صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بازار و تجارت

تجارت ایران و اوراسیا از مرز ۵ میلیون تن گذشت

کد خبر 6309 1399-02-13 18:04
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک ایران گفت: بعد از شش ماه از اجرایی شدن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، حجم تجارت با این اتحادیه به بیش از پنج میلیون تن کالا رسید.
تجارت ایران و اوراسیا از مرز ۵ میلیون تن گذشت


سید روح اله لطیفی دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک ایران اظهار کرد: از زمان اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران، با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پنجم آبان سال ۱۳۹۸ تا پنجم اردیبهشت سال ۹۹ ، حجم تجارت کشورمان با این اتحادیه به پنج میلیون و ۱۰۴ هزار و ۹۸۴ تن به ارزش یک میلیارد و ۷۸۲ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۷۱۹ دلار رسید.
وی افزود: سهم صادرات کشور به این اتحادیه، یک میلیون و ۳۴۴ هزار و ۳۷۷ تن به ارزش ۵۳۹ میلیون و۶۱۲ هزار و ۴۵۶ دلار در این مدت بوده است که روسیه با ۵۳ درصد، ارمنستان با ۲۳ درصد و قزاقستان با ۱۶ درصد کل صادرات کشورمان به ترتیب مقاصد اول تا سوم کالاهای صادراتی کشورمان به این اتحادیه بودند.
سخنگوی گمرک ایران در خصوص کالاهای اصلی صادراتی به این اتحادیه گفت: سیب تازه با ۱۴درصد، پسته با ۱۲ درصد، گاز مایع با ۹ درصد، کیوی با ۷.۵ درصد، انگور با سه درصد و خیار و ترشی خیار با ۲.۵ درصد و فلفل با ۲.۲ درصد عمده محصولات صادراتی کشورمان به این اتحادیه را در شش ماه گذشته تشکیل می دهند.
لطیفی در خصوص واردات از این اتحادیه نیز اعلام کرد: بعد از اجرای این موافقت نامه، سه میلیون و ۷۶۰ هزار و۶۰۷ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۴۲ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۲۶۳ دلار  به کشور وارد شده است که عمده واردات ما از این اتحادیه کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور بوده است.
به گفته وی، جو با حدود ۳۰ درصد، ذرت دامی با ۱۸.۵ درصد، گندم با ۱۷.۵درصد، روغن دانه آفتابگردان با ۱۲درصد، لاشه و شقه بره با سه درصد، عدس و نخ هرکدام با ۱.۳درصد و کاغذ و ماشین الات صنعتی به ترتیب کالاهای وارداتی از این اتحادیه به کشور هستند.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص سهم کل کالاهای تجاری ایران با اتحادیه اوراسیا که در چارچوب موافقت نامه رویه واردات یا صادرات را طی کردند، گفت: از بیش از یک میلیارد و ۷۸۲ میلیون دلار کارنامه تجاری شش ماهه کشور با این اتحادیه، یک میلیارد و شش میلیون و ۹۵۰ هزار و ۵۴۱ دلار در چارجوب اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی، عمل شده که می توان به سهم ۵۶ درصدی آن در کل تجارت اشاره کرد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت