صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

مکمل ویتامین دی احتمال بروز سرطان پیشرفته را کاهش می‌دهد

کد خبر 79958 1399-10-14 10:03
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
مطالعات اپیدمیولوژیک(همه‌گیرشناسی) نشان داده است که افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می‌کنند و بیشتر در معرض نور خورشید هستند و ویتامین دی بیشتری دریافت می‌کنند آمار مرگ ‌و میر پایین‌تری در اثر ابتلا به سرطان دارند.
مکمل ویتامین دی احتمال بروز سرطان پیشرفته را کاهش می‌دهد


سالهاست محققان در تلاشند تا ارتباط میان ویتامین دی و سرطان را کشف کنند. مطالعات اپیدمیولوژیک(همه گیرشناسی) نشان داده است که افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند و بیشتر در معرض نور خورشید هستند و ویتامین دی بیشتری دریافت می کنند آمار مرگ و میر پایین تری در اثر ابتلا به سرطان دارند. در بررسی سلول های سرطانی در آزمایشگاه و همچنین موش های آزمایشگاهی دیده شد که ویتامین دی باعث کاهش سرعت پیشرفت بیماری می شود. اما نتایج آزمایشات بالینی تصادفی بر روی انسان ها نتایج واضح و روشنی نداشته است.
بر طبق تحقیقاتی به نام(VITAL) که بر روی ویتامین دی و امگا ۳ انجام شد و در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید مشخص شد که ویتامین دی میزان ابتلا به سرطان را کاهش نمی دهد اما باعث کاهش مرگ و میر ناشی از آن می شود. اکنون بررسی دیگری توسط گروهی تحت هدایت محققان "بیمارستان زنان بریگهام"(Brigham and Women’s) در جریان است. این تحقیقات بر روی اثر مصرف مکمل های ویتامین دی بر کشندگی سرطان تمرکز دارد.
در مقاله ای که در مجله ی انجمن پزشکی آمریکا(JAMA) منتشر شد این گروه تحقیقاتی گزارش دادند که ویتامین دی ۱۷ درصد باعث کاهش خطر سرطان پیشرفته می شود. هنگامی که محققان تنها افرادی که شاخص توده بدنی(BMI) آنها طبیعی بود را مورد بررسی قرار دادند کاهش ۳۸ درصدی خطر را مشاهده کردند که نشان می دهد میزان وزن بدن می تواند بر روی رابطه ویتامین دی و کاهش خطر سرطان پیشرفته تاثیر بگذارد.
پائولت چندلر(Paulette Chandler) نویسنده ی این مقاله، پزشک عمومی و متخصص اپیدمیولوژیک در بخش پزشکی پیشگیری بیمارستان بریگهام در صحبت با این مجله می گوید: این یافته ها نشان می دهد که ویتامین دی می تواند خطر ابتلا به نوع پیشرفته ی سرطان را کاهش دهد. ویتامین دی مکملی در دسترس و ارزان است که برای دهه ها مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته است. یافته های ما کاهش چشمگیر خطر ابتلا به سرطان پیشرفته در افرادی با وزن مناسب را نشان داده است. این یافته ها اطلاعات جدیدی در مورد ارتباط این ویتامین و سرطان به ما می دهد.
تحقیقات (VITAL) مطالعه ای دقیق به همراه دارونما بود که بیش از پنج سال به طول انجامید. جمعیت مورد تحقیق در این مطالعه شامل مردان ۵۰ سال به بالا و زنان ۵۵ ساله و بالاتر بود که هنگام آغاز این مطالعه مبتلا به سرطان نبودند. جمعیت مورد مطالعه از نظر قومی نژادی متنوع بودند. این آزمایش برای بررسی اثرات ویتامین دی و امگا۳ به طور مستقل از هم و همچنین در کنار هم انجام شد. شرکت کنندگان به چهار گروه تقسیم شدند: ویتامین دی و امگا۳، ویتامین دی و دارونمای امگا۳، دارونمای ویتامین دی و امگا۳، دارونمای هردو ویتامین دی و امگا۳.
هدف نهایی بررسی مشکلات قلبی و عروقی و کاهش سرطان بود. در این آزمایش اختلاف آماری در میزان بروز سرطان مشاهده نشد اما محققان کاهش مرگ و میر در اثر سرطان را مشاهده کردند.
درتحقیقات ثانویه چندلر و همکارانش با ارزیابی میزان سرطان پیشرفته(کشنده) در میان شرکت کنندگانی که مکمل های ویتامین دی مصرف می کردند و آن دسته ای که نمی کردند، کاهش احتمالی مرگ ناشی از سرطان را بررسی کردند. آنها همچنین اثرات شاخص توده ی بدنی BMI بر این موضوع را بررسی کردند.
در میان بیش از ۲۵ هزار شرکت کننده در این آزمایش ۱۶۱۷ نفر طی پنج سال مبتلا به سرطان پیشرفته شدند. این سرطان ها شامل ترکیبی گسترده از انواع آن مانند سرطان پستان، پروستات، روده بزرگ، ریه و موارد دیگر بود. از میان ۱۳ هزار شرکت کننده ای که ویتامین دی دریافت کرده بودند، ۲۲۶ نفر دچار سرطان پیشرفته شدند. این در حالی است که از گروهی که دارونما دریافت کردند ۲۷۴ نفر مبتلا شدند. از میان ۷۸۴۳ نفری که شاخص توده ی بدنی مناسب داشتند یعنی BMI  کمتر از ۲۵ تنها ۵۸ نفر از کسانی که ویتامین دی دریافت کرده بودند دچار سرطان پیشرفته شدند در مقابل گروهی که دارونما دریافت کرده بودند ۹۶ مبتلا داشت.
در حالی که یافته های این گروه تحقیقاتی ممکن است اتفاقی باشد شواهد قبلی وجود دارد که نشان می دهد شاخص توده بدنی می تواند بر روی عملکرد ویتامین دی اثر بگذارد. چاقی و التهاب می تواند باعث کاهش اثرگذاری ویتامین دی شود. احتمالا با کاهش حساسیت گیرنده های ویتامین دی
علاوه بر این آزمایش های مختلف بر روی ویتامین دی و دیابت نوع دوم نشان داده که ویتامین دی برای افراد با وزن طبیعی مزایای بیشتری دارد در حالی که مزیت چندانی برای افراد چاق ندارد.
کمبود ویتامین D در میان بیماران سرطانی شایع است، در یک مطالعه میزان کمبود ویتامین D در بیماران سرطانی تا ۷۲ درصد گزارش شده است. همچنین شواهدی وجود دارد که مقادیر بالاتر چربی بدن با افزایش خطر ابتلا به چندین سرطان مرتبط است.
چندلر می گوید: یافته های ما به همراه نتایج مطالعات پیشین از ضرورت ارزیابی مداوم مکمل های ویتامین دی برای جلوگیری از سرطان پیشرفته پشتیبانی می کند و ارتباط این ویتامین و سرطان از نظر زیست شناختی قابل قبول است. مطالعات بیشتر بر روی مبتلایان به سرطان برای بررسی نقش BMI ضروری است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی