صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

در صورت موفقیت آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، مرگ برجام را می‌توان اعلام کرد

کد خبر 6320 1399-02-13 19:31
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: در صورت موفقیت آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی تهران، به طور حتم ایران نیز واکنش‌های خاص خود را نشان خواهد داد که مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند اعلام خروج تهران از برجام باشد.
در صورت موفقیت آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، مرگ برجام را می‌توان اعلام کرد


رحمان قهرمان پور، کارشناس مسائل سیاست خارجی و انرژی هسته ای، در ارزیابی خود از وضعیت کنونی برجام و مباحث مطرح شده پیرامون بازگشت آمریکا به این توافق گفت: «در وضعیت کنونی موجودیت برجام با تهدید جدی روبه ور است. این تهدیدات با خروج ترامپ از برجام شروع شد، با ادعاهای اروپا پیرامون برنامه موشکی ایران و عدم فعال کردن سازوکار مالی «اینستکس» ادامه پیدا کرد و اکنون نیز با موضوعی که آمریکا پیرامون تمدید منع فروش تسلیحات به جمهوری اسلامی ایران، وارد مرحله جدی تری شده است.»
وی افزود: «در وضعیت کنونی برجام همچنان با تهدیدات جدی در 5 الی 6 ماه آینده مواجه است و در ترسیم افق آینده نیز می توان اظهار داشت، اگر ترامپ مجددا پیروز انتخابات شود و اگر تحریم های تسلیحاتی  ایران در شورای امنیت تمدید شود، می توان گفت نهایتا در 6 ماه آینده موجودیت برجام با خطر جدی مواجه خواهد شد. در صورت موفقیت آمریکا در راهبرد کنونی خود، به طور حتم ایران نیز واکنش های خاص خود را نشان خواهد داد که مهم ترین آن ها می تواند اعلام خروج تهران از برجام و حتی «ان پی تی» نیز باشد و در چنین شرایطی می توان از مرگ برجام سخن به میان آورد. در مجموع، تا نوامبر 2020 یعنی تا زمان برگزاری انتخابات آمریکا، توافق هسته ای ایران با 1+5 با تهدید پایان موجودیت مواجه خواهد بود.»
این کارشناس مسائل سیاست بین الملل، در بخشی دیگر از گفته های خود در ارتباط با امکان پیروزی دموکرات ها و جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2020 و روند احتمالی بازگشت آمریکا به برجام تاکید کرد: «اساس پرداختن به مساله وضعیت برجام در صورت پیروزی دموکرات ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. در نگاه اول، چنین به نظر می رسد بازگشت به برجام، آن چنان که تصور می شود سریع اتفاق نخواهد افتاد. در ابتدا باید توجه داشت بخشی از تحریم های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ، بازگشت ناپذیر هستند؛ یعنی به آسانی قابل بازگشت نیست. برای نمونه لغو ویزا برای یک دانشجوی ایرانی که به مدت دو یا سه سال از تحصیل محروم شده، به هیچ عنوان قابل بازگشت به روال سابق آن ممکن نیست. یا مجوزی که برای صادارات دارو به مدت چند سال صادر نشده، پس از کنار رفتن ترامپ نیز دیگر موضوعیت ندارد.»
قهرمان پور در ادمه تصریح کرد: «در سطحی دیگر، پیرامون بخشی از تحریم ها که بازگشت پذیر هستند می توان توجه داشت که آن ها نیز نیازمند طی کردن فرآیندی خاص هستند که شاید چند ماه یا چند سال طول بکشد. برای نمونه تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی آمریکا در سطوح مختلف اعمال شده و شامل سازمان، مجموعه ها و اشخاص زیادی است که برگشت آن ها به روال قبل از روی کار آمدن ترامپ، بسیار زمان بر خواهد بود. در مجموع باید توجه داشت در صورت پیروزی جو بایدن که احتمال آن را بسیار اندک ارزیابی می کنم، بازگشت به برجام و روال عادی به آسانی انجام نخواهد شد. این روند نیازمند مذاکره جدید، فرمان اجرایی، تصویت قوانین جدید از سوی کنگره و... خواهد بود.»
وی افزود: «در این میان باید توجه داشت که آمریکا در پی بازگشت به برجام نیست. سیاست آمریکا در وضعیت جدید این است که قطعنامه ای را در شورای امنیت طرح کند که تحریم تسلیحاتی یاران تمدید شود. اگر این قطعنامه رای بیاورد که رویه متفاوت خواهد شد اما اگر روسیه یا چین قطعنامه را وتو کردند، آمریکا یک تفسیری از وضعیت خود در برجام ارائه می کند که بر اساس آن واسنگتن چون دولتی مشارکت کننده در امضای برجام بوده، حق استفاده از مکانیسم ماشه را دارد. واقعیت امر این است که این تفسیر ار می توان بسیار عجیب ارزیابی کرد؛ زیرا این کشور صراحتا از برجام خارج شده و حق بهره گیری از مکانیسم ماشه را ندارد. این که دولت مشارکت کننده بوده، از نظر حقوقی، حق خاصی را برای آمریکا ایجاد نمی کند. این تفسیر را می توان ناقص و اشتباه مورد ارزیابی قرار داد. حال اگر آمریکا از هر طریقی، قبل از انتخابات ماه نوامبر بتواند مکانیسم ماشه را فعال کند، عملا به معنای مرگ برجام خواهد بود.»
این کارشناس مسائل سیاست خارجی و انرژی هسته ای، در بخش پایانی گفته های خود تاکید کرد: «حتی در صورت پیروزی دموکرات ها، تلاش آن ها این است که امتیاز بیشتری از جمهوری اسلامی ایران بگیرند. زیرساخت تحریم ها طی چند دهه گذشته چنان وسعت پیدا کرده و قدرتمند شده که هر ئریس جمهوری که باشد اعم از این که دموکرات یا جمهوری خواه باشد، وسوسه خواهد شد از آن ها بهره بگیرد. برای نمونه در دوران اوباما آمریکایی ها جرات نمی کردند سپاه را در لیست تحریم ها قرار دهند اما ترامپ این اقدام را اجرایی گرفته است. بنابراین، منطقی به نظر نمی رسد بدون گرفتن امتیازاتی دموکرت های ظرفیت تحریم ها را از دست بدهند. نکته قابل توجه این است که دموکرات ها بر خلاف ترامپ، سیستم محور و تابع منافع و ملاحات امنیت ملی هستند و این گونه نیست که هر اقدامی که ترامپ انجام داده را رد کنند.»

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید