان  به یاد می آورد که معلمان در مدارس برای مقابله با این رفتارها آموزش ندیده بودند و او بسیار می ترسید که فرزندانش را از دست بدهد. او برای حل مشکل شروع به بازی کردن با کودکان خود می کند و این بازی ها را به خصوص قبل از خواب بیشتر انجام می دهد. الحروب بعد از مدتی متوجه می شود که کودکانش در هنگام بازی در آرام ترین و خوشحالترین حالت هستند.
الحروب سپس به فکر توسعه روشش می کند. او شروع به فکر کردن درباره ی بازی هایی می کند که آنها(الحروب  و فرزندانش) می توانستند با هم انجام دهند. گوشه ای از خانه را برای بازی بچه ها درست کرده و به کودکانش می گوید که اینجا جای امنی برای شماست. این روش باعث بهبود حال کودکانش می شود.
الحروب بعد از این ماجرا تصمیم می گیرد که روش خود را در تربیت سایر کودکان هم به کار گیرد. او روش بازی – آموزش را در دبستان های فلسطینی پی گرفته و از این طریق کودکان جنگ زده و خشمگین و هراسان فلسطینی را آرام می کند.  به طور مثال، او برای درس ریاضی، دانش آموزان را ترغیب می کند که بین اعداد 1 تا 9 را گرفته و به صورت جفت جفت مرتب کنند و اعداد فرد را به دهان خرگوش برسانند.
حنان الحروب به علت همین روش یکی از برندگاه جایزه بهترین معلم سال شده است.
عقیله آصفی؛ یک فرشته در کمپ پناهجویان

عقیله یک زن مهاجر افغان است که پس از حملات طالبان مجبور به ترک کشورش می شود. او به پاکستان رفته و در آنجا به تحصیل مشغول می گردد.
او مدت زیادی در کمپ آوارگان در منطقه میانوالی  زندگی می کند اما متوجه می شود که هیچ مدرسه ای در این منطقه برای کودکان و پناهندگان وجود ندارد. به همین علت، عقیله در یک چادر، مدرسه ای برای این پناهجویان درست کرده و خود مسئولیت آموزش آنها را بر عهده می گیرد. او در این مدرسه دختران و پسران آواره را آموزش داده و در طول چند سال 9 مدرسه در کمپ ایجاد می کند. در مجموع حدود 1500 دانش آموز در این مدارس درس می خوانند.
روش تدریس عقیله نیز مخصوص او است. او با روش مخصوص کودکان رنج دیده مهاجر و بی خانمان به آنها درس می دهد. همواره با خانواده آنها در ارتباط است و به خصوص کمک مالی نیز به خانواده هایشان می کند. عقیله همواره در پی این است که از طریق همکاری با سازمان های بین المللی برای دانش آموزان خود کمک جمع کند.
عقیله در سال 2015 جایزه مخصوص Nansen را به خاطر فعالیت هایش دریافت می کند. این جایزه حدود 100 هزار دلار بود و عقیله با آن پول یک مدرسه برای بی پناهان در پاکستان ساخت.
الیسا گوئرا کروز؛ معلم خوش ذوقی که به فکر مهد کودک ها بود
الیسا، معلم مکزیکی هرگز در زندگی اش شغل معلمی را در نظر نداشت و یک اتفاق باعث شد او وارد دنیای معلمی شود.
ماجر از این قرار است که وقتی دختر کروز به دنیا آمد او سعی کرد یک مهد کودک خوب برایش پیدا کند اما هیچ محل مناسبی در محل زندگی او وجود نداشت. به همین دلیل، او به همراه یکی از دوستانش تصمیم می گیرند خود یک مهد کودک کوچک برای فرزندانشان درست کنند.
کروز با ایجاد یک مهد کودک کوچک سه نفره کار خود را آغاز می کند اما به حدی کار خود را خوب پیش می برد که در طول مدتی کوتاه 50 دانش اموز جدید به این مدرسه اضافه می شوند. روش کروز مخصوص او است. او معتقد است ایجاد هرگونه محدودیت آموزشی برای کودکان اشتباه است و باید تا جایی که ممکن است چیزهای زیبا و جذاب و در عین حال مفید را به کودکان نشان داد.
روش او نوعی "کثرت گرایی آموزشی" است. او فرهنگ های مختلف، غذاهای گوناگون، شعرهای متفاوت زبان ها  و جاذبه های کشورهای دیگر را به دانش آموزان نشان می دهد. او بر اساس همین روش کتابهایی نو نوشته که در زمینه آموزش کودکان و به خصوص مهد کودکی ها بی نظیر است.
شما هم اگر خاطره ای از معلم های خوب خود دارید، در ادامه برای ما کامنت بگذارید.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی