صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

مجازات افشای چت و اسکرین شات خصوصی چیست؟

کد خبر 7027 1399-02-16 09:03
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
بر اساس قانون انتشار تصاویر و اسکرین شات از چت شخصی افراد جرم به حساب می‌آید.
مجازات افشای چت و اسکرین شات خصوصی چیست؟


گاهی اوقات پیش می آید که بسیاری از افراد فکر می کنند که می توانند اسکرین شات و چت های خصوصی خود با دیگران را در فضای مجازی منتشر کنند، اما قانون مجازات اسلامی در ماده ۷۴۵ و در ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته است.
البته مطابق قانون مجازات افشای چت و اسکرین شات جزای نقدی و تا دو سال حبس مجازات دارد.
باید به این نکته توجه داشت که اسرار خصوصی در قانون ایران به صورت مشخص تعریف نشده و صرفا در بند ۸ قانون واحده "احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی" نامه ها، عکس ها، نوشته ها و فیلم های خصوصی را از مصادیق بارز آن دانسته است.
همچنین بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی شود تا ۷۴ ضربه شلاق یا تا دوسال حبس دارد. بنابراین به شهروندان توصیه می شود در صورت هر تهدیدی شکایت کنند.
قانون به صراحت بیان کرده که تمامی متن ها در فضای مجازی اعم از ایمیل، صدای ضبط شده، تلگرام و وایبر و فیس بوک و ... بعنوان دلیل از فرد شاکی پذیرفته می شود و دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک را بررسی کرده و در صورت تائید، مبنای صدور حکم قرار می گیرند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید