صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / انرژی

اراده‌ای برای کاهش وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی وجود ندارد

کد خبر 6283 1399-02-13 16:10
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
نرسی قربان گفت‌: صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌ها به شدت کم شده است و بالا رفتن یا پایین‌ آمدن قیمت بر مناسبات مالی‌تجاری ایران نسبت به کشور عربستان سعودی یا قطر تاثیر چندانی نخواهد گذاشت.
اراده‌ای برای کاهش وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی وجود ندارد


نرسی قربان، کارشناس نفت اظهار داشت: اینکه قیمت نفت در بازار جهانی چقدر باشد و هر کشوری چه تعداد بشکه در روز صادر کند، طبیعتاً در روزهایی که جهان درگیر گرفتاری های ویروس کرونا شده، از اهمیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار است.
او در ادامه سخنانش گفت: در ایامی که بازار نفت افت و خیزهای زیادی دارد کشورهایی که سهمیه بیشتری در میزان فروش دارند به مصداق ضرب المثل «هر که بامش بیش، برفش بیشتر» هزینه هایی چشمگیرتری را تجربه می کند؛ یعنی کشورهایی که صادرات شان زیاد است، ضررهای بیشتری را متوجه خود می بینند.
این فعال اقتصادی با اشاره به تحرکات نفتی دونالد ترامپ توضیح داد: رئیس جمهوری آمریکا این روزها دنبال این است که صنعت نفت و گاز شیل را حفظ کند. به هر حال آمریکایی ها برای تولید نفت و گاز میلیاردها دلار وام گرفته اند و دقیقاً به همین دلیل با پایین آمدن قیمت ها برای پرداخت وام هایشان به دردسر می افتند. در نتیجه حتی گفته ترامپ مبنی بر اینکه به طور مستقیم در کاهش تولید دخالت می کند ادعایی بیش نیست.
قربان ادامه داد: مشخصاً بازار فعلی نفت برای ایران خیلی مهم نیست. به هر حال صادرات نفت ایران به دلیل تحریم ها به شدت کم شده است و بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت بر مناسبات مالی تجاری ایران نسبت به کشور عربستان سعودی یا قطر تاثیر چندانی نخواهد گذاشت.
او تاکید کرد: تنظیم بودجه سال 99 با احتساب فروش روزانه یک میلیون بشکه، تصمیمی است که نیاز به بازنگری دارد. به هر حال ایران شدیداً تحت تحریم است و چون فروش نفت حتی به زیر 300 هزار بشکه در روز رسیده در نتیجه لازم است که در قانون بودجه تغییرهایی اساسی صورت بگیرد تا از به هم ریختگی مناسبات مالی در سال جاری جلوگیری شود.
نرسی قربان در پایان گفت: لزوم کاهش وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی بحثی است که بیش از 50 سال بر آن تاکید شده است. اما متاسفانه اراده ملی و تلاش لازم در این زمینه وجود ندارد. به همین دلیل دائماً از شرایط فعلی هزینه های گزافی متحمل می شویم.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / انرژی