صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

کرونا چگونه به بهانه‌ای برای گسترش نفوذ قدرت‌ها در خاورمیانه تبدیل شد؟

کد خبر 6095 1399-02-12 16:31
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
فکت شیت در رابطه با سوریه با پاراگرافی اغاز می‌شود که طبق مفاد آن، تحریم‌ها با هدف جلوگیری از تعامل رئیس جمهور سوریه با اطرافیان او در دولت سوریه، با نظام مالی بین المللی است.
کرونا چگونه به بهانه‌ای برای گسترش نفوذ قدرت‌ها در خاورمیانه تبدیل شد؟


بثینة شعبان در المیادین نوشت: روسیه، چین، ایران و سوریه تا حدی در برانگیختن اعتراض جهانی نسبت به تحریم های اجباری یک جانبه و تاثیر آن بر قدرت دولت ها و ملت ها در مقابله با بحران کورنا، موفق عمل کردند، همانطور که روسیه به همراه شش دولت دیگر طی نامه ای به سازمان ملل، خواستار رفع کامل تحریم های غیر قانونی شدند، بویژه انکه این تحریم ها به شکل خطرناکی بر تلاش های دولت ها برای مبارزه با کووید ۱۹ تاثیرگذار است. در ادامه، ایالات متحده طی یک بازی سیاسی، بیانیه ای صادر کرد تحت عنوان «fact sheet»، که در آن تدابیر اتخاذ شده در حق دولت ها را شرح داده است که براساس ان، غذا و دارو، شامل تحریم ها نمی شود.
 در ادامه این مطلب آمده است:، اما فهم این تک برگ نیاز به یک زبان شناس دارد که از خوانش زبانی و سیاسی، آگاهی عمیقی داشته باشد و متوجه شود که طبق آن، واردات دارو یا غذا و یا احتمال ارسال هزینه این واردات به هر کشوری در جهان، ممنوع است.
فکت شیت در رابطه با سوریه با پاراگرافی اغاز می شود که طبق مفاد آن، تحریم ها با هدف جلوگیری از تعامل رئیس جمهور سوریه با اطرافیان او در دولت سوریه، با نظام مالی بین المللی است، همانطور که در مورد ایران و روسیه نیز تحریم هایی اعمال شده است. در شرایطی که دولت سوریه از تعامل با نظام بانکی جهانی محروم است، چطور می تواند غذا یا دارو وارد کرده و هزینه آن را بپردازد؟!
در ادامه این تک برگ تلاش شده است با تشویش اذهان، اقدامات جنایت آمیز و ضد بشر ایالات متحده تبرئه شده و یک چهارچوب قانونی به خود بگیرد. مشکل آن است که عده ای فکت شیت را «رفع تحریمها» یا تخفیف آن نامیده اند، در حالی که چیزی جز یک بازی سیاسی و زبانی نیست که هدف از آن توقف اعتراض ها به تحریم های ظالمانه آمریکاست، که در شرایط کرونایی موجب کشته شدن انسان ها می شود.
نظام تحریم ها به طور کلی باید مردود شود، به این دلیل که بیانگر سیطره خارج از قانون بین المللی است و اگر مطالباتی مبنی بر ضرورت رفع تحریم ها وجود دارد، باید بر لغو تمام این نظام متمرکز باشد.
این فکت شیت یا همان تک برگ، مدلول دیگری نیز دارد: کووید ۱۹ مانع از آن نشد تا دولت های غربی به شیوه های جنایت آمیز خود در هدف گرفتن ملت ها ادامه دهد و حتی شرایط قرنطینه مانع از این مساله نشده است.
در طول بحران کرونا، شاهد هدف گرفتن استقرار عراق و اتخاذ اقدامات سریعی برای ریشه کن کردن نتایج اقدامات حشد الشعبی در مرحله مبارزه با داعش هستیم. هدف از دخالت های گاه و بی گاه در مسائل داخلی عراق، آن است که عراق به دولتی شکست خورده تبدیل شود و تقسیم طایفه ای، تنها راه حل برای مشکلات این کشور باشد، ضمن اینکه داعش بار دیگر به منطقه بازگشته و حشد الشعبی تضعیف شود.
در لبنان، می بینیم که دخالت هایی از سوی غرب می شود تا این کشور وارد گرداب درگیری هایی شود که باعث تضعیف اقتصادی آن شده و شرایط زندگی مردم لبنان را در مضیقه قرار دهد.
قطعا سوریه نیز از این هدف گیری برنامه ریزی شده در امان نیست و کرونا حتی نتوانست در روند این هدف گیری خللی ایجاد کرده و آن را متوقف کند. همچنانکه در لیبی و یمن نیز شرایط به همین منوال است.
در بحبوحه این بحران، اندیشکده اروپایی روابط بین الملل، که یک موسسه پژوهشی به مرکزیت برلین است، پژوهشی منتشر کرد تحت عنوان «آمیختگی حداکثری با جامعه». هدف از این عنوان نیرنگ آمیز، نفوذ به داخل جامعه سوریه است، چرا که غرب از طریق اقدامات عداوت آمیز خود نتوانست برنامه هایش در سوریه را عملی کند.
در این بررسی، تصور بر آن است که دولت های اتحادیه اروپا، همچنان پشت در پشت یکدیگر هستند و سعی می کنند لیبرالیسم غربی را بر کشور های عربی مسلط کرده و به آن ها اجازه اتخاذ تصمیم های مستقل را ندهند. این مطالعه تلاش می کند در جامعه سوریه و مناطقی که دولت اسد از دست تروریست ها آزاد کرده، نفوذ نموده و به هر شکلی که می تواند فتنه انگیزی کند.
مطالعه غربی مذکور، اعتراف می کند که دولت سوریه در جنگ پیروز شده است، اما دولت های اروپایی را به ممانعت در برابر دولت سوریه در رسیدن به صلح همگانی در این کشور، فرا می خواند، تا بتواند سیاست کلی نظام سوریه را تغییر دهد، همانطور که آمریکا اعلام می کند هدفش از اعمال تحریم ها علیه ایران، تغییر رفتار نظام آن است.
این، آخرین فصل از تلاش های نئولیبرالیسم برای تحمیل الگو های خود بر دیگر ملتهاست و در این میان، قطعا هدف دولت های غربی، نه دموکراسی است و نه حقوق بشر، بلکه هدف آن، سیطره بر این کشور ها و ملتها، براساس منافع دولت های غربی است، تا بتوانند ثروت های این کشور ها را به یغما ببرند و ان ها را بعنوان وابسته و بنده خود حفظ کنند.
در این جا، یک سوال مطرح می شود: چطور در این شرایط کرونایی که حتی دولت های غربی نیز گرفتار آن هستند، این تلاش های عمیق علیه دولت های عربی ما ادامه پیدا می کند؟ آیا کرونا تنها پوششی است برای جنگ جهانی سومی که امروز در جهان در حال وقوع است و هدف آن، کنترل پیشرفت اقتصادی چین، نابودی منطقه خاورمیانه و تغییر رفتار نظام های آن است، به نحوی که در خدمت برنامه های سیاست لیبرال در غرب باشند؟
اگر تهدید کرونا آنطور که دولت های غربی ادعا می کنند برای آن ها واقعی است و اگر احساس نگرانی در سطح جهانی وجود داشت، مراکز پژوهشی و سیاسی آن ها مجالی برای اینگونه برنامه ریزی های شیطانی که تلاش می کند توازن قوا را به نفع دولت های غربی تغییر دهد، پیدا نمی کرد.
آیا تاثیرات کرونا در جهان بزرگ جلوه داده می شود تا دولت های غربی از حالت فلج جهانی برای بازگرداندن سیطره خود که نشانه های سقوط ان در حال آشکار شدن بود، استفاده کند؟ سوال دیگر آن است که کرونا از کجا آمد و سرچشمه واقعی آن چیست؟ تشدید بحران های سیاسی و آشکار شدن برنامه های میدانی، باعث طرح سوال های زیادی می شود که پاسخ دادن به آن، بیش از هر چیز به گذشت زمان نیاز دارد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید