صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

چند درصد ایرانیان علائم آسم دارند؟

کد خبر 7275 1399-02-16 23:32
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی گفت: این امر هزینه‌های فزاینده بهداشتی - درمانی و اقتصادی عظیمی را به خانواده‌ها و کشور تحمیل می‌کند.
چند درصد ایرانیان علائم آسم دارند؟


اولین سه شنبه ماه می هر سال میلادی به نام روز جهانی آسم نام گذاری شده است؛ دکتر مصطفی معین رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی با بیان اینکه سالگرد روز جهانی آسم در سال 1399 با پاندمی کرونا همراه شده است که اندام ریه انسان را به عنوان اصلی ترین هدف مورد تهاجم و آسیب زایی قرار می دهد، اظهار کرد: هرچند با پیشرفت های پرشتاب علوم پزشکی و فناوری های تشخیصی_ درمانی از جمله تولید واکسن ها و آنتی بیوتیک ها و تجهیزات آزمایشگاهی و بیمارستانی، شیوع و تلفات عفونت های حاد طی یک صد سال گذشته به تدریج کاهش یافت و ریشه کن شد، اما پاندمی کنونی نشان از آغاز چالش های بزرگ جامعه بشری با همه گیری های ویروسی دارد.
وی افزود: از اواسط قرن گذشته به این طرف، با گسترش شهرنشینی و آلودگی هوای شهرها، تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی، زندگی آپارتمانی و تماس بیشتر انسان با آلاینده های فضای بسته، ترویج رفتارهای غیربهداشتی و سبک ناسالم زندگی از نظر نوع رژیم غذایی، عدم تحرک و چاقی و نیز رفتارهای پرخطر مانند مصرف سیگار و مواد شیمیایی و الکل، شیوع روزافزون بیماری های مزمن و غیر واگیر (NCD) جایگزین بیماری های عفونی حاد و مسری شد.
وی ادامه داد: از مهم ترین بیماری های مزمن و غیرواگیر که باعث بیشترین هزینه ها و مرگ ومیر در جهان امروز می شود، می توان بیماری های قلب و عروق، بیماری های انسدادی و مزمن تنفسی، آسم و آلرژی ها، دیابت و بدخیمی ها را نام برد. این امراض شایع که بیشترین هزینه ها و بار بیماری مانند هزینه های دارو و درمان، کاهش بهره وری در تولید و خدمات و اقتصاد جوامع، افت تحصیلی کودکان و جوانان، کاهش کیفیت زندگی بیماران و خانواده ها و میلیون ها تلفات انسانی را تشکیل می دهند، متأسفانه عامل خطر زمینه ای ابتلا به نوع شدید عفونت کرونا(COVID_19) نیز هستند.
معین خاطرنشان کرد: عوامل خطر مشترک و چهارگانه ای که زمینه ساز این بیماری ها و افزایش تلفات انسانی است، اول، مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود آن است که علت اصلی سرطان ریه، بیماری های انسدادی و مزمن تنفسی(COPD) و تشدید آسم و آلرژی هاست. دوم، مصرف غذاهای آماده و پر از چربی های مضر و فاقد آنتی اکسیدان است که چاقی، افزایش وزن و فشارخون را به همراه دارند. سوم، عدم تحرک به دلیل زندگی ماشینی و ساعات طولانی است که به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان در اینترنت و تماشای تلویزیون صرف می کنند و عامل افزایش وزن، چاقی و آسیب های روانی_ اجتماعی است.
وی ادامه داد: چهارم، افزایش مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر در بستری از مشکلات اخلاقی، روانی و معضلات اقتصادی و اجتماعی است. عوامل خطر چهارگانه گفته شده در جوامع فقیر و در فضای اجتماعی همراه با تبعیض، بی عدالتی، بیکاری و تورم، عدم ثبات و امنیت، ناهنجاری های اخلاقی و فقدان بهداشت و تغذیه و هوای پاک و دسترسی کافی و برابر به پزشک، تأثیر مخرب و دوچندانی بر سلامت انسان ها و گسترش آسیب های اجتماعی دارند. همچنین رسمیت نداشتن حقوق شهروندی و فقدان کرامت انسانی، ناکارآمدی دولت ها و نبود برنامه راهبردی نسبت به تأمین سلامت جسم و روان و منزلت اجتماعی آحاد جامعه نیز مزید بر علت های فوق ارزیابی می شود.
وی با بیان اینکه افراد دارای علائم آسم باید به پزشک مراجعه کنند تصریح کرد: بر پایه نتایج پژوهش های اپیدمیولوژیک انجام گرفته در سطح ملی در سال های اخیر 10.9 درصد از کودکان ایرانی و 8.9 درصد از بزرگسالان علائم بالینی آسم را از خود بروز می دهند که هزینه های فزاینده بهداشتی _ درمانی و اقتصادی عظیمی را به خانواده ها و کشور تحمیل می کند.
معین اضافه کرد: مدیریت این فرآیند خسارت بار در سطح کشور در گرو داشتن یک عزم و برنامه ملی است و درمان بیماران هم شامل چهار رکن ارزیابی شدت بیماری، آموزش و جلب مشارکت بیماران، پرهیز از عوامل خطر محیطی و تجویز درمان دارویی است که با مدیریت پزشکان معالج به انجام می رسد.
رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی ادامه داد: در این میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با کمک انجمن های علمی و دیگر نهادهای مدنی نقش محوری را از نظر مسئولیت های سیاست گذاری و برنامه ریزی، ایجاد هماهنگی و جلب مشارکت عمومی بر عهده دارد. ارائه آموزش های عمومی برای ارتقای سواد سلامت، اصلاح و تحول در ساختار نظام سلامت بر پایه اطلاعات و شواهد علمی، طراحی و اجرای پژوهش های اپیدمیولوژیک، تقویت نیروی تخصصی و کارشناسی، ارتقای مدیریت علمی، بهبود کیفیت خدمات بهداشتی و پیشگیری، ایجاد دسترسی عمومی و عادلانه به دارو و درمان، گسترش کمی و کیفی پوشش همگانی بیمه های درمانی، افزایش سرانه بهداشت و درمان در برنامه های توسعه و بودجه های سالانه کشور از جمله راهبردها و برنامه های پیشنهادی است.
معین در پایان اظهار امیدواری کرد که بیماران دچار آسم و آلرژی، بیماری های مزمن تنفسی و دیگر بیماری های مزمن غیرواگیر با رعایت توصیه های بهداشتی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و ادامه درمان های تجویز شده قبلی با هماهنگی با پزشکان معالج خود بتوانند در دوره همه گیری کرونا در حفظ سلامتی و پویائی و نشاط خود بیش از پیش مشارکت کنند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید