صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

ساخت چشم مصنوعی بسیار بهتر از چشم واقعی

کد خبر 80068 1399-10-14 16:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دانشمندان دانشگاه ویسکانسین با کمک فناوری نانو، موفق به ساخت یک چشم مصنوعی با قابلیت دیدی بسیار بهتر از چشم واقعی شدند.
ساخت چشم مصنوعی بسیار بهتر از چشم واقعی


چشم مصنوعی جدید از چشم انسان تقلید می کند و ممکن است بهتر از آن باشد؛ این دستگاه با تکنولوژی بالا دارای یک میدان دید و زمان واکنش شبیه به چشم واقعی است.
دانشمندان هنوز نمی توانند کسی را با اعضای بدن بیونیک بازسازی کنند. آن ها این فناوری را ندارند، اما یک چشم مصنوعی جدید، ما را یک قدم به واقعیت نزدیک می کند. این دستگاه که از ساختار چشم انسان تقلید می کند، به همان اندازه به نور حساس بوده و زمان واکنش سریع تری نسبت به کره چشم واقعی دارد.
به گفته محققان ممکن است این چشم مصنوعی قابلیت های دید تلسکوپی یا دید در شب استیو آستین در نمایش تلویزیونی شش میلیون دلاری اش را نداشته باشد، اما این چشمی الکترونیکی پتانسیل بینایی تیزتر از چشم انسان را دارد.
ژیونگ فن، مهندس و دانشمند مواد، از دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ می گوید در آینده ما می توانیم از این روش برای پروتز های بینایی بهتر و رباتیک انسان نما استفاده کنیم.
چشم انسان میدان دید وسیع و قدرت تفکیک بالای خود را مدیون شبکیه گنبدی شکل (ناحیه ای در پشت کره چشم پوشیده از سلول های تشخیص دهنده نور) است. فن و همکارانش برای تقلید از این معماری در کره چشم مصنوعی خود، از غشای اکسید آلومینیوم منحنی، مملو از سنسور های نانو ایجاد شده از ماد ه ای حساس به نور به نام پروسکیت بهره بردند. سیم های متصل به شبکیه مصنوعی، همانگونه که رشته های عصبی از کره چشم واقعی به مغز سیگنال می دهند، بازخوانی آن حسگر ها را به مدار های خارجی می فرستند.
کره چشم مصنوعی تغییرات نور را سریعتر از چشم انسان در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلی ثانیه، به جای ۴۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه می تواند ثبت کند. اگرچه میدان دید ۱۰۰ درجه آن به اندازه ۱۵۰ درجه چشم انسان گسترده نیست، اما بهتر از ۷۰ درجه قابل مشاهده در سنسور های تصویربرداری تخت معمولی است.
از نظر تئوری، این چشم مصنوعی می تواند وضوح بسیار بالاتری از چشم انسان را درک کند، زیرا شبکیه مصنوعی حاوی حدود ۴۶۰ میلیون حسگر نور در هر سانتی متر مربع است. یک شبکیه چشم واقعی در هر سانتی متر مربع حدود ۱۰ میلیون سلول تشخیص دهنده نور دارد، اما این نیاز به خواندن جداگانه از هر سنسور دارد. در تنظیمات فعلی، هر سیم متصل به شبکیه مصنوعی حدود یک میلی متر ضخامت دارد، آنقدر بزرگ است که حسگر های بسیاری را به طور همزمان لمس می کند. فقط ۱۰۰ سیم از این دست در پشت شبکیه قرار دارد و تصاویری با ۱۰۰ پیکسل ایجاد می کند.
برای نشان دادن اینکه سیم های نازک تری می توانند برای حلال بالاتر به کره چشم مصنوعی متصل شوند، تیم فن با استفاده از یک میدان مغناطیسی آرایه کوچکی از سوزن های فلزی به قطر ۲۰ تا ۱۰۰ میکرومتر را یکی یکی به نانوحسگر های شبکیه مصنوعی متصل کرد. فن می گوید این مثل یک عمل جراحی است.
یک مهندس برق از دانشگاه ویسکانسین_مدیسون در این باره گفت روش فعلی محققان برای ایجاد پیکسل های فوق العاده کوچک منفرد غیر عملی است، اما می تواند برای چند صد نانوسیم خوب عمل کند؛ او می گوید مهندسان برای ساختن آرایه وسیعی از سیم های ریز در پشت کره چشم مصنوعی به یک روش بسیار کارآمدتر نیاز دارند تا دید فوق بشری به آن بدهند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی