صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

پیشنهاد لاریجانی درباره ترفند جدید برجامی آمریکایی‌ها: خروج از NPT روی میز ایران باشد

کد خبر 6101 1399-02-12 17:02
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
محمدجواد لاریجانی با اشاره به سناریوی خطرناک آمریکایی در زمزمه‌ بازگشت ظاهری به برجام برای استفاده از مکانیزم ماشه، گفت که واکنش ایران باید سریع و صریح باشد. ایران در این صورت باید از NPT خارج شود.
پیشنهاد لاریجانی درباره ترفند جدید برجامی آمریکایی‌ها: خروج از NPT روی میز ایران باشد


این روزها اخباری در رسانه های جهان منتشر می شود مبنی بر اینکه آمریکا احتمالاً بنا دارد به برجام بازگردد، اما نه برای آنکه به تعهدات خود عمل کند و تحریم ها را بردارد و حقوق ایران را به رسمیت بشناسد، بلکه با این انگیزه که از یک مکانیزم محیرالعقول که در برجام گنجاده شده، یعنی مکانیزم ماشه، استفاده کند. بند 37 برجام که به مکانیزم ماشه معروف شده و انتقادات و بالاتر از آن حیرت بسیاری از کارشناسان در ایران را موجب شد این امکان را برای طرفهای غربی و متخاصم با ایران به آنها می دهد که در هر صورت، چه ایران از آنها شکایت کند و چه آنها از ایران شاکی باشند، نهایتاً تحریم های ایران را سر جای اول خود بازگردانند!!
حالا برخی رسانه ها به نقل از مقامات آمریکایی از قصد پامپئو وزیر خارجه این کشور می گویند که آمریکا می خواهد به برجام بازگردد تا از این مکانیزم علیه لغو تحریم معاملات تسلیحاتی با ایران استفاده کند. طبق قطعنامه 2231 که از آن به قطعنامه پشتیبان برجام اسم برده می شود، اکتبر 2020 یعنی امسال تحریم معامله تسلیحاتی با ایران به پایان می رسد. اما آمریکا و احتمالاً برخی کشورهای اروپایی بنا ندارند اجازه دهند کوچکترین فایده ای از برجام و قطعنامه 2231 نصیب ایران شود و آنچه نصیب ایران است صرفاً باید گستره وسیعی از تعهدات و الزامات و ... باشد.
در این باره با آقای محمدجواد لاریجانی معاون اسبق وزارت خارجه و دیپلمات شناخته شده کشور گفت وگو کرده ایم.
لاریجانی می گوید: آنچه که به نقل از وزیر خارجه دولت آمریکا درباره بازگشت به برجام و موضوع ممانعت از لغو تحریم خرید و فروش سلاح به ایران گفته شده، از جهات مختلف باید مورد دقت قرار بگیرد. نکته اول این است که به رغم اینکه او ادعا کرده به ایران نباید سلاح فروخت، اما نگرانی آمریکا از خرید سلاح توسط ایران نیست بلکه نگرانی او از فروش سلاح ایرانی است. چراکه سلاح ایرانی ارزان و مؤثر است در حالی که ایران برای سیستم دفاعی خود علاقه ندارد که محل سلاحهای انبوه ساخت سایر کشورها باشد. چرا که تئوری ما خودکفایی و خوداتکایی در این حوزه است.
رئیس پژوهشگاه دانشهای بنیادی افزود: بنابراین آمریکایی ها می دانند که ما اشتهایی برای خرید حجم بالایی از سلاح نداریم. منتها آنچه آنها از آن ناراحت هستند این است که کشورهای زیاد با بودجه های یک پنجم و یک ششم و یک دهم هزینه فعلی شان، می توانند از ایران سلاح بخرند و ایران هم کشوری نیست که زیر بار فشارهای این و آن برود. یعنی یک محل خرید مطمئن و مستقل سلاح های متعارف است.
محمدجواد لاریجانی با تاکید بر اینکه گفته ی برخی مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه قانوناً جزو برجام هستیم، کاملا مضحک است، خاطرنشان کرد: موضع رسمی دولت آمریکا این است که از برجام خارج شده اند و قانون دیگری در میان نیست.
وی درباره انگیزه آمریکایی ها و رسانه هایشان از طرح بازگشت مجدد به برجام گفت: آنها در درجه اول می خواهند حق استفاده از مکانیزم ماشه را به خودشان اختصاص دهند. اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، در همان زمانی که برجام امضا شد گفت که اگر ایران کمترین تخلفی کند مکانیزم ماشه را به راه می اندازیم و دیگر نیازی به شورای امنیت نیست، بلکه تمام تحریم های ایران خودبخود با مکانیزم ماشه سر جای اول خودش برمی گردد.
رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی با اشاره به شکست آمریکایی ها در ایجاد اجماع جهانی برای مشروعیت تحریم های یکجانبه علیه ایران گفت: البته آنها در خود تحریم ها هم شکست خوردند و به غرض اصلی شان نرسیدند، بنابراین سعی دارند از طریق مکانیزم ماشه مسئله ی اجماع را دور بزنند.
محمدجواد لاریجانی گفت که بعید است این نقشه ی آمریکا یعنی استفاده از مکانیزم ماشه برای بازگرداندن همه تحریم های شورای امنیتی علیه ایران به نتیجه برسد. با این حال آقای لاریجانی معتقد است که احتمال بدتر از این حالت وجود دارد.
او در توضیح چیستی این احتمال، گفت: به نظر می رسد آمریکایی می خواهند در شورای امنیت یا 5+1 این مسئله را مطرح کنند که اگر شما (5+1) بپذیرید که تحریم معاملات تسلیحاتی با ایران ادامه یابد آنوقت ما هم به نحوی به برجام برمی گردیم. یعنی در واقع آمریکایی ها می خواهند Renegotiation (بازمذاکره) را با ترفندهایی کلید بزنند. البته آنها فقط به خرید و فروش سلاح بسنده نخواهند کرد و کاملاً مشخص بود که پمپئو راجع به توان موشکی ایران خیلی ناراحت و نگران است.
معاون اسبق وزارت خارجه با تاکید بر ضرورت هوشیاری در برابر سناریوی خطرناک آمریکایی ها گفت: ماجرای بازگشت آمریکایی ها به برجام صرفاً یک دروغ و حیله است؛ آنها اساساً نمی خواهند به برجام برگردند بلکه می خواهند ترفندی را استفاده کنند که مجدداً درباره برجام  و فرابرجام امتیازاتی بگیرند.
لاریجانی با بیان اینکه مقصد ما در برجام صرفاً آزادی خرید و فروش سلاح نبود، ادامه داد: معیار ما این بود که بتوانیم نفتمان را آزادانه بفروشیم و از پولش بدون مانع بتونیم کالایی که میخواهیم بخریم. این معیار روشن و بدون ابهام است. اما آمریکایی ها هم خواسته هایشان خیلی روشن است. خواست آنها از در وهله اول بین بردن توانمندی هسته ای ایران است که متاسفانه تا الان توانسته اند این صنعت را در ایران کند کنند. و همچنین بنا دارند  توانمندی موشک ما را به عنوان یک عنصر بازدارنده و مولفه امنیت ملی حذف و حضور ایران را در منطقه تضعیف کنند. اینها خیلی روشن دنبال این موضوعات هستند؛ بنابراین باید بسیار هوشیار بود که قصد آمریکا و پمپئو حتی یک جهت مثبت هم ندارد.
خبرنگار تسنیم در ادامه از محمدجواد لاریجانی پرسید که آیا در این زمینه احتمال همکاری اروپا با آمریکا وجود دارد؟ بویژه از آنجا که برجام به نحوی نوشته و تضمین شده که نقش اتوبانی را برای آمریکاییها و اروپایی ها دارد و هرگاه بخواهند می توانند با همکاری هم وارد شوند و هرگاه خواستند رسماً هیچ تعهدی انجام ندهند و خارج شوند. لذا آیا این احتمال هست که اروپا همکاری کند و آمریکا اسماً و ظاهراً به برجام برگردد و از این مکانیزم استفاده کند و مقصودش را برآورده سازد و مجدداً از برجام خارج شود؟ یعنی هروقت خواست، بیاید و فیضش را ببرد و دوباره بیرون باشد؟
محمدجواد لاریجانی در این باره گفت: سناریوهای مختلفی در این باره قابل طرح است که یکی از آنها همین موضوعی است که شما اشاره کردید. مثلاً آمریکا به 5+1 بگوید می خواهیم به برجام برگردیم ولی به این شرط که خرید و فروش سلاح برای ایران مثلاً تا 5 سال دیگر هم تحریم باشد. و حتی حاضر باشند برخی تحریم ها را به صورت موردی بردارند. اما وقتی هدفشان تامین شد و مشروعیتی برای تحریم ها کسب کردند دوباره کار خود را بکنند.لذا این سناریو که اشاره کردید خیلی محتمل و خطرناک است.
وی تاکید کرد که باید با تمام توان در مقابل این سناریوی آمریکا ایستاد و اجازه این ترفند را به آمریکایی ها نداد.
خبرنگار تسنیم درباره گزینه های ایران برای مقابله با این ترفند آمریکایی ها پرسید و گفت: با توجه به اینکه برجام به نحوی نوشته شده که ریش و قیچی عملاً دست آمریکایی ها و اروپایی هاست و ما نمی توانیم به لحاظ حقوقی اجازه دهیم کسی وارد یا خارج شود، چگونه می توانیم با این سناریوی آنها مقابله کنیم؟
لاریجانی در این باره تاکید کرد تنها نگرانی اروپایی ها و عنصر بازدارنده در مقابل سناریوهای آنها رفتار و موضعی است که ایران اتخاذ می کند. چند ماه پیش وقتی اروپا اعلام کرد می خواهد از مکانیزم ماشه علیه ایران استفاده کنند، مقامات کشورمان گفتند که خروج از ان پی تی گزینه روی میز ایران است. این موضع درستی بود و اروپایی ها هم فهمیدند مساله جدی است بنابراین کارشان را ادامه ندادند.
وی با تاکید بر اینکه تنها عنصر بازدارنده عکس العمل جدی ماست، گفت: اگر قرار باشد که آمریکایی ها چنین فریبی سوار کنند و مکانیزم ماشه را راه بیندازند درست مثل این است که اروپایی ها مکانیزم ماشه راه انداخته باشند. و در  اصل هیچ فرقی ندارد. بنابراین موضع قوی ما باید همان باشد که در مقابل تهدید اروپا گفتیم.  ما باید تاکید کنیم در این صورت از برجام که هیچ، از NPT هم خارج خواهیم شد.
معاون اسبق وزارت خارجه گفت: من الان خیلی مخالف وضعیت فعلی هستم که ما نه تنها پروتکل الحاقی بلکه حتی فراتر از پروتکل را هم داریم عملیاتی می کنیم. درحالیکه صددرصد استراتژی غلطی است.
لاریجانی تاکید کرد باید واکنش ایران به حربه جدید امریکا و احتمال همراهی اروپا، سریع و دقیق و صریح باشد. نه مانند کاهش تعهدات برجامی که متاسفانه فقط روی کاغذ بود و آنها هم وقتی فهمیدند شعاری است، اقدامی در راستای تامین منافع ایران از برجام نکردند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی