صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

برای تحریم‌های جدید آماده باشیم!

کد خبر 80033 1399-10-14 14:40
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید اقتصاد ایران باید طوری عمل کند که برای تحریم‌های جدید آماده باشد.
برای تحریم‌های جدید آماده باشیم!


عباس آرگون اظهار کرد: با وجود تمام صحبت ها و گمانه زنی هایی که در طول سال های گذشته مطرح شده، در این تردیدی وجود ندارد که رابطه ما با آمریکا، شرایط خاص و منحصر به فرد خود را دارد و این توقع که ناگهان این شرایط خاص به طور کامل تغییر کند قطعا از واقعیت ها به دور است.
به گفته وی، با توجه به اختلاف نظرهای سیاسی و منطقه ای ایران با آمریکا، همواره فاصله دیدگاهی و عملیاتی میان دو طرف بر جای خود باقی خواهد بود و اگر بنا بر ایجاد تغییری باشد، باید این تغییر در دل همین اختلاف نظرها دیده شود.
عضو اتاق بازرگانی تهران، با بیان اینکه در سیاست های کلان آمریکا علیه ایران تفاوتی ایجاد نمی شود، اظهار کرد: اینکه توقع داشته باشیم با آمدن رییس جمهور جدید آمریکا، ناگهان شرایط تغییر کند قطعا از واقعیت ها به دور است. در این تردیدی وجود ندارد که هر شخص سیاسی، تاکتیک و فرمول خاص خود را خواهد داشت و در این حوزه قطعا میان ترامپ و بایدن فاصله زیاد است اما در نگاه کلان، شرایط مانند قبل است.
آرگون ادامه داد: دولت های دموکرات سخت ترین تحریم ها علیه ایران اعمال کرده اند و بایدن نیز در این مسیر همراه آنها بوده است. البته این صحبت ها به هیچ عنوان به معنی ماندن تحریم ها یا ناامیدی از تعامل نیست اما باید در نظر داشت که عدم توجه به واقعیت ها، دیدگاه کلان اقتصاد ایران را با مشکل مواجه می کند.
وی با بیان اینکه باید از فرصت لغو تحریم ها استفاده کرد، گفت: چه بایدن و چه هر شخص دیگری که تحریم ها را کاهش دهد، ما باید در ایران از این فضا استفاده کنیم. در سال های گذشته، فشار بسیار زیادی بر اقتصاد ایران و بخش خصوصی آمده که کاهش تحریم می تواند به آنها اجازه تنفس بدهد اما تجربه برجام و تامل در واقعیت های اقتصادی نیز اهمیت فراوانی دارد.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به دو اولویت مهم اقتصادی کشور، تشریح کرد: ما باید اولویت نخست خود را بر توسعه تولید، بهبود زیرساخت ها، کاهش مشکلات قانونی و افزایش جذب سرمایه گذار تعریف کنیم، اگر چنین کردیم، اقتصاد ایران صرف نظر از مسائل بین المللی اوضاع بهتری خواهد داشت و لااقل تحریم های داخلی محدودیت کمتری ایجاد می کنند.
آرگون خاطرنشان کرد: پس از بهبود اوضاع داخلی، اولویت دوم نحوه تعامل با جهان است. اگر ما در ایران اوضاع تولید و رشد اقتصادی را بهبود بخشیم، آنگاه اگر تحریم ها کنار روند، فعالان اقتصادی ایران و کالاهای ایرانی امکان حضور پرقدرت در عرصه جهانی را خواهند داشت و حتی اگر در دوره های بعد، بار دیگر قصد داشته باشند، تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال کنند، اقتصاد ایران آمادگی مقابله با آن را خواهد داشت و این از مشکلات کشور، کم می کند.
از اردیبهشت ١٣٩٧ و با خروج آمریکا از برجام، دولت ترامپ تحریم های گسترده ای را به شکل یک جانبه علیه ایران اعمال کرده است.
با شکست ترامپ در انتخابات ۱۳ آبان امسال، جو بایدن از ابتدای بهمن کار خود را در کاخ سفید آغاز خواهد کرد. او که سابقه معاونت اوباما در دولت قبلی که منجر به امضای برجام شد را دارد، وعده داده که در زمانی کوتاه، به توافق هسته ای با ایران باز می گردد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


تیتر های خواندنی