صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

مواظب ریزش بورس باشید

کد خبر 6289 1399-02-13 16:38
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
کارشناسان و فعالان بورس بر این باورند که بورس جای پیچیده‌ای است، ریسک‌پذیری بالایی دارد و سرمایه‌گذاری در آن، حوصله و تخصص می‌خواهد بنابراین عموم مردم و افرادی که با بورس آشنا نیستند چون از این ویژگی‌ها اطلاع ندارند،
مواظب ریزش بورس باشید


کارشناسان و فعالان بورس بر این باورند که بورس جای پیچیده ای است، ریسک پذیری بالایی دارد و سرمایه گذاری در آن، حوصله و تخصص می خواهد بنابراین عموم مردم و افرادی که با بورس آشنا نیستند چون از این ویژگی ها اطلاع ندارند، بهتر است گفت وگوی زیر را بخوانند.یکی از فعالان بازار سرمایه با تشریح انواع روش های سرمایه گذاری مردم در بورس از آنها می خواهد ریسک پذیری خود را بالا ببرند و به آنها چند روش قابل اطمینان برای سرمایه گذاری غیرمستقیم پیشنهاد می کند.
حسین خزلی می گوید، برای خرید سهام با منابع زیر ۵۰۰ میلیون تومان، صندوق های سرمایه گذاری پیشنهاد می شود که انواع متفاوتی دارند.  
به گفته خزلی یکی از این صندوق ها، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت است که شبیه سپرده های بانکی سوددهی دارند اما نوسان قیمت واحدها و مقدار سوددهی که دارند، کمتر است. به عنوان نمونه اگر بانک ها بین ۱۵ تا ۱۸ درصد سود می دهند، این صندوق ها بین ۲۰ تا ۲۳ درصد سود ماهانه می دهند.
او اضافه می کند: این نوع صندوق ها برای کسانی که سپرده گذار بانکی هستند و می خواهند ماهانه سود دریافت کنند و امورات خود را بگذرانند، مناسب است.
خزلی دسته دوم را صندوق های در سهامی اعلام می کند که مدیر صندوق منابعی را که از مردم  جمع آوری می کند با مدیریت و تخصص خود در انواع سهم ها سرمایه گذاری می کند.
او ادامه می دهد: از آنجا که بورس و سهم ها نوسان دارد، قیمت واحدهای این صندوق ها هم نوسان دارد ولی برای افراد ریسک پذیرتر و کسانی که حوصله، وقت و تخصص پیگیری بورس را ندارند و مستقیم نمی توانند سرمایه گذاری کنند، مناسب است.
این فعال بازار سهام به دسته دیگری از صندوق های سرمایه گذاری اشاره می کند و صندوق های مختلط یا هیبرید را معرفی می کند.
او در توضیح بیشتری در این باره می گوید: در صندوق های مختلط یا هیبرید، نیمی از منابع در اوراق با درآمد ثابت و نیمی دیگر در سهام سرمایه گذاری می شود. این صندوق ها ریسک کمتری دارند و احتمال نوسان واحدها هم در آنها کمتر از سهام اما بیشتر از اوراق با درآمد ثابت است.
خزلی در ادامه توصیه های بورسی خود، به دارندگان سرمایه بالای ۵۰۰ میلیون تومان هم پیشنهاد می کند اگر تصمیم به سرمایه گذاری در بورس دارند ولی حوصله و تخصص و ریسک پذیری ندارند به سراغ شرکت های سبدگردان بروند.
به گفته وی شرکت های سبدگردان دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار هستند و با عقد قرارداد رسمی با مردم، منابع ایشان را به نام خودشان مدیریت و سرمایه گذاری می کنند.
او تأکید می کند: این روش برای افرادی که سرمایه بالای ۵۰۰ میلیون تومان دارند مناست تر است.
هشدار جدی به تازه واردها
این فعال بازار سرمایه به مردمی که این روزها کد سهامداری می گیرند و تازه وارد بورس می شوند و سهام می خرند و با این بازار و آینده آن آشنایی ندارند، هشدار جدی می دهد.
به تصریح خزلی، خریداران تازه وارد بورس باید بدانند قیمت این سهم هایی که می خرند بین ۳ تا ۱۰ و برخی تا ۲۰ برابر رشد کرده و طبیعی است که ایشان در اوج قیمت های تاریخی بورس، سهام خریده اند و احتمال ریزش و نوسان آن در آینده وجود دارد.
او در پاسخ به اینکه توصیه شما به این سهامداران جدیدالورود چیست، از آنها می خواهد که در ۵۰ سهام بزرگتر و برتر بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنند تا اگر بازار بورس به هر دلیل منفی شد، سهام آنها کمتر منفی شده و از آنجا که سهام این شرکت ها پتانسیل تولید، فروش و صادرات خوبی دارند بنابراین در بازه زمانی پس از منفی شدن بورس می توانند خودشان را بازسازی کرده و به قیمت قبلی بازگردند.
او تأکید می کند: ورود به بورس، کار تخصصی است به عنوان نمونه اگر برای خرید یک دستگاه خودرو دست دوم، ۲۰ فاکتور را در نظر می گیرید برای خرید سهام در بورس باید ۵۰ فاکتور را بررسی کنید.
خزلی با یادآوری این مهم که در بورس باید از نظر متخصصان و مشاوران استفاده کرد تصریح می کند: علاوه بر صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردان، شرکت های مشاور سرمایه گذاری هم هستند که به مردم مشاوره می دهند.
او می گوید:کسانی که می خواهند مستقیم سهم بخرند و بفروشند، این شرکت ها توصیه می کنند از هر شرکت چه میزان سهم بخرند یا چه میزان از آورده خود را برای خرید چه سهم هایی اختصاص بدهند.  
خزلی اضافه می کند: این شرکت ها مستقیم وارد خرید و فروش سهام برای مردم نمی شوند و با دریافت مبلغی به عنوان حق مشاوره، پیشنهادهای مختلفی برای خرید و فروش سهام می دهند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه