صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

بخش قابل توجهی از آنچه در کشور می‌گذرد خارج از اراده دولت است

کد خبر 6267 1399-02-13 15:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: دولت به لحاظ بنیه اقتصادی فاقد توانایی لازم برای پوشش قشرهای ضعیف است. به نظر می‌آید با توجه به ناتوانی در این حوزه، احتمال اشتباه دیگری وجود داشته باشد.
بخش قابل توجهی از آنچه در کشور می‌گذرد خارج از اراده دولت است


علی تاجرنیا، نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی،  درباره نحوه عملکرد دولت ها در برابر کرونا و طرح یک مقایسه گفت: یکی از قوی ترین سیستم های بهداشت دنیا با عنوان «ام اچ اس» در اختیار انگلستان است. این سیستم به لحاظ تحت پوشش قرار دادن بیماران و دقیق بودن در دنیا زبانزد است. برعکس آن در کشوری مانند آلمان ممکن است یک سیستم بهداشتی درمانی قوی نداشته باشیم هرچند آنجا هم جایگاه منظمی وجود دارد.
 او ادامه داد: اما در جریان شیوع کرونا کم توجهی مسئولان انگلستان موجب شد بیشترین تلفات را در بین کشورهایی که درگیر شدند در این کشور شاهد باشیم. در مقابل آن کشور آلمان با توجه به اینکه هم مقامات اصلی به شدت نسبت به این قضیه حساسیت نشان دادند و هم اقدامات سختگیرانه ای انجام شد، تلفات کمتری داشت.
 تاجرنیا در ادامه در مورد عملکرد دولت در مقابله و کنترل ویروس کرونا گفت: در کشور ما هم فکر می کنم برخی از مسائل از اراده دولت خارج بوده است. چون ما در شروع همه گیری کرونا 2 اتفاق مهم در کشور داشتیم: یکی 22 بهمن که ایام راهپیمایی است و دیگری هم انتخابات اسفندماه که انتخابات مجلس بوده است. فکر می کنم بخشی از تصمیمات دولت تحت تاثیر این 2 اتفاق مهم قرار گرفت.
 او با توجه به گسترش این بیماری در اوایل شیوع عنوان کرد: به نظر می رسد شخص رئیس جمهور و مجموعه دولت در ابتدای شیوع بیماری کرونا نسبت به ابعاد مختلف این موضوع یا بی اطلاع یا کم توجه بودند. همین امر هم موجب شد که کمی گستردگی شیوع داشته باشیم.  
 
این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: با توجه به اینکه الان داده ها ثابت می کند که عمده شیوع کرونا در بخش های مختلف کشور از شهر قم شروع شده است، اگر در همان ابتدا اقدام سختگیرانه ای صورت می گرفت، حتماً ابعاد این قضیه کنترل می شد.
 نماینده مجلس ششم با اشاره به کنترل بیماری ادامه داد: اما بعد از آن دولت توجه خیلی خوبی نشان داد، هم از زمانی که مسئولان بلندپایه کشور اختصاص دادند و هم از بودجه هایی که به این امر داده شد.
 
تاجرنیا با اشاره به تلاش ها برای عادی سازی شرایط در کشور که در روزهای اخیر صورت گرفته توضیح داد: متاسفانه به نظر می رسد اخیراً با توجه به اینکه بخش عمده ای از کسب وکارها دچار تعطیلی شده و فشار زیادی خصوصاً به قشر متوسط و متوسط به پایین (که در بخش خدمات کار می کنند) آمده، دولت در معرض یک اشتباه دیگر قرار گرفته است.
 او ادامه داد: آن اشتباه این است که فکر می کند با اجازه به کسب وکارها برای شروع فعالیت می تواند این نیاز را کاهش دهد. در حالی که کارشناسان، هم بهداشتی و درمانی و هم اقتصادی، اعتقاد دارند که این مساله ممکن است حتی منجر به همه گیری بیماری کرونا به صورت طولانی مدت در کشور شود و حتی می تواند از نظر اقتصادی آثار منفی بیشتری به جا بگذارد.
 این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: دولت به لحاظ بنیه اقتصادی فاقد توانایی لازم برای پوشش قشرهای ضعیف جامعه است. به نظر می آید با توجه به ناتوانی در این حوزه، احتمال اشتباه دیگری وجود داشته باشد. بنابراین فکر می کنم خیلی باید در این امر با وسواس و دقت برخورد شود. به نظر من درست نیست صرف اینکه احساس می کنیم این بیماری رو به کاهش است اجازه دهیم بیماری دوباره شکل بگیرد.
 
این نماینده ادوار مجلس همچنین درباره اعتماد عمومی بین مردم و دولت تاکید کرد: به نظر من مجموعه بی اعتمادی عمومی صرفاً به دولت نیست، اما دولت نوک پیکان این بی اعتمادی است. نهادهای دیگری که در این رابطه کاملاً دخالت دارند سعی می کنند در چنین مواردی از مسئولیت فرار کنند، وگرنه آنچه امروز کشور با آن روبه رو است چه بسا بخش قابل توجهی از آن خارج از اراده دولت صورت گرفته است.
 تاجرنیا در ادامه عنوان کرد: متاسفانه این بی اعتمادی همچنان ادامه دارد و با توجه به اینکه این بیماری شیوع پیدا کرده و بخش قابل توجهی از مردم کسب وکار خود را از دست داده اند، طبیعی است که این شرایط موجب بهبود اعتماد نشده است. البته کسانی که با نگاه کارشناسی موضوع را دنبال می کنند متوجه هستند که با شرایط خطیری که دولت داشته توجه زیادی به این مساله شده است.
 این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان گفت: این وضعیت برای مردم ملموس و قابل درک نیست. بحث اعتماد عمومی را نه فقط در حوزه برخورد با کرونا بلکه باید در یک پروسه درازمدت جست وجو کرد. اعتماد افکارعمومی با توجه به عوامل مختلفی از دست رفته و طبیعتاً برگرداندن آن هم نیاز به یک زمان طولانی دارد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید