صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

محرابی که باستان‌شناسان از یک مدرسه کشف کردند

کد خبر 6648 1399-02-14 18:03
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
جعبه قرآنی موزه ملی و محرابی که باستان‌شناسان در محوطه مدرسه ری کشف کردند به عنوان دو اثر تاریخی جدید از گنجینه موزه مادر ایران معرفی شدند.
محرابی که باستان‌شناسان از یک مدرسه کشف کردند


جعبه فولادی طلاکوب (جای قرآن) متعلق به قرن سیزدهم هجری قمری در اصفهان است که سطح آن با نقوش اسلیمی درشت و حاشیه هایی با نگاره های گیاهی، اسلیمی زرین تزیین شده است.
همچنین آیات قرآنی از آیه ۲۵۵_۲۵۷ سوره البقره به خط ثلث و آیه اول سوره الفتح و اسماء الله الحُسنی روی بدنه این اثر تاریخی حک شده است.
دور تا دور درپوش جعبه کتیبه «السلطان بن السلطان فتحلیشاه صاحبقران» دو بار تکرار شده و بدنه آن علاوه بر نقوش تزیینی کتیبه ای به خط نستعلیق و با این متن «یا قاضی الحاجات نصر من الله و فتح القریب یا کافی المهمات یا فاترات الجنتی انا جنان یا قاضی الحاجات انا فتحنا لک فتحاَ مبیناَ» دارد.
این اثر نفیس تاریخی به شماره ۴۳۵۷ در تالار قاجار موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران نگهداری می شود.

محراب کشف شده سلجوقی در مدرسه ری
محراب  گچ بری که در کاوش های باستان شناسی در محوطه مدرسه ری کشف شده، در نیمه قرن ششم هجری قمری کنده کاری شده است.
این محرابِ باقی مانده از دوره سلجوقی، با نوشته هایی به سه نوع خط کوفی و نگاره های گیاهی، گل، برگ و نقوش انتزاعی در قاب هایی کنده کاری شده و در حاشیه ها و متن اصلی تزئین شده است.
قسمت بالای محراب در داخل یک قاب سه ردیف نقوش تقلیدی از تاج هایی الهام گرفته که در گچ بری های دوره ساسانی نمونه آن دیده می شود.
محراب رقم و تاریخ ندارد، اما به شماره ۳۲۶۶ در تالار سلجوقی موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران قرار دارد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید