صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

ماجرای واردات واکسن کرونا به کشور صحت دارد؟

کد خبر 79461 1399-10-12 19:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
صبح امروز در رسانه‌های خارجی خبری مبنی بر واردات واکسن کرونا به کشور منتشر شد که واکنش مسئولان را به دنبال داشت.
ماجرای واردات واکسن کرونا به کشور صحت دارد؟


امروز صبح خبری درباره ورود یک محموله واکسن کرونا به کشور از طریق یکی از شرکت های هواپیمایی منتشر شد و بار دیگر برخی رسانه های خارجی بر  روی این خبر موج سواری و اعلام کردند که یک محموله واکسن خریداری شده ⁧‫ایران‬⁩ از ⁧‫کره جنوبی‬⁩ بارگیری شد و ساعتی پیش به تهران رسید.
در این خبر اعلام شده بود که محموله وارداتی از کره جنوبی واکسن کروناست و عملیات انتقال هوایی این واکسن ها به کشور ایران انجام شده است.
 خبر ورود محموله واکسن کرونا از کره جنوبی به ایران واکنش مسئولان وزارت بهداشت و راه و شهرسازی را به دنبال داشت. واردات واکسن کرونا به کشور صحت ندارد
کیانوش جهانپور  سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این خبر در پیام توییتری نوشت: « تا این لحظه هیچ محموله واکسن ⁧کرونا از هیچ مبدایی به مقصد ایران بارگیری و ارسال نشده است».
 

علیرضا وهاب زاده مشاور رسانه ای وزیر بهداشت هم به خبر ورود محموله واکسن کرونا به کشور واکنش نشان داد و در پیام توییتری نوشت: «ما همچنان در نوبت خرید واکسن هستیم تا پیش از تولید انبوه واکسن داخلی بتوانیم گروه های در معرض خطر و کادر درمان را واکسینه کنیم.

تا این لحظه واکسنی به ایران تحویل داده نشده و قطعا فهرست کشورهایی که واکسن تحویل گرفته اند، مشخص است». محموله وارداتی واکسن آنفلوانزا بوده است
بنابر اعلام مسئولان وزارت راه هم  خبر ورود محموله واکسن کرونا به کشور صحت ندارد و محموله واکسنی که امروز از طریق یک شرکت هواپیمایی  وارد کشور شده است، واکسن آنفلوآنزا بوده و محموله وارداتی حاوی واکسن های کرونا نبوده است.
یک منبع آگاه در گفت وگویی اعلام کرد که این محموله واکسن آنفلوآنزا بوده و هیچ واکسن کرونایی هنوز وارد کشور نشده است.
او اظهار کرد: ظاهرا این محموله مربوط به سازمان غذا و دارو است.
همچنین پیش از این با پیگیری های خبرنگاران از شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی اعلام شد که این شرکت هواپیمایی آمادگی کامل برای واردات واکسن کرونا را دارد.
مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه شرکت ایران ایر دارای یک فروند هواپیمای کارگو برای واردات واکسن کرونا است ادامه داد: شرکت هواپیمایی ایران ایر با همکاری معاونت مهندسی و تعمیرات خود قابلیت آن را دارد که هواپیما های مسافری خود را به هواپیمای باری برای حمل واکسن کرونا تبدیل کند.
او افزود: هم اکنون یک فروند هواپیمای ۷۴۷ در شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای واردات این واکسن وجود دارد در صورت نیاز هم قابلیت تبدیل هواپیمای مسافری ایرباس به هواپیمایی کارگو را داریم.
جهانی بیان کرد: با وزارت بهداشت برای واردات واکسن کرونا رایزنی و جلساتی داشته ایم، اما وزارت بهداشت در مورد شرایط نگهداری و همچنین واردات این واکسن تاکنون با ما صحبتی انجام نداده اند.
طبق گزارش های اعلام شده کره جنوبی قرار بود در ازای بخشی از پول های بلوکه شده ایران، واکسن و دارو به کشورمان صادر کند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »از پرونده ها بخوانید
» کلاهبرداری با تزریق آب مقطر به جای واکسن کرونا
» واردات واکسن کرونا از سوی هر نهاد یا شخصی باید تحت اشراف و نظارت وزارت بهداشت باشد
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید