صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

وحشت بر بازار سرمایه حاکم شد دلیل اصلی ریزش چیست؟

کد خبر 79933 1399-10-14 08:38
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
شاخص کل در بازار بورس روز شنبه ۴۳ هزار ۶۸۲ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به عدد یک میلیون و ۳۵۴ هزار واحد رسید.
وحشت بر بازار سرمایه حاکم شد دلیل اصلی ریزش چیست؟


در معاملات دیروز بیش از ۶ میلیارد و ۵۲۶ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۶ هزار و ۵۱۹ میلیارد ریال داد و ستد شد.
همچنین شاخص کل (هم وزن) با هشت هزار و ۵۳۹ واحد کاهش به ۴۵۵ هزار و ۱۶۸ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با پنج هزار و ۵۸۹ واحد افت به ۲۹۷ هزار و ۹۴۳ واحد رسیدند.
شاخص بازار اول ۳۵ هزار و ۱۴۲ واحد و شاخص بازار دوم ۷۷ هزار و ۱۰۴ واحد کاهش داشتند.علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد گروه دارویی برکت (برکت) با ۱۰۵ واحد، توسعه معادن روی ایران (کروی) با ۹۱ واحد، معدنی دماوند (کدما) با ۹۰ واحد، پست بانک ایران (وپست) با ۷۲ واحد، آهنگری تراکتورسازی ایران (خاهن) با ۶۷ واحد، کارت اعتباری ایران کیش (رکیش) با ۶۰ واحد و آسان پرداخت پرشین (آپ) با ۵۷ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.
برپایه این گزارش، نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با سه هزار و ۲۷۷ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با سه هزار و ۲۶۷ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با دو هزار و ۸۲۲ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با دو هزار و ۳۷ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۳۵۰ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با یک هزار و ۳۱۵ واحد، پالایش نفت اصفهان(شپنا) با یک هزار و ۱۸۸ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۱۱۹ واحد، ایران خودرو (خودرو) با یک هزار و ۶۴ واحد و سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و ۵۲ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بودند.
محمد خبری زاده کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار گفت: بازار دچار وحشت شده است. بازار در هفته گذشته روند منفی داشت و بحث هایی در رابطه با جنگ و ناامنی منطقه ای مطرح بود که این اتفاقات رخ نداد اما ریزش امروز در ادامه روند نزولی روزهای پیش بود .
وی با تاکید بر افزایش شدت ریزش تاکید کرد: تنها دلیل منطقی ریزش این است که بازار دلار ۲۰ هزار تومانی را در دل خودش میبیند. جز این دلیل منطقی وجود ندارد. هیچکدام از عوامل بنیادی این ریزش فعلی را توجیه نمی کند.
وی با اشاره به اینکه اصل ریزش از دستورالعمل قیمت گذاری دستوری فولاد آغاز شد، افزود: اقلام در بورس کالا تقریبا با سی الی چهل درصد رانت به یک سری شرکت واسطه می رسد و این ها جنس ها را به همان قیمت به مردم نمی دهند. یعنی جنس را میگیرند و به قیمت روز جهانی تحویل مردم می دهند.
 وی اضافه کرد:  شروع ریزش از دو سه هفته پیش دقیقا از همین دستورالعمل قیمت گذاری دستوری فولاد شروع شد. انگار هم کسی نمیخواهد جلوی آن را بگیرد. الان هم در این دو سه هفته اخیر چیزی بالاتر از ۳ هزار میلیارد تومان رانت در جیب یک سری دلال و واسطه رفته که همین ها هم به دست مصرف کننده نهایی نمیرسد. یعنی یک سری واسطه دارند پول را از جیب سهامدار میخورند. شاید باید یک دستورالعمل قاطع برای جلوگیری از این اتفاق تصویب شود که اثر آن را در بورس کالا ببینیم. الان اتفاقی که افتاده این است که روند قیمت های جهانی مثبت است، اما قیمت های پایه ما که در بورس کالا قیمت میخورد تقریبا ۵۰ درصد زیر قیمت های جهانی است. این وسط پول دارد به جیب یک سری دلال می رود.
این کارشناس در پاسخ به این سئوال که امروز را چطو می بینید؟ گفت: روز گذشته یک سری از صف ها جمع شد اما امروز هم فشار فروش داریم. اگر صف های فروش امروز جمع نشود، تا آخر هفته این روند منفی را خواهیم داشت.
خبری زاده ادامه داد: در خوشبینانه ترین حالت بازار دوشنبه یا سه شنبه بازار برمیگردد. اما باز معاملات امروزخیلی مهم است هر چند فکر نمیکنم بازار خیلی مثبت شود.وی تاکید کرد:اگر عقب نشینی ادامه یابد ممکن است شاخص دوباره به محدوده یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد  بازگردد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه


تیتر های خواندنی