صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

کوبا مجددا به فهرست تروریستی وزارت خارجه آمریکا اضافه می‌شود

کد خبر 82346 1399-10-22 12:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که قصد دارد علاوه بر حوثی‌ها در روزهای آتی مجددا کوبا را در لیست کشورهای حامی تروریسم وزارت خارجه قرار دهد.
کوبا مجددا به فهرست تروریستی وزارت خارجه آمریکا اضافه می‌شود


 این طرح از سوی مایک پامپئو در حالی مطرح شده که زمان دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور رو به اتمام است. قرار دادن نام حوثی ها در این فهرست  ۱۹ ژانویه سال جاری میلادی و درست یک روز پیش از مراسم سوگند جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا صورت می گیرد.
ترامپ در قبال کوبا نیز موضعی سرسختانه گرفته و تحریم هایی را که دولت اوباما لغو کرده بود، برگرداند. پامپئو قصد دارد تا نام کوبا را بار دیگر در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دهد چون این کشور از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می کند و همین مساله برای قرار دادن کوبا در این فهرست کافی است.
به گفته مقام ها قرار گرفتن نام کوبا در این لیست جنبه قانونی دارد و هنوز معلوم نیست که آیا کوبا برای بازگردانده شدن به این لیست مستحق است یا خیر. دولت اوباما به این نتیجه رسیده بود که کوبا دیگر حامی تروریسم نیست.
این اظهارنظر از سوی پامپئو در حالی مطرح شده که وی و معاون های ارشدش به دنبال تسریع در تکمیل اقداماتی هستند که به گفته آنها به تحکیم میراث خود و ترامپ منجر می شود.
این دو اقدام شامل وضع تحریم یا تحریم مجدد بر اهداف ذکر شده می شود و شاید دیپلماسی بایدن را دچار مشکل کند. روز شنبه، پامپئو با اعلام توقف محدودیت ها بر قراردادهای دیپلماتیک آمریکا با مقام های تایوانی باعث خشم چین شد.
این محدودیت ها از سال ۱۹۷۹ و زمانیکه آمریکا رسما سیاست چین واحد را پذیرفت اعمال می شدند.
دولت واشنگتن تعیین کردن رسمی حوثی ها به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی را برای چندین ماه مورد بررسی قرار داده بود. اما این اقدام به دلیل مخالفت های داخلی درباره اینکه آیا تحریم ها می تواند بدون آنکه باعث بدتر شدن اوضاع بشری در یمن شود یا خیر، متوقف شده بود.
وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته در نهایت و پس از مطرح شدن یکسری استثناها درباره تحریم ها که به تداوم اقدامات کمک رسانی می انجامد، مخالفت هایش را متوقف کرد.
این مساله با شکایت هایی از سوی سازمان های کمک رسان روبرو شده که هشدار داده اند تحریم های بیشتر می تواند به فاجعه ای برای تلاش های مربوط به کمک به غیرنظامیان قحطی زده یمنی بینجامد که درگیر این نبرد داخلی شده اند.
وزیر خارجه آمریکا همچنین ادامه داد: واشنگتن نگرانی های مربوط به این مساله را که بر اوضاع بشری در یمن اثر بگذارد، می داند. ما به دنبال وضع مواردی برای کاهش تاثیرات این وضعیت بر فعالیت های بشردوستانه و واردات به یمن هستیم. این اقدامات شامل صدور مجوزهای ویژه توسط خزانه داری برای اجازه دادن به کمک ایالات متحده به یمن و ادامه کار سازمان های بشردوستانه در آنجا است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی