صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

عفونت‌های ادراری دوران بارداری را جدی بگیرید

کد خبر 80062 1399-10-14 16:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: عفونت ادراری، شایع‌ترین عفونت دوران بارداری و شیوع آن در زنان باردار حدود ۵ تا ۶ درصد است.
عفونت‌های ادراری دوران بارداری را جدی بگیرید


دکتر فیروزه بلاش شایع ترین نوع عفونت ادراری را عفونت باکتریایی دانست و افزود: در ۹۰ درصد موارد، عامل عفونت باکتری هایی هستند که به طور معمول در روده و دستگاه تناسلی وجود دارند و با ما هم زیسته اند، اما در دوران بارداری می توانند عفونت زا شوند.
جراح و متخصص زنان و زایمان ادامه داد: بارداری به خودی خود باعث پاتوژن تر یا بیماری زاتر شدن این باکتری ها نمی شود، بلکه تغییرات ناشی از بارداری در دستگاه ادراری و تناسلی، زنان باردار را نسبت به این عفونت ها مستعدتر می کند.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره علائم عفونت های ادراری در بارداری گفت: معمولاً این عفونت ها بدون علامت اند، اما اگر علامت دار شوند، با علائمی مانند سوزش، درد و تکرر ادرار، درد زیر شکم و در مراحل پیشرفته تر با تب و لرز و درد در ناحیه کلیه همراه است.
وی درباره عواملی که باعث علامت دار شدن و پیشروی عفونت به بخش های فوقانی دستگاه ادراری می شود، گفت: شایع ترین عامل گسترش و حاد شدن عفونت، استاز یا باقی ماندن ادرار در مثانه است که در دوران بارداری ممکن است رخ دهد. عامل دیگر، ریفلاکس یا بازگشت ادرار به حالب است. بیماری های زمینه ای مانند دیابت نیز می توانند خطر بروز این نوع عفونت را افزایش دهد.
بلاش با تأکید بر تشخیص و درمان به موقع این عفونت در دوران بارداری، تصریح کرد: از آنجا که ممکن است این عفونت بدون علامت باشد، لازم است در ویزیت اول بارداری آزمایش ادرار برای او درخواست شود تا در صورت وجود عفونت درمان لازم انجام شود.
وی اظهار داشت: داروهایی که برای درمان عفونت ادراری در دوران بارداری، به ویژه اوایل بارداری، تجویز می شود، عارضه ای برای سلامت جنین ندارد. همچنین، حتماً پس از اتمام دوره دارو، باید مجدداً آزمایش ادرار انجام شود تا مطمئن شویم که کشت ادرار منفی است.
این متخصص زنان و زایمان درباره عفونت های ادراری حاد و علامت دار و همچنین عفونت های مکرر در دوران بارداری بیان کرد: اگر عفونت ادراری به علائمی همچون درد و تب و لرز منجر شود، خانم باردار حتماً باید در بیمارستان بستری شود تا به صورت وریدی آنتی بیوتیک لازم را دریافت کند.
وی تصریح کرد: همچنین، زنان بارداری که دچار عفونت مکرر ادراری می شوند، لازم است تا پایان دوران بارداری آنتی بیوتیک با دوز کم دریافت کنند تا عفونت به نواحی فوقانی دستگاه ادراری و کلیه ها تسری نیابد.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا یادآور شد: زنان باردار باید بدانند اگر عفونت ادراری در دوران بارداری به موقع تشخیص داده و به طور کامل درمان شود، هیچ عارضه ای برای بارداری ندارد، اما اگر به طور مناسب درمان نشود و عفونت مثانه و کلیه را نیز درگیر کند، می تواند عوارضی همچون سقط جنین، پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس را در پی داشته باشد.
وی افزود: بنابراین، خانم های باردار حتماً در ابتدای بارداری باید آزمایش ادرار انجام دهند و در طول بارداری نیز در صورت بروز علائم، حتماً به پزشک مراجعه کنند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی