صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

ماجرای ویدئوی عجیب از پوتین که جنجالی شد

کد خبر 79441 1399-10-12 17:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
یکی از پست‌هایی که در یکی دو روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی پربازدید شد مربوط به ویدئویی از حضور پوتین در یک کارخانه و روش او برای راه‌اندازی مجدد آن کارخانه بود که به دنبال اختلاف میان مالکان تعطیل شده است.
ماجرای ویدئوی عجیب از پوتین که جنجالی شد


ضمن روایت ماجرای سال ۲۰۱۲ در شهر «پیکالیووا» ی روسیه، به دلیل این برخورد و البته بازتاب نظر موافقان و مخالفان این روش پرداخته ایم.
ماجرا چه بود؟
پوتین در سال ۲۰۱۲ بدون اطلاع قبلی وارد شهر پیکالیووا شد که در آن زمان دچار بحران اقتصادی بود. او با استفاده از خشم کارگران شهر، مدیران و سرمایه داران یکی از کارخانه های بزرگ شهر به نام (UC Rusal) از جمله «اولگ دریپاسکا»، یکی از متنفذان ارشد روسیه را در جلسه ای گرد هم آورد و پیش از وا داشتنشان به امضای تعهدنامه برای بازگشایی کارخانه، آن ها را با الفاظی، چون «سوسک»، «بی کفایت» و «بی مسئولیت» تحقیر کرد و این افراد را مسئول گروگان گرفتن هزاران کارگر دانست. در پایان، پوتین به آن ها هشدار می دهد که اگر نتوانند به توافق برسند و تولید در کارخانه را شروع کنند، خودش کارخانه را بازگشایی خواهد کرد. سپس دریپاسکا را که از میلیاردر های بانفوذ روسیه است مجبور می کند توافق بازگشایی کارخانه را امضا کند.
مبارزه با سرمایه داران فاسد یا اخاذی؟
با شروع دهه ۱۹۹۰ و از دست رفتن مهار امور از دستان گورباچف که به دنبال حفظ شوروی با انجام اصلاحات اساسی بود، تجارت و اقتصاد شوروی هم با شیب تند به سمت اقتصاد بازار حرکت کرد و با انحلال اتحاد جماهیر شوروی و به قدرت رسیدن «بوریس یلتسین» عظیم ترین خصوصی سازی تمام تاریخ بشر رقم خورد و بسیاری از کارخانه ها به دست غول های سرمایه دار روسیه افتاد که به گزارش مشرق حضور پوتین باعث از میان برداشته شدن بسیاری از این غول های سرمایه دار بود که با روابط سیاسی توانسته بودند به این ثروت دست یابند و گلوگاه های اقتصادی روسیه، در بخش انرژی و فلزات را تحت کنترل داشتند.
با این حال برخی هم او را به اخاذی از ثروتمندان متهم می کنند تا به ثروت هنگفت خود اضافه کند. به طور مثال سی ان ان در گزارشی نوشته: «یل برودر، یک سرمایه گذار روس است که پس از اخراج از روسیه به منتقد سرسخت پوتین تبدیل شد. او در مقابل سنای آمریکا ثروت پوتین را حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد. برودر که از فعالان ضد فساد است، به سی ان ان گفت: کلکسیون ساعت های قابل مشاهده پوتین ارزشی چند برابر درآمد رسمی او دارد. ثروت او حاصل اخاذی و سرقت هنگفت منابع دولتی است.»
مخالفان و موافقان این روش چه می گویند؟
این روش پوتین، موافقان و مخالفانی هم دارد که نظرات هر کدام در جای خود قابل توجه است و در ادامه به این نظرات پرداخته ایم.
حمایت از کارگر و تولید: برخی حمایت از کارگر را وظیفه حاکمیت می دانند و معتقدند باید از بهانه های واهی عده ای که به دنبال تعطیلی کارخانه ها هستند تا با تغییر کاربری زمین این کارخانه ها سود سرشاری به جیب بزنند توسط حاکمیت جلوگیری شود. برخی این موارد را مانند کارخانه های واگذارشده دولتی به بخش خصوصی مانند هفت تپه می دانند که وظیفه دولت هدایت بخش خصوصی به تولید است تا از سوءاستفاده های احتمالی جلوگیری شود.
تضعیف نهاد های میانجی: مخالفان این روش پوتین بر این باورند که با نادیده گرفتن جامعه مدنی و نهاد های آزاد و مستقل، به عنوان واسط و میانجی بین حاکمان و مردم و دخالت مستقیم مدیران سیاسی در مشکلات خرد اقتصادی با هدف نجات اقتصاد، این نهاد ها تضعیف و عملاً امکان تحقق عدالت اقتصادی و شغلی به التفات و اراده مدیران سیاسی وابسته می شود و مشکلات ساختاری به افراد محدود خواهد شد. در چنین شرایطی هرگونه بهبود احتمالی در وضعیت اقتصادی نیز به دلیل وابستگی آن به افراد، شکننده و مقطعی خواهد بود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید