صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

رئیس دوره‌ای شورای امنیت: برنامه‌ای برای برگزاری نشست درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران نداریم

کد خبر 6148 1399-02-13 00:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: تاکنون برنامه‌ای برای برگزاری نشست این شورا درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران تحت قطعنامه ۲۲۳۱ در ماه مه وجود ندارد.
رئیس دوره‌ای شورای امنیت: برنامه‌ای برای برگزاری نشست درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران نداریم


اسون اورگنسون روز جمعه در نشست خبری خود که برای تشریح برنامه های شورای امنیت در ماه مه به صورت مجازی برگزار شد، افزود: تا کنون درخواستی برای تشکیل جلسه درباره ایران داده نشده، اما این امکان وجود دارد که هر عضو شورای امنیت در هر زمانی درخواست نشست اضافی داشته باشد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا چنین حقی را برای استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ به منظور استفاده از مکانیسم ماشه و بازگرداندن قطعنامه های پیشین شورای امنیت علیه ایران دارد، گفت: در این لحظه تمایل ندارم وارد این محدوده قانونی شوم چرا که حقوقدان ها در حال بررسی این موضوع هستند.
نماینده دائم استونی در سازمان ملل متحد که ریاست این شورا را در این ماه برعهده دارد، ادامه داد:، اما ما در تماس نزدیک با همتایان خود از جمله آمریکا هستیم. تاکنون طرحی ارائه نشده است هرچند که از مقاله نیویورک تایمز در این زمینه آگاهیم.
اورگنسون اضافه کرد: مطمئن هستم که سه کشور اروپایی، آمریکا و همه همتایانم در این مذاکرات، در تماس بسیار نزدیک هستند و ما تلاش می کنیم تا بهترین نتیجه را به دست آوریم.
وی در پاسخ به این سوال که موضع استونی درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی یا اتمام آن هم گفت: نمی خواهم پیش از اتمام مذاکرات، جزئیات موضع استونی را مطرح کنم. اما استونی به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا، به طور قدرتمندی از تداوم برجام حمایت می کند.
نماینده دائم استونی در سازمان ملل متحد افزود: اینکه ایران چگونه به برجام ادامه دهد و اینکه برجام چگونه تداوم داشته باشد، موضوع جدی است که روی آن کار می شود.
مقامات آمریکایی در ادعایی جدید مطرح کرده اند که به عنوان عضو مشارکت کننده در قطعنامه ۲۲۳۱ و نه برجام حق دارند از آنچه حق قانونی خود نامیده اند برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران استفاده کنند.
ایران با قاطعیت این تفسیر خودخوانده آمریکا را رد کرده است و تأکید دارد آمریکا بر اساس اعلام صریح رئیس جمهوری این کشور، به مشارکت خود در برجام پایان داده است.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی