صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

سهامداران سهام عدالت چطور غیرحضوری احراز هویت می‌شوند؟

کد خبر 7136 1399-02-16 13:09
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
همزمان با آزادسازی سهام عدالت عده زیادی به دنبال دریافت کد بورسی و احراز هویت از طریق سامانه‌های سجام هستند.
سهامداران سهام عدالت چطور غیرحضوری احراز هویت می‌شوند؟


با آزادسازی و ورود افراد به معاملات بورسی، اهمیت دریافت کد از سامانه سجام و همچنین احراز هویت افراد بیشتر شده است. از آنجایی که شیوع ویروس کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا را بر آن داشته است تا از تجمعات برای گسترش این ویروس جلوگیری کند، وزارت امور افتصادی  و دارایی به دستور وزیر و همچنین دستور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به فکر عملیات احراز هویت غیرحضوری افتادند.
مقرر شده است، احراز هویت الکترونیک در داخل مجموعه سپرده گذاری با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری بررسی و در صورت تامین زیرساخت های فنی آن تا یک هفته دیگر احراز هویت در سامانه سجام غیر حضوری انجام خواهد شد.
نحوه احراز هویت سهامداران سهام عدالت
برای انجام این کار فرد در سامانه سجام ثبت نام می کند سپس اطلاعات هویتی آن فرد از ثبت احوال کشور، اطلاعات بانکی از سامانه بانکی کشور، اطلاعات محل سکونت از اداره پست و شماره تلفن او از طریق سامانه شاهکار ارزیابی می شود سپس با رمز یک بار مصرفی که برای او صادر می شود به سیستم ورود می کند.
در مرحله اول عکس او با تصویر برروی کارت ملی تطابق داده می شود. کارت ملی فرد باید توسط خود فرد اسکن شده و تصویر آن با تصویر ثبت احوال است مطابقت داده می شود.
در گام بعدی کاربر باید یک فیلم سلفی گرفته و متنی تصادفی را بخواند، در این مرحله از زوایای مختلف نحوه بیان فرد سنجیده می شود تا با الگویی که گفته شده مقایسه شود. در نهایت کاربر امضایی به صورت الکترونیکی انجام می دهد و آن را برای سجام می فرستد.
برای کنترل های بیشتر از اپراتور های آفلاین هم استفاده شده است؛ این اپراتور ها در بازه های زمانی مخالف اطلاعات کاربر را بررسی می کنند و پس از اینکه مطمئن شدند شماره موبایل و آدرس فرد به نام خود فرد بوده است و اطلاعات هویتی هم به صورت کامل احراز شد اگر مشکلی وجود نداشته باشد این فرد به عنوان فرد سجامی معرفی می شود.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه