صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

محکومیت ۲۵ مسئول مقصر در سیل خوزستان

کد خبر 80127 1399-10-14 22:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره اجرای سند ارتقایافته تحول قوه قضاییه توضیحاتی داد.
محکومیت ۲۵ مسئول مقصر در سیل خوزستان


حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه تهران ۲۰ اظهار کرد: قوه قضائیه در دوره تحویلی مدیریت حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اقدامات اساسی و بنیادی شروع کرده است و احساس تحول در قوه مشهود است.
او با بیان اینکه یکی از اقدامات انجام شده تدوین سند تحول قوه قضائیه است که حسب ماموریت قوه قضائیه تنظیم شده است، گفت: یکی از ماموریت های قوه نظارت بر اجرای قوانین است که برای هر ماموریت و چالش هایی راهبر و راهکار هایی پیش بینی شده است.
حجت الاسلام درویشیان افزود: یکی از راهبرد ها انتشار مبانی همه دستگاه ها در سامانه ای است و یکی از اقدامات این سند بحث ترک وظایف دستگاه های اجرایی است که بر اساس نظارت بر اجرای صحیح قوانین نسبت به مسئولین و دستگاه ها اجرایی می شود؛ این یکی راهبرد های سازمان بازرسی است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور اگر ترک وظیفه انجام شود حتی پیش بینی انجام تقیب شده است، افزود: یکی از حقوق عامه این است که دستگاه ها وظایفی دارند.
او با بیان اینکه به مسئله آلودگی هوای سال گذشته نیز ورود پیدا کردیم، افزود: باید اعتباراتی برای ناوگان حمل و نقل عمومی پیش بینی شود که هنوز انجام نشده است.
حجت الاسلام درویشیان با بیان اینکه سازمان بازرسی بیش از 140گزارش درخصوص سیل سال گذشته ارائه کرد و در مواردی به برخورد و حکم قضایی نیز منتهی شد، ادامه داد: عده ای به محکومیت رسیدند چرا که باید وظایفی را انجام می دادند و این کار نکرده اند.
او با بیان اینکه تاخیر انجام وظایف به عنوان ترک فعل است و خساراتی به کشور وارد می کند، گفت: همه جوانب موضوع ماموریت قوه قضائیه درنظر گرفته شده و این سند مطقن نهایی شده است و ما هم برای نظارت تکالیفی داریم.
حجت الاسلام درویشیان ادامه داد: یکی از راهبرد های این سند استفاده از روش های جدید برای اعمال نظارت سازمان بازرسی است و دسترسی به سامانه دستگاه های مختلف خصوصا حوزه مالی، پولی، سلامت و... انجام شده است همچنین هوشنمد سازی نظارت ها به صورت برخط انجام می شود.
او با بیان اینکه راهبرد پیگیری و شناسایی بستر های فساد زا در این سند پیش بینی شده است و در این راستا ارتباط با مجلس برقرار شده و در راستای اصلاح قوانین اقداماتی انجام می شود، افزود: مبارزه با فساد از اولویت های قوه قضائیه است و ما به عنوان دستگاه ضد فساد شناخته شده ایم؛ همچنین این نظارت ها باید توسعه یابد و سامانه گزارشگران فساد تاکنون گزارش های خوبی از هم وطنان دریافت کرده است.
حجت الاسلام درویشیان تصریح کرد: متاسفانه علی رغم اینکه تکالیفی برای دستگاه های ذی ربط برای رفع ابگرفتگی امسال و سال گذشته اهواز پیش بینی شد موارد انجام نشده است.
او با بیان اینکه بررسی های انجام شده باعث شد در موضوع سیل اهواز ۲۵ نفر از مسئولین ملی و استانی به محکومیت برسند، ادامه داد: در موضوع پیشگیری از سیل اهواز وجوهی باید در اختیار شهرداری و آب و فاضلاب قرار می گرفته است و مبالغی باید برای ایجاد سامانه ای برای جمع آوری آب های سطحی استان و طرح جامع اهواز و استان انجام می شده است همچنین اقدامات انجام شده کافی نبوده است.
حجت الاسلام درویشیان ادامه داد: در سیل سال گذشته برخی از افرادی که مسئول بودند به محکومیت رسیدند همچنین برای ایجاد و اصلاح برخی از ظرفیت ها مدت ۶ ماه یا یکسال کافی نیست.
او افزود: اگر قیمت قطعی برای خودروشاهین تعریف شده باشد و برای تحویل مبلغی اضافه تر دریافت شود، تخلف است و قابل پیگیری است، ولی اگر علی الحساب مبلغی دریافت کرده شده باشد و مبلغ بیشتر درخواست کنند سازمان بازرسی می تواند در این زمینه ورود کند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی