صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

ادامه کاهش شیوع کرونا با چند نگرانی؛ موج جدید در راه است؟

کد خبر 79439 1399-10-12 16:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
نگرانی‌هایی نسبت به شروع موج جدید پاندمی در ایران وجود دارد.
ادامه کاهش شیوع کرونا با چند نگرانی؛ موج جدید در راه است؟


خوشبختانه روند کاهشی شیوع کروناویروس هفته گذشته هم ادامه پیدا کرد، اگرچه به نظر می رسد تغییرات آمار در روزهای اخیر نگرانی هایی نسبت به شروع موج جدید پاندمی ایجاد کرده اند.
پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشور، درباره وضعیت کنونی پاندمی گفته بود: «وضعیت ورودی بیمارستان خوب است و تعداد بستری ها کم شده، امیدواریم که شرایط همینطور پیش برود تا دوباره پیش روی اتفاق نیفتد، چون این وضعیت فعلا قابل کنترل است. الان نسبت به چند ماه گذشته، مثلا در ماه های مهر و آبان میزان ورودی بیمارستان ۷۵ درصد کاهش پیدا کرده است.» 
آمار قربانیان کرونا در یک هفته گذشته
این نظرات پزشک ها را آمار هر روز اعلام شده توسط وزارت بهداشت هم تایید می کند، در یک هفته گذشته بعد از ده ها روز تعداد قربانیان روزانه کرونا در کشور در روز هفت دی به زیر ۱۲۰ نفر رسید، البته این روند کاهشی از این روز تا حدی متوقف شد و متاسفانه تعداد فوتی های کرونا در روز ۱۰ دی به ۱۴۹ نفر هم رسید. به طور کلی به نظر می رسد از پنج تا ۱۱ دی شیب نمودار کرونا به طور ملایمی افزایشی بوده است.

البته که مقایسه وضعیت هفته گذشته (چهاردهمین هفته از ابتدای پاییز) با گذشته نشان می دهد که اوضاع نسبت به قبل بهتر شده است و تعداد قربانیان هفتگی کووید_۱۹ پس از ماه ها به زیر هزار نفر رسیده است. در مجموع در یک هفته گذشته ۹۱۵ زندگی بخاطر ابتلا به این بیماری به پایان رسیدند.

آمار مبتلایان کرونا در یک هفته گذشته
این روند کاهشی در تعداد مبتلایان کرونا هم دیده شد، به طوری که از روز شش تا هشت دی آمار مبتلایان بعد از مدت ها به زیر ۶ هزار نفر رسید، البته متاسفانه در روزهای گذشته این اعداد دوباره افزایش پیدا کرد و حتی دیروز به ۶۳۹۰ نفر رسید، موضوعی که شاید منجر به ایجاد نگرانی نسبت به شروع موج جدید کرونا باشد.
البته متخصصان هم بارها نسبت به این موضوع هشدار داده بودند، طبرسی در همین رابطه گفته بود: «پیش بینی برای وضعیت شیوع در عید بسیار زود است، اما احتمالاً یک افزایش شیوع دیگری خواهیم داشت که امیدواریم این افزایش به پیک تبدیل نشود، چون به هر حال احتمال دارد در بهمن ماه یک موج دیگر ویروس کرونا شروع شود.»

از سویی مقایسه آمار مبتلایان نسبت به هفته های گذشته نشان می دهد که اگرچه این عدد هم نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است و تعداد مبتلایان ۳۰۹۷ نفر کمتر از هفته های قبلی است، اما شیب این نمودار ملایم تر شده است، به طوری که در هفته پیش از این تعداد مبتلایان بیش از ۱۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده بود.
در مجموع هفته گذشته ۴۱۵۵۵ نفر به کروناویروس مبتلا شدند.

کاهش تعداد بستری ها
همین وضعیت در تعداد بستری های کروناویروس هم دیده می شود، این عدد که در روز ۷ دی به ۵۳۰ نفر رسیده بود روز گذشته به ۹۲۴ نفر رسید. به طور میانگین هفته پیش هر روز ۷۸۷ بیمار کرونایی بستری شدند.

البته خوشبختانه در مجموع تعداد بستری های کرونایی نسبت به هقته سیزدهم (از ابتدای پاییز) ۱۱۰۵ نفر کاهش پیدا کرده است، موضوعی که خبر از کمتر شدن احتمالی آمار قربانیان در هفته های بعدی می دهد. در مجموع هفته گذشته ۵۵۱۲ کرونایی بستری شدند.

نرخ مرگ ومیر کرونا در کشور
از سویی درصد قربانیان کرونا در کشور هم نسبت به هفته های گذشته به کمترین میزان خود رسیده است، موضوعی که به گفته کارشناسان می تواند دلایل مختلفی از جمله افزایش ردیابی بیماران کرونایی، کمتر شدن بستری در بیمارستان ها و ... داشته باشد.

شهرهایی که قرمز شدند
یکی دیگر از نشانه های شروع موج جدید کرونایی در ایران قرمز شدن وضعیت برخی از شهرها پس از یک هفته است. هفته گذشته وزارت بهداشت اعلام کرده بود که دیگر هیچ شهر قرمزی در ایران وجود ندارد. اما دیروز سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که ۴ شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز قرار گرفته اند. البته تعداد شهرهای نارنجی هم از ۲۰۵ به ۶۳ کاهش پیدا کرده است.
چه این ها نشانه شروع موج جدید کرونا در کشور باشند چه نه، به نظر می رسد شروع موج جدید موضوع دور از انتظاری نباشد. طبرسی در این رابطه گفته بود: «امیدواریم این موج با محدودیت هایی که ایجاد شده است، قابل کنترل باشد، چون ویروس چرخش های خود را خواهد داشت، اما الان از چرخش ایستاده است و در واقع موجش به پایان رسیده است و موج دیگری خواهد داشت و امیدواریم موج بعدی که می گذرد خیلی سنگین نباشد.»

 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید