صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تاکتیک ترور به نام مذاکره ترامپ چطور به بهانه گفتگو، مقامات دیگر کشورها را ترور می کرد؟

کد خبر 80109 1399-10-14 20:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
افشای جزئیات تازه ای از عملیات ترور سردار سلیمانی نشان می دهد تلاش دونالد ترامپ برای مذاکره با مقامات کشورمان، چیزی جز پوششی برای ترور نبوده است.
تاکتیک ترور به نام مذاکره  ترامپ چطور به بهانه گفتگو، مقامات دیگر کشورها را ترور می کرد؟


،  عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشین عراق امروز در گفتگویی، افشا کرده که سردار سلیمانی در جریان آخرین سفر به بغداد، به درخواست شخص رئیس جمهور آمریکا راهی عراق شده و تلاش داشته تا تنش با آمریکا که از حمله به سفارت این کشور آغاز شده بود را کاهش دهد.
افشای نقش مستقیم دونالد ترامپ در برنامه ریزی سفر سردار سلیمانی به بغداد و ترور او پیش از برگزاری جلسه ای در رابطه با کاهش سطح تنش در عراق، به خوبی نشان می دهد علاقه ترامپ برای گفتگو با مقامات ایرانی، در واقع عملیات فریب او برای کشاندن چهره های برجسته ایرانی به قتلگاه بوده و هدف اصلی وی، نه گفتگو و مذاکره برای کاهش تنش، که ترور آنها بوده است.
پاسخ معناداری که سردار سلیمانی به ترامپ داده بود: من حریف تو هستم
دونالد ترامپ در تمام چهار سالی که در کاخ سفید حضور داشت، کوشید تا از خود چهره ای علاقه مند به گفتگو نشان دهد اما حتی آن زمان که او خود با رهبر کره شمالی گفتگو کرد و امیدوار بود به خاطر این گفتگو جایزه صلح نوبل بگیرد، به ترور کیم جونگ اون اندیشیده و بعدها روشن شد که دستگاه های امنیتی آمریکا نیز برای این ترور برنامه ریزی می کرده اند.
این تاکتیک البته تنها محدود به ترامپ نیست. در سال 1963 نیز مذاکره کننده ارشد آمریکایی با فیدل کاسترو در واقع می خواست به نام مذاکره رهبر فقید انقلاب کوبا را ترور کند که ناکام ماند.
چه تضمینی بود اگر دیگر مقامات کشورمان هنگامی که راهی کشوری ثالث برای گفتگویی مستقیم یا غیرمستقیم با طرف آمریکایی می شدند، هدف ترور پهپادها قرار نگیرند؟
افشای اسناد مرتبط با تلاش ترامپ برای استفاده از اهرم مذاکره برای ترور مقامات رسمی دیگر کشورها، پرده ای دیگر از سناریوی تروریسم دولتی ایالات متحده است که هرچند در ظاهر خود را علاقه مند به مذاکره نشان می دهد اما در واقع به دنبال ترور و تحریم و جنگ است.
آنها که در تمام این چهار سال علاقه مند به گفتگو با آمریکا بوده و استراتژی مقاومت در برابر درخواست گفتگو را مورد انتقاد قرار می دادند، حالا باید پاسخ دهند که چه تضمینی بود اگر دیگر مقامات کشورمان هنگامی که راهی کشوری ثالث برای گفتگویی مستقیم یا غیرمستقیم با طرف آمریکایی می شدند، هدف ترور پهپادها قرار نگیرند؟
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی