صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

وضعیت اقتصادی نگران‌کننده است رانت از تحریم هزینه‌سازتر است

کد خبر 7195 1399-02-16 16:11
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اینکه به بیت‌المال دست درازی شود و عده‌ای با رانت اموال عمومی را به غارت ببرند، بی‌شک از تحریم هم هزینه‌سازتر است.
وضعیت اقتصادی نگران‌کننده است  رانت از تحریم هزینه‌سازتر است


حسین کمالی، فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت: دولت در شرایطی باید بحران کرونا را مدیریت کند که وضعیت اقتصادی نزدیک به ۲ سال است، به هم ریخته و بی نظمی نگران کننده ای به وجود آمده است.
دبیر کل حزب اسلامی کار در ادامه سخنانش گفت: با این وجود هر حکومتی باید در شرایط اضطرار به فکر قشر آسیب پذیر باشد و برای کاهش مشکلات شان چاره اندیشی کند. این روز ها در شرایطی به کرات به مردم توصیه می شود در خانه بمانند که بخش زیادی روز مزد هستند، به طوریکه حتی یک روز تعطیلی هم برای شان مشکل ساز می شود. شرح این شرایط مویدِ این قضیه است که ساختار تصمیم گیری باید به هر طریقی که امکان دارد، چاره ای برای فقرا بیاندیشید.
او همچنین تصریح کرد: مشکل این است، ایران همیشه تحت تحریم نظام بین الملل قرار دارد. دقیقا به همین دلیل، باید یکبار برای همیشه برای این معضل چاره اندیشی کرد. یکی از کار هایی که می تواند کارگشا باشد، این است که نظام مدیریتی با بررسی دقیق شرایط و برنامه ریزی مناسب سهم دلار های نفتی در مناسبات اقتصادی را کم کند تا با هر تحریمی و با هر بالا و پایین شدن قیمت نفت، بحران به سراغ مان نیاید و همه چیز را به هم نریزد.
کمالی در ادامه افزود: مساله دیگری که اجازه نمی دهد به آرامش برسیم، سوء مدیریت در نظام تصمیم گیری و اجرایی کشور است. به طوریکه امور به عهده کسانی گذاشته می شود که از طریق رابطه سِمت گرفته اند. خب! معلوم است، وقتی رابطه جای ظابطه را می گیرد، طبیعی است نتیجه ای جز ناکارآمدی نحواهد داشت. پس لازم است، موقع گزینش نیروها، مخصوصا برای جایگاه های سرنوشت ساز تخصص، تجربه و البته سلامت نفس در نظر گرفته شود.
این چهره همچنین با اشاره به پدیده رانت و رانت خواری تاکید کرد: اینکه به بیت المال دست درازی شود و عده ای با رانت اموال عمومی را به غارت ببرند، بی شک از تحریم هم هزینه سازتر است. خوشبختانه در این چند سال برخورد خوبی با مفسدین اقتصادی صورت گرفته است که لازم است، این روند همچنان تداوم داشته باشد تا انشاءالله فضای اداره کشور فضایی سالم باشد.
حسین کمالی در پایان سخنانش گفت : ایران ثروتی عظیم دارد. فقط کافی است فساد و سوءمدیریت را از اقتصاد دور کنیم تا جامعه به آرامش مالی برسد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


خبرهای مرتبط را دنبال کنید