صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

ترامپ دستیابی ایران به واکسن کرونا را غیرممکن کرده است

کد خبر 80088 1399-10-14 18:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» در یادداشتی از مقام‌های آمریکایی و اروپایی خواسته با دستیابی به توافقی موسوم به «کووید» دستیابی ایران برای خرید واکسن کرونا را تسهیل کنند.
ترامپ دستیابی ایران به واکسن کرونا را غیرممکن کرده است


این روزنامه آمریکایی در ابتدا جمهوری اسلامی ایران را به دشمنی با آمریکا بعد از سال ۱۹۷۹، یعنی آغاز انقلاب اسلامی متهم کرد و دوران شیوع ویروس کرونا را فرصتی برای همکاری و توافق دو کشور ارزیابی کرد.   در این یادداشت آمده است که این همه گیری جهانی فرصتی غیر معمول را برای همکاری میان ایران و آمریکا فراهم می آورد.   لس آنجلس تایمز نوشت ایران و آمریکا اکنون در یک طرف و در حال جنگ با دشمنی هستند که جان بیش از ۳۴۷ هزار آمریکایی و بیش از ۵۵ هزار ایرانی را گرفته است.    در ادامه این یادداشت همچنین آمده است که گرچه دولت بایدن و اروپایی ها می خواهند توافق هسته ای برجام را احیا کنند، اما آنچه که ایران، آمریکا و اروپا به طور اضطراری نیاز دارند یک توافق «کووید» است. این روزنامه آمریکایی مدعی شده که همه گیری کرونا ایران را با مشکلاتی مواجه کرده است.
  لس آنجلس تایمز مدعی شد که توافق کووید به اعتماد سازی برای مذاکرات آینده با ایران و همچنین ارتقای روابط آمریکا با اتحادیه اروپا کمک می کند؛ روابطی که در دوران ریاست جمهوری ترامپ ضعیف شده است.   لس آنجلس تایمز در این یادداشت همچنین مدعی شده است که متوقف کردن این بیماری در ایران ضروری است تا از همسایگان جمهوری اسلامی و ۱۶ کشور همسایه آن که جمعاً ۵۰۰ میلیون جمعیت دارند محافظت شود.   در این یادداشت ادعا شده که بدون واکسن کرونا ایرانیان بیشتری جان خود را از دست خواهند داد و ویروس کرونا از ایران به دیگر کشور های منطقه سرایت خواهد کرد.   لس آنجلس تایمز به امتناع دولت ترامپ از جدی گرفتن این ویروس اشاره کرد و مدعی شد صادرات دارو به ایران اکنون تحت تحریم ها قرار نمی گیرند، اما دولت ترامپ این کار را برای ایران غیر ممکن ساخته تا نتواند روند پرداخت را از طریق بانک مرکزی انجام دهد و یا وامی از صندوق بین المللی پول دریافت کند. 
  در ادامه یادداشت همان اد عای همیشگی مبنی بر اینکه ایران تضمین کند که این کمک ها و واکسن ها به مردم کشورش می رسند، مطرح شد.   این روزنامه آمریکایی همچنین به زلزله شهر بم کرمان اشاره کرده و مدعی شد که دولت جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا با وجود تهدید هایش اما کمک های درمانی را برای قربانیان این حادثه ارسال کرد.    لس آنجلس تایمز در پایان یادداشت نیز آورده است که اگر دولت بایدن به توافق کووید با ایران دست یابد می تواند در بین میلیون ها نفر ایرانی محبوب شود.   این یادداشت در حالی منتشر شده که روز نهم دی ماه ایران در جهت ساخت واکسن کرونا و کوتاه تر شدن مسیر کنترل همه گیری کرونا با وارد شدن واکسن ایرانی به فاز آزمایش انسانی علیرغم فشار تحریم ها گام بلندی برداشت.   محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم پیشتر در خصوص اقدامات غیرانسانی آمریکا در ممانعت از دسترسی ایران به امکانات پزشکی گفته بود: «ایالات متحده حتی به ما اجازه نمی دهد که از پول های خودمان در کشورهای مختلف برای پرداخت واکسن کرونا استفاده کنیم. اگر چیزی غیر از این را بیان می کنند، دروغ می گویند.»   وی افزود: «وزارت بهداشت ما، بانک مرکزی تلاش کردند که پولی که داریم را برای خرید واکسن کرونا به سازمان جهانی بهداشت انتقال بدهند اما موفقیت چندانی در این زمینه به دست نیاوردیم. این اقدامات تلاش های ما برای مبارزه با این ویروس را با مانع مواجه کرده است و این اقدامات جنایت علیه بشریت است که در روزهای پایانی دولت ترامپ در حال انجام است». 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »از پرونده ها بخوانید
» کلاهبرداری با تزریق آب مقطر به جای واکسن کرونا
» واردات واکسن کرونا از سوی هر نهاد یا شخصی باید تحت اشراف و نظارت وزارت بهداشت باشد
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی