صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / انرژی

آلودگی تهران زیر سر سوخت جدید نیروگاه‌هاست

کد خبر 80094 1399-10-14 18:10
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
تنها سوختی که این روزها در دسترس نیروگاه اطراف تهران قرار می‌گیرد، ترکیبی از نفت کوره و گازوییل است که آلودگی بیش‌تری از گاز طبیعی و گازوییل دارد.
آلودگی تهران زیر سر سوخت جدید نیروگاه‌هاست


با شدت گرفتن آلودگی هوا در فصل سرد سال، گمانه زنی ها پیرامون دلایل این آلودگی بیش از گذشته افزایش یافته است.
در همین راستا، مصرف نفت کوره یا همان مازوت توسط نیروگاه های تولید برق متهم ردیف اول آلودگی هوای کلانشهرها تلقی می شود.
به استناد اظهارات منبع آگاه فعال در نیروگاه های استان تهران، در طول هفته گذشته میزان گاز ورودی به نیروگاه های تولید برق به صفر رسیده و سوخت های مایع جایگزین آن شده اند.
این منبع آگاه با اشاره به این نکته که شرکت نفت در تامین گازوییل نیز ناتوان است، تاکید کرد:« تنها سوختی که این روزها توسط شرکت نفت در دسترس نیروگاه قرار می گیرد، ترکیبی از نفت کوره و گازوییل است که طبیعتا آلودگی بیشتر از گاز طبیعی و گازوییل دارد.»
سیستم توربین گاز در نیروگاه های گاز و سیکل ترکیبی قابلیت فعالیت با نفت کوره را نداشته و استفاده از این سوخت آسیب گسترده ای به توربین گاز خواهد زد.
در همین راستا، پیش از این عیسی کلانتری، رئیس سازمان حافظت محیط زیست علت استفاده از مازوت در نیروگاه را پر بودن انبارها و صادر نشدن این محصول عنوان کرده بود.
با این وجود بر اساس اعلام منابع آگاه در صنعت نفت، افزایش مصرف گاز خانگی و توقف ارائه گاز به صنایع بزرگ و همچنین جلوگیری از خاموشی گسترده برق، نیروگاه ها را به استفاده از سوخت مایع نظیر گازوییل و نفت کوره مجبور می کند.
منابع نفتی می گویند مشکلی در صادرات نفت کوره وجود ندارد و این فراورده بازار گسترده ای در خارج از ایران دارد اما کمبود گاز طبیعی در فصل سرما باعث تحویل مازوت به نیروگاه ها شده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / انرژی


تیتر های خواندنی