صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

سرکوب روزنامه‌نگاران به دلیل پرداختن به کرونا یک پدیده جهانی شده است

کد خبر 6239 1399-02-13 13:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
عفو بین‌الملل روز جمعه با انتشار گزارشی تاکید کرده است که سرکوب روزنامه‌نگاران و کسانی که مواجهه‌ دولت‌ها در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ را نقد می‌کنند، مانع تلاش‌ها برای مقابله این بیماری است.
سرکوب روزنامه‌نگاران به دلیل پرداختن به کرونا یک پدیده جهانی شده است


به نقل از پایگاه یورو نیوز، عفو بین الملل هشدار داده است که سانسور اطلاعات حیاتی مرتبط با شیوع این بیماری به یک پدیده جهانی تبدیل شده است و از دولت ها خواسته است که بهداشت و سلامت عمومی را بر خودخواهی هایشان ارجحیت دهند.
اشفق خلفان، مدیر بخش حقوق و سیاستگذاری های عفو بین الملل می گوید: «اگر مردم نتوانند به اطلاعات دقیق دسترسی داشته باشند امیدی به مهار این ویروس نیست. واقعا نگران کننده است که می بینیم بسیاری از دولت ها بیشتر علاقمند به حفاظت از شهرتشان هستند تا نجات جان انسانها.»
وی افزوده است که از نخستین روزهای شیوع این ویروس و هنگامی که مقامات چینی اقدام به سانسور رسانه ها و مجازات افشاگران اطلاعات کردند، روزنامه نگاران در سراسر جهان به دلیل انتشار اطلاعاتی که بطور بالقوه به نجات جان مردم کمک می کنند، زندگی، شغل و آزادی شان را به خطر انداخته اند.
سانسور خطرناک
حق برخورداری از بهداشت و سلامت، حق دسترسی به موقع و دقیق به اطلاعات را ضروری می کند اما دولت ها در سراسر جهان روزنامه نگاران را به دلیل به اشتراک گذاشتن این اطلاعات ضروری دستگیر و زندانی می کنند.
در تاریخ ۱۲ اکتبر، روزنامه روسی «نووایا گازتا» مقاله ای به قلم النا میلاشینا منتشر کرد که مقامات چچنی را بخاطر نوع واکنش به شیوع کرونا مورد انتقاد قرار داده بود. رمضان قدیروف، رهبر چچن گفته بود کسانی که بیماری کووید_۱۹ را انتقال می دهند بدتر از تروریست ها هستند و باید کشته شوند. میلاشینا در مقاله اش هشدار داده بود که اینگونه سخنان باعث می شوند که مردم از ترس، علائم بیماری را پنهان کنند. در واکنش رهبر چچن با انتشار ویدیویی در اینستاگرام میلاشینا را تهدید کرد و از دولت روسیه و سرویس امنیت فدرال خواست که «جلوی کسانی که در حال نوشتن و تحریک مردم ماهستند» را بگیرند.
در نیجر، «مامانی کاکا تودا» روزنامه نگار در پنجم مارس پس از انتشار پستی در شبکه های اجتماعی دستگیر شد. او در این پست درباره یک مورد مشکوک به بیماری کووید_۱۹ در بیمارستان مرکزی در نیامی، پایتخت نوشته بود. او به «انتشار اطلاعاتی که به اخلال در نظم عمومی منجر می شود» متهم شده است.
در مصر، نیروهای امنیتی در روز ۱۸ مارس، عاطف حسب الله، سردبیر روزنامه الکرارپرس را دستگیر کردند که آمار مبتلایان به کووید_۱۹ را زیر سوال برده بود. او به مدت یک ماه ناپدید بود.
در ونزوئلا، داروینسون روخاس، روزنامه نگار پس از گزارش شیوع کرونا در این کشور ۱۲ روز بازداشت شد و از سوی مقامات تحت فشار قرار گرفته بود تا منابع خود را فاش کند. او به «ترویج نفرت» و «تحریک به ارتکاب جرم» متهم شده است و تا پایان تحقیقات با قرار وثیقه آزاد است.
در ترکیه، عصمت چیت و گونگور آسلان، کارمندان ارشد یک وب سایت خبری در تاریخ ۱۸ مارس به دلیل انتشار مقاله ای درباره دو مورد مرگ ناشی از کووید_۱۹ در بیمارستان محلی، بازداشت شدند. آنها پس از بازجویی برای فاش کردن منبع اطلاعاتی شان، آزاد شدند و تحت فشار قرار گرفته اند تا گزارش های خود درباره این موضوع را متوقف کنند.
در هند، روزنامه نگارانی که وضعیت کووید_۱۹ را گزارش می کردند به مراکز پلیس احضار شده اند از جمله پیرزادا عاشیق، روزنامه نگار ارشد و سیزارتا واراداراجان، سردبیر یک روزنامه در اوتارپرادش. بسیاری دیگر نیز مانند زبیر احمد، روزنامه نگار آزاد دستگیر شده اند.
همچنین روزنامه نگاران به دلیل گزارش هایشان درباره شیوع کووید_۱۹ در بسیاری از کشورها از جمله آذربایجان، قزاقستان، صربستان، بنگلادش، کامبوج، اوگاندا، روآندا، سومالی، تونس و فلسطین تحت پیگیر قانونی قرار گرفته اند.
دستگیری روزنامه نگاران به بهانه انتشار فیک نیوز
علاوه بر دستگیری و تهدید روزنامه نگاران، بسیاری از کشوها از جمله جمهوری آذربایجان، مجارستان، روسیه، ازبکستان، کامبوج، سریلانکا، تانزانیا و چندین کشور حوزه خلیج فارس، شیوع ویروس کرونا را بهانه ای کرده اند تا قوانین جدید علیه «اخبار جعلی» وضع کنند. در بیشتر موارد این دولت ها هستند که مشخص می کنند چه اخباری جعلی هستند و از این قوانین علیه انتشار آزاد اطلاعات استفاده می کنند.
بعنوان مثال در مجارستان، دولت ویکتور اوربان با اصلاح قانون مجازات در این کشور، مقررات جدیدی وضع کرده است که بر اساس آن می توان روزنامه نگاران را به دلیل «انتشار اطلاعات نادرست» یا «انتشار واقعیت ها به شیوه ای که مانع محافظت موفقیت آمیز از مردم علیه کرونا شود»، به مجازات زندان تا پنج سال محکوم کرد.
 

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید