صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

نماینده روسیه در وین: تلاش آمریکا برای تظاهر به عضویت در برجام به جایی نمی‌رسد

کد خبر 5995 1399-02-12 09:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد: تلاش‌های آمریکا برای نشان دادن خود به عنوان عضو برجام هیچ عاقبتی ندارد.
نماینده روسیه در وین: تلاش آمریکا برای تظاهر به عضویت در برجام به جایی نمی‌رسد


میخاییل اولیانوف که نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز است روز پنجشنبه در توییتی با انتقاد از تلاش آمریکا برای قلمداد کردن خود به عنوان عضو برجام نوشت: این اقدام شبیه استهزا عقل سلیم است و افرادی که به این ایده فکر می کنند مشاوره درستی به مقامات کاخ سفید نمی دهند.
روزنامه نیویورک تایمز یکشنبه شب (۷ اردیبهشت) حیله آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران را که بر اساس توافقنامه برجام از ۲۷ مهر ماه سالجاری لغو می شود، فاش کرد.
به گزارش این روزنامه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا طرحی را تهیه کرده است که طبق آن ایالات متحده ادعا می کند که هنوز از نظر حقوقی به عنوان یک دولت شرکت کننده در توافق هسته ای حضور دارد. اما در اصل این طرح برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران است که پس از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ لغو شد.
اولیانوف تصریح کرد: رویکردهای بی شرمامه باید حد و مرزی داشته باشد تا سیاست ملی کشور خود را به بدترین صورت بدنام نکند.
این مقام روس پیشتر نیز خاطرنشان کرده بود: آمریکا می خواهد با این ادعا که هنوز از نظر قانونی عضوی از برجام به حساب می آید، بر این خواسته تاکید کند که حق دارد براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مکانیسم ماشه (مکانیسم اعمال تحریم ها) علیه ایران را بکار اندازد.
نماینده دائمی روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی این رفتار آمریکا را بیشرمانه و به شدت سودجویانه خواند.
آمریکا دو سال پیش به دلایل واهی از برجام خارج شد و کشورهای اروپایی را نیز ترغیب به عدم اجرای برجام و فشار بر ایران با اعمال تحریم های جدید کرد.
تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) حدود چهار ماه پیش با نادیده گرفتن تعلل خود در اجرای کامل تعهداتشان در برجام، تلاش کردند تا با سوء استفاده از کارت سوخته ساز وکار حل اختلاف، ایران را به اجرای کامل تعهداتش وادار کنند.  
آنها با صدور بیانیه ای تمایل خود را برای فعال کردن این ساز وکار که برخی کارشناسان از آن به عنوان «مکانیسم ماشه» یاد می کنند، اعلام کردند.
مکانیسم ماشه، بخش نهایی از ساز وکار حل اختلاف ذیل برجام است که می تواند قطعنامه های پیشین سازمان ملل متحد را که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تعلیق شده بودند، باز گرداند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید