صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

جدال تاریخی سنت و مدرنیته

کد خبر 6634 1399-02-14 17:03
زمان تقریبی مطالعه 15دقیقه
شاید مهم‌ترین و عجیب‌ترین اتفاقی که در آن سال‌ها رخ داد و این روزها هم با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم درگیری پزشک‌ها با طبیب‌های سنتی است.
جدال تاریخی سنت و مدرنیته


شنبه ۱۱ دی ماه سال ۱۳۵۰ روزنامه اطلاعت در صفحه اول خود به گزارش سازمان بهداشت جهانی نوشت، آنفلوآنزا عالم گیر شد. این روزنامه در همان صفحه تاکید کرد کلیه بخش های بیمارستان فیروزآبادی آماده پذیرایی از بیماران آنفلوآنزایی است. واکسن هایی که بر ضد این بیماری ساخته شده در ویروس آنفلوآنزا اثر نداشته و در شهرستان ها به دلیل اپیدمی دبستان ها تعطیل شده است.بازخوانی گزارش های این روزنامه در آن سال ها این نکته را گواهی می دهد که اکنون شرایطی شبیه به همان دوران را سپری می کنیم. یک ویروس ناشناخته با نام کرونا جهان را فراگرفته و داروهای قبلی بی اثر بوده اند و هنوز واکسنی برایش ساخته نشده است. اما شاید مهم ترین و عجیب ترین اتفاقی که در آن سال ها رخ داد و این روزها هم با آن دست و پنجه نرم می کنیم درگیری پزشک ها با طبیب های سنتی است. در روزهای اخیر داستان های زیادی از این نمونه در رسانه ها منتشر شده است.بازخوانی روزنامه اطلاعات در آن روزگار نشان می دهد که دی ماه سال ۵۰ چند گزارش درباره دخالت طبیب های سنتی در امور پزشکی منتشر کرد و ماجرا بالا گرفت و پزشکان به مقابله برخاستند. درست شبیه امروز، کسی به نام ابوالقاسم بهشهری به عنوان نماینده طبیب های سنتی مقابل پزشکان ایستاده بود. دکتر حفیظی، دبیر کل سازمان نظام پزشکی اعلام کرد که هرکس بدون پروانه پزشکی در امر طبابت دخالت کند، تحت تعقیب قرار می گیرد و در نهایت فشارها آن قدر زیاد شد که طبیب سنتی به دادگاه فراخوانده شد. روزنامه اطلاعات در چند شماره گزارش هایی از موافقان و مخالفان این ماجرا منتشر کرد که یکی از آن صفحات را امروز به بازخوانی می نشینیم.
ماجرای دکتر علفی، طب سنتی ایران را بر سر زبان ها انداخته است. روزنامه «اطلاعات» که پس از تحقق درباره آقای بهشهری به اطلاعات و آگاهی او درباره طب جعفری و طب ابن سینا واقف شده بود، برای نخستین بار گزارشی از دکان عطاری دکتر علفی منتشر کرد. پس از آن گزارش، صدها تن از خوانندگان چه با تلفن و چه با مراجعه، آدرس دقیق دکتر علفی را جویا می شدند.چون ماجرای احضار دکتر علفی به دادگستری پیش آمد روزنامه اطلاعات از این فرصت برای جلب توجه مقامات مسوول و مردم به طب سنتی ایران سود جست و نظرات چند تن از پزشکان را درباره طب سنتی ایران منعکس کرد.اکنون که بعضی از مقامات پزشکی و آگاهان بر طب سنتی کوشش ما را در معرفی پزشکی سنتی ایران تایید می کنند، یادآور می شویم که هدف «اطلاعات» بر آن است تا یادآور شود که ایران از دیرباز از زمان ساسانیان از دانایی های پزشکی برخوردار بوده است. پزشکی سنتی ما بعدها هرگز در کتاب ها به صورتی مطمئن و علمی ثبت و ضبط نشده است و پس از دوران صفویه، طب سنتی در خانواده هایی چند موروثی شد که اسرار این علم از پدر به پسر سینه به سینه می رسید. ابن سینا که کتاب «قانون» او از کتاب های مرجع در علم پزشکی بود، خود طب یونانی را به دقت خوانده بود و حتی در مقالات نقدگونه می نوشت که: «بقرا» ناآگاه به زایش طبیعی نیرو در بدن است و یا: «فرفریوس، مردک نادانی است که گمان می کند طب می داند.»پدر طب ایرانی، پس از مرگ فرهنگ باروری از خود به جای گذاشت_ که دریغ و درد_ نتوانستیم آن را حفظ کنیم و از قرن نوزدهم پزشکی غربی، یکسره طب سنتی را واپس راند.به هر صورت، روزنامه اطلاعات، از ماجرای دکتر علفی سود می جوید تا بار دیگر توجه وزارت علوم و دانشگاه را به طب سنتی جلب کند؛ بی گمان دست درازی به تجربه ارزشمند پدران می تواند امروز در گرماگرم آگاهی های جدید، رازهای تازه ای بر ما بگشاید.آقای مدحت امیدواری که از وکلای درجه اول دادگستری است و خود نیز یکی از بیماران «دکتر علفی» بوده، حاضر است وکالت او را در مراجع قانونی به عهده بگیرد. این وکیل دعاوی در این مورد چنین می گوید:از زمانی که انسان پا به عرصه وجود گذاشت، درد هم به وجود آمد و بشر همیشه در تلاش بوده است که برای تسکین درد خود راه و درمانی پیدا کند.
هیچ دارویی هم از روز ازل شناخته شده نبود، به تدریج دارو ها خواص خود را نشان داده و شناخته شدند. همچنان که «مس» اولین فلزی بود که هزار سال قبل از میلاد مسیح شناخته شد و بعد کم کم بقیه فلزها، مانند سرب، آهن و ... کشف و شناخته شد.و بشر از آن زمان برای درمان درد خود به جست وجو پرداخت و از ساقه، برگ گل و تخم گیاهان استفاده کرد و به تدریج این جست وجو و آزمایش گیاهان ادامه پیدا کرد تا آنجا که بشر به خواص مقدار زیادی از آنها پی برد و سینه به سینه ثبت شد تا زمانی که بزرگانی چون ابن سینا، رازی و دیگران آنها را روی کاغذ ثبت کردند.امروزه هم با وجود پیشرفت روزافزون علم پزشکی، به جرات می توان گفت که ۷۰ درصد از داروهایی که داریم، ریشه گیاهی دارد؛ اما موضوع دفاع من از «دکتر علفی» دفاع از یک عده شیاد و مردم فریب نیست و من نه مخالف علم پزشکی جدید هستم و نه اینکه موافق آزاد گذاردن یک عده عطار و سقط فروش که در کنار فروش قند و شکر و چای، دوای زردزخم و عروسک پشت پرده می فروشند، بلکه دفاع من فقط از «دکتر علفی» است؛ زیرا او یکی از باقیماندگان طب جعفری و ابن سینا است و شاید در تمام ایران هم نظیر دکتر علفی بیش از انگشتان دست نباشد و چه خوب بود که مقامات مربوطه به جای تعقیب قانونی دکتر علفی، از او و دیگران دعوت می کردند و از تجربه آنها در طب سنتی که از چند نسل، سینه به سینه به آنها رسیده، آگاه می شدند و از این چند نفر به عنوان گیاه شناس طبی استفاده می کردند و در عوض آن عده شیادانی را که عروسک پشت پرده می فروشند و آزادانه به این کار ادامه می دهند، به دادگاه می کشیدند و دکان آنها را تخته می کردند.
  من بیمار دکتر علفی بودممن خود چند سال مبتلا به زخم معده بودم و این امر را اکثر دوستان و همکاران دادگستری ام به خوبی می دانند و با وجود اینکه به علم پزشکی اعتقاد کامل دارم، ولی هرچه اطبا معاینه کردند و دارو دادند نتیجه نبخشید و همه یک صدا می گفتند که باید تحت عمل جراحی قرار بگیرم تا اینکه به راهنمایی یکی از دوستانم که او هم شخصی است محترم و تحصلیکرده به همین «دکتر علفی» مراجعه کردم. حقیقت امر این است که در وهله اول خیلی بدگمان و مخالف مراجعه به چنین شخصی بودم و به هیچ قیمتی هم باور نمی کردم او که نه ادعای پزشکی و جراحی دارد، بتواند با مقداری گیاه، سلامت را به من برگرداند.
ولی پس از مراجعه به او متوجه شدم که شیاد نیست و مردی است که کتب مختلف خوانده و سال ها وقت خود را صرف شناخت گیاهان و مطابقت کردن آنها با کتاب های طب جعفری و قانون ابن سینا کرده است و به هیچ وجه هم ادعای پزشکی ندارد. او می گوید: من یک گیاه شناس هستم و دردهایی را هم معالجه می کنم که در حدود همین گیاهان طبی شفاپذیر باشند؛ خلاصه اینکه این شخص پس از یک ماه با همین گیاهان سلامت مرا به من برگرداند و به تدریج آثار درد و رنج از من دور شد.
  طب سنتی را دریابیدمن شنیده ام که دانشگاه تهران در جوار دانشکده های دیگر، دانشکده ای هم به نام مطالعه در طب سنتی دارد که عده ای شب و روز در تلاش هستند تا نتیجه آزمایش های خود را از گیاهان به اطلاع جهانیان برسانند و تا اندازه ای هم در این کار موفق شده اند؛ ولی سوال من این است که چرا مقامات صلاحیت دار از اینکه بگویند ما هم در طب سنتی و گیاهان طبی مطالعه و تحقیق می کنیم، ابا دارند؛ مگر همین قانون ابن سینا نیست که هزار سال است مورد استفاده تمام اطبای جهان است، مگر اکثر دانشمندان و اطبا نظر نداده اند که گیاهانی که ابن سینا از آن یاد کرده است، همه مفید و درمان بخش است؟ پس چرا نمی آیند و رابطه ای بین طب سنتی و طب مدرن برقرار نمی سازند تا برای پیشرفت هر چه بیشتر هم از همین دکتر علفی استفاده کنند.
به هر حال من و عده ای از همکارانم آمادگی خود را برای دفاع از «دکتر علفی» اعلام می داریم و در عوض خواستار بستن دکان های عده ای طبیب پول پرست و نیز شیادانی که عروسک پشت پرده می فروشند، هستیم.
  بیچاره ماهی هامهندس هـ _ صالح خرم طی نامه ای برای روزنامه اطلاعات نظریات خود را درباره دکتر علفی چنین خلاصه می کند: دکتر «اولیور وندل هول» پروفسور سابق داروسازی دانشگاه هاروارد می گوید: «من جدا معتقدم اگر همه مواد دارویی را بتوان ته دریا فرستاد، برای بشر نافع تر خواهد بود، ولی بیچاره ماهی ها!»
البته این آقای پروفسور می دانست که ممکن نیست داروها را به ته دریا فرستاد؛ زیرا وقتی برای مصرف دارو تاکنون چند هزار میلیون دلار تبلیغ شده و هر ساله قریب به یکصد میلیون دلار به رسم تحفه و هدیه وسیله تراست های دارویی به دانشگاه ها و اورژانس های ملی و درمانی کمک می شود، چطور می شود این صنعت سودآور را به نفع بشر از بین برد.اگر دانشکده های پزشکی ما، پزشکان ما، داروسازان ما از کشورهای دیگر چشم بسته تبعیت می کنند، چرا دادگاه های ما برای از بین بردن طبیب گیاهی از آن روش تقلید نکنند؟متاسفانه مداوای بدون داروی شیمیایی آن چنان در تنگنای تبلیغات قرار گرفته است که فقط برای تحریف واقعیت و مشوب کردن اذهان به کار می رود. ما اخباری راجع به مداوای امراض به وسیله پزشکانی که با عقل و تجربه قدما با روش های بدون تجویز داروهای شیمیایی، مانند طبیعت درمانی، سرشت درمانی، استخوان درمانی (مشت و مال) و جدیدا سوزن درمانی نمی خوانیم؛ زیرا تراست های دارویی برای سرکوب کردن این نوع مداواها تدابیر خیلی سختی را به کار بستند تا کم کم این نوع مداوا از بین رفت و دکتر علفی های بسیاری محکوم شدند.
  داروهای مضربرخلاف عقاید دکترهای شجاعی که می گویند غیر از چند دارو از پانزده هزار قلم دارو بقیه مضر و زیان بخش است، امروزه کلیه این داروها در کتاب های کلاسیک دانشکده های طبی توصیه و پیشنهاد شده و همه کوشش ها برای ترغیب دانشجویان پزشکی به ازدیاد مصارف دارو مبذول می شود و به این دانشجویان تفهیم می کنند که گویا بدن انسان برخلاف نوامیس طبیعت به دارو احتیاج دارد و بشر مانند حیوانات که بدون خوردن داروهای شیمیایی زندگی می کنند، خلق نشده است. البته باید شهامت جناب آقای دکتر آرمین، رئیس دانشگاه پزشکی دانشگاه تهران را ستود که در سخنرانی باشگاه ایران جوان نیمی از داروها را بیهوده خواند و قبول فرمایید از روزی که ایشان نطق «با کوکتل های دارویی بیماران را نکشید» را ایراد کردند، من در انتظار عکس العمل سوداگران دارو هستم.آقای دکتر آرمین می گوید: دانشجویان طب را باید ارشاد کنیم و از فعالیت و نیز تئوری های دارویی در بیمارستان ها حتی الامکان جلوگیری کنیم و دانشجویان را عادت ندهیم که کورکورانه در این فعالیت های شوم شرکت کنند و تحت تاثیر و زور ویزیتورهای دارویی قرار بگیرند.نکته بسیار جالبی را جناب آقای دکتر آرمین یادآور شدند که با آنکه ترتیب حمایت از حیوانات، ماشین آلات، معادن، آثار باستانی به وجود آمده ولی هنوز برای بیماران این حمایت و حفاظت در نظر گرفته نشده است، یعنی سود و زیان بیماران اکثرا در نظر گرفته نمی شود.
  مدحت امیدواری، وکیل درجه اول دادگستریمن پیش بینی می کنم به زودی مرکزی به وجود خواهد آمد که هر اظهار مخالف درباره زیان های مصرف دارو را خفه کند.حقیقتا بالاتر از شهامت جناب آقای دکتر آرمین شهامت روزنامه اطلاعات است که در همین مدت کوتاه که تغییرات فاحشی در روزنامه اطلاعات به وجود آمده، بدون ترس و وحشت اقدام به نشر مطالبی کرده است. در این مورد می توان از مقالات «مشت و مال در معالجه بیماری ها موثر است»، «دکتر علفی در تجربه طب ابن سینا»، «باکوکتل های دارویی بیماران را نکشید» و «طب قدیم در دادگاه» نام برد.من پیوسته در انتظار واکنش سوداگران دارو هستم، چون به نحوه مبارزه ناجوانمردانه تراست های دارویی آشنا هستم و بر اثر مقالات انتقادی که سال ها پیش در همین روزنامه نوشتم، به نحوه مبارزه آنان وقوف بیشتری پیدا کردم.
  تراست های داروییآقای ابوالقاسم بهشهری (دکتر علفی)، باید بداند که در کشورهای بزرگ امثال او اشخاص مهم تر از او را خفه کردند و حتی آنها را به پای میز محاکمه کشیدند. یک راه ساده، تحریک چند حقه باز است که شهادت دهند گیاهانی که دکتر علفی ها تجویز کرده اند، بدون ارزش دارویی بوده و باعث ناراحتی های فلان و بهمان شده است، در حالی که همین شاهدان ممکن است از نوع فرآورده مورد شهادت هیچ گونه اطلاعی نداشته باشند.اگر در آن کشورهای بزرگ بودید و بالاترین درجه تحصیلات تخصصی طبی را داشتند، متوجه می شدید که تراست های دارویی چگونه با صرف مبالغ زیادی مخالفان تجویز دارو را پای میز محاکمه می کشانند.آنها برخلاف وجدان و صداقت ادامه کار را برای هزاران پزشک غیرممکن کردند. نمی دانم آقای بهشهری، چگونه به خود جرات داده است که برخلاف منافع کارخانه های داروهای شیمیایی قدعلم کند؟
دبیر کل سازمان نظام پزشکی:دکتر علفی ها را تعقیب می کنیمدکتر حفیظی، دبیر کل سازمان نظام پزشکی اعلام کرد که هر کس بدون پروانه پزشکی در امر طبابت دخالت کند، تحت تعقیب قرار می گیرد. وی اضافه کرد: «شناساندن مبانی طب قدیم مخصوصا معرفی بزرگان طب ایران به پزشکان به وسیله دانشگاه ها و صاحب نظران و اهل تحقیق و استفاده به موقع و به مورد از موازین طب قدیم به وسیله پزشک هم، قابل توصیه است و هم مفید. ولی دفاع از دکتر «علفی »ها و اجازه به این قبیل افراد که بیماری ها را طبق اصول قرون وسطی، بی اطلاع از موازین پزشکی جدید، معالجه کنند بسیار بی مورد و بیشتر به شوخی شبیه است و از آن بدتر تخطئه طب جدید است و موضوع مانند آن است که کسی مسافرت با طیاره را محکوم و از مسافرت با اسب و قاطر دفاع کند!»
دکتر حفیظی افزود: «تبلیغ این مسائل موجب انحراف مردم، مخصوصا کم سوادی از موازین درمانی صحیح و چه بسا موجب مخاطرات بسیار می شود.
بنا بر استدلال فوق، سازمان نظام پزشکی هر کس را که بدون پروانه پزشکی و تحصیلات پزشکی در امر طبابت و درمان مردم دخالت کند، تحت تعقیب قرار خواهد داد.»
بیماران دکتر علفی، گواهی می دهندبیماران دکتر علفی، گواهی می دهند که این مرد صاحب اطلاع از طب جعفری و طب ابن سینا، دردهایشان را با داروهای گیاهی شفا داده است.اینان که پس از انتشار گزارش های مربوط به دکتر علفی از پیگرد قانونی او ناراحت شده اند، نظرات و گواهی شان را درباره دکتر علفی در اختیار «اطلاعات» قرار داده اند.
  تشخیص «کولیت» به جای آپاندیسیتآقای اسمعیل اکبری که یکی از مراجعان دکتر علفی است درباره بیماری و سبب مراجعه خود به دکتر علفی چنین می گوید:
مدتی بود که از درد دل ناراحت بودم و مرتبا به دکترها مراجعه می کردم و چند مرتبه از معده ام عکسبرداری کردند و همه دکترها گفتند که من مبتلا به «کولیت» هستم و باید از خوردن بعضی غذاها خودداری کرده و مرتبا تحت رژیم باشم.تا اینکه یک شب از فشار درد از خود بیخود شدم و یکی از همسایگان، شبانه مرا به منزل «دکتر علفی» برد. او پس از معاینه کوتاهی گفت: این جوان مبتلا به آپاندیسیت است و از من کاری ساخته نیست، باید هرچه زودتر او را به بیمارستانی برسانید تا تحت عمل قرار بگیرد.همان شب مرا به بیمارستان «مدائن» می رسانند و مورد عمل قرار می دهند که پرونده امر در آن بیمارستان موجود است. پس از چند روز که از بیمارستان مرخص و سلامتی کامل خود را به دست آورده بودم، نزد پزشکی که مرض مرا کولیت، تشخیص داده بود رفتم و از او گلایه کردم.دکتر در جوابم گفت: زیاد نگران نباش. فعلا که عمل کرده ای و سلامت خود را به دست آورده ای؛ حالا هرچند گاه برای تشکر و قدردانی، نزد دکتر علفی می آیم.آقای محمد جلالی، کارمند شهرداری تهران که از احضار دکتر علفی به دادگستری سخت نگران و ناراحت است، چنین می گوید: من مدت ها از غده ای که روی سینه ام بود، رنج می بردم و هرچه هم به اطبا مراجعه کردم، اثری نبخشید. این غده روزبه روز نگرانی من و خانواده ام را بیشتر می کرد؛ به طوری که من که به ورزش خیلی علاقه مند بودم، نمی توانستم حتی برای یک بار دمبلی بلند کنم؛ چون بلافاصله درد غده شدید می شد و مرا کلافه می کرد.به ناچار و از روی ترس به «دکتر علفی» مراجعه کردم. او پس از معاینه مختصری، گفت: نگران نباش، چیز مهمی نیست. و یک قوطی کوچک را که حاوی مقداری روغن سیاه رنگ بود، به من داد و گفت: این روغن را بر روی غده بگذار، حتما خوب خواهی شد.من با ناباوری روغن را گرفته و به منزل بردم و پس از آنکه سه مرتبه از آن روغن، روی غده گذاشتم، سر غده باز شد و مقداری خونابه از آن بیرون آمد و پس از چند روز هم جای آن به کلی خوب شد.
  عقیده به طب سنتیآقای شیرزاد اسدی، یکی دیگر از بیماران دکتر علفی چنین می گوید: من خودم تحصیلکرده هستم و به علم طب به خصوص طب امروز، عقیده دارم و احترام می گذارم. علم پزشکی و جراحی در این سال ها حقیقتا مایه شگفتی است؛ ولی این نکته را نمی توانم کتمان کنم که به طب سنتی و گیاهی هم عقیده دارم؛ البته نه مراجعه به هر عطار و سقط فروشی که در هر کوچه و بازار فراوان است و مردم ساده دل را فریب می دهد. به هر حال من مدتی از درد کمر رنج می بردم و خلاصه بگویم با دو بسته از همین گیاهان «دکتر علفی» که ۱۰ روز صبح دم کرده و می خوردم، سلامت و بهبود خود را به دست آوردم.آقای احمدقره گزلو، که کارمند یکی از ادارات دولتی است، درباره طب سنتی چنین عقیده دارد و می گوید: از طب سنتی و گیاهان طبی غافل نشوید، من سال ها از نفخ معده رنج می بردم و با وجود اینکه مرتبا به دکتر و دارو متوسل می شدم، پس از چند روز بهبودی مجددا نفخ شکم شروع می شد؛ به طوری که از غذا خوردن به کلی افتاده بودم تا اینکه برای ماموریتی اداری به همدان رفتم. در آنجا به توصیه چند تن از دوستان به یکی از گیاه شناسان مراجعه کردم و او با توصیه چند گیاه مانند زیره، زنیان، بادیان و مخلوطی از گلاب و نبات، ناراحتی مرا تا این تاریخ برطرف کرده و هر وقت هم که احساس می کنم ناراحتی دارم، در تهران به همین «دکتر علفی» مراجعه کرده و آن نسخه را تجدید می کنم.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید