صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

دولت احمدی‌نژاد یک دولت کاملا نظامی بود، بدترین دوران بود الگوی نویسندگان برخی طرح‌های مجلس، کره‌ شمالی است

کد خبر 82473 1399-10-22 14:31
زمان تقریبی مطالعه 12دقیقه
نماینده چهار دوره مجلس گفت: نمایندگان مجلس یازدهم می‌گویند اگر تحریم‌ها لغو نشد از پروتکل الحاقی و NPT خارج شویم و بازرسان آژانس را هم اخراج کنیم. الگوی نویسندگان برخی طرح‌ها، کره‌ شمالی است.
دولت احمدی‌نژاد یک دولت کاملا نظامی بود، بدترین دوران بود الگوی نویسندگان برخی طرح‌های مجلس، کره‌ شمالی است


محمدرضا خباز درباره نبایدهای مجلس یازدهم جهت دلگرمی بیشتر مردم به حضور در انتخابات اظهار کرد: «انتخابات اسفندماه گذشته نشان دهنده این بود که مردم نسبت به قوه مقننه و اصلاح امور به وسیله قوه مقننه خوشبین نیستند و اعتمادی به قوه مقننه برای حل مشکل ندارند. علی رغم تبلیغاتی که انجام شد فقط ۴۲ درصد واجدان شرایط پای صندوق های رای آمدند و این کمترین رایی بود که در ۴۱ سال اخیر شاهد بودیم. بنابراین الان ما بر سر دوراهی قرار گرفته ایم، اول برگزاری یک انتخابات حداکثری که به انسجام کشور بیانجامد و دشمنان ما را خارج از کشور ناامید کند و دشمنان داخلی را از توطئه بازدارد، یا اینکه تن بدهیم به انتخابات حداقلی مانند انتخابات اخیر مجلس.»
دو راهی انتخابات حداکثری و حداقلی
وی ادامه داد: «سیاست مداران و مسئولان نیز دو گروه هستند، یک عده مثل ما اصلاح طلبان معتقدند که انتخابات حداکثری موجب قوام کشور می شود، موجب عزت و عظمت کشور می شود ولی عده ای هم معتقدند انتخابات حداقلی هم ایرادی ندارد. آنها همان مجموعه تندروی هستند که رفتار و حرکات آن ها را در مجلس شورای اسلامی شاهد بودیم، البته تعدادی از آن ها در مجلس هستند و در جاهای دیگر در ارگان های دیگر هم حضور دارند.
طرح های نمایندگان به هیمنه مجلس لطمه می زند
این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: « مجلس به جای پرداختن به طرح های غیرکارشناسی به لوایحی که دولت ماه هاست فرستاده و بعضی هم از مجلس دهم باقی مانده بپردازند. لوایحی که هر کدام ابزاری است برای خدمت به مردم. چون دولت برای خدمت به مردم و دلگرم کردن مردم ابزار نیاز دارد و ابزار هم دست نمایندگان مجلس است و آن هم قانون است. بنابراین باید طرح های خود را موقتا کنار گذاشته، آن هم این طرح هایی که هم به هیمنه مجلس لطمه می زند و هم نشان می دهد کسانی که چنین طرح هایی را تصویب می کنند به عقلانیت توجه ندارند و جوانب کار را در نظر نمی گیرند، تلاش کنند ببینند دولت برای خدمت بیشتر به مردم چه کاری از دستش ساخته است.»
به جای چوب لای چرخ دولت گذاشتن، موانع را بردارند
نماینده چهار دوره مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «من ۱۶ سال نماینده بوده ام، نماینده نمی تواند کار اجرایی انجام دهد، حتی رئیس مجلس هم کار اجرایی ندارد. هر چه می خواهند باید از دولت بخواهند. حال شما اگر واقعا نماینده مردم هستید، درست است که حداقل مردم به شما رای داده اند اما تعدادی بالاخره رای داده اند، برای خدمت برای همان افراد هم که شده، حداقل کار این است که لوایحی که دولت فرستاده، این ها را تصویب کنند، راه را برای خدمت رسانی به مردم فراهم کنند. به جای چوب لای چرخ دولت گذاشتن، سنگ ها و موانعی که جلوی پای دولت است را بردارند تا دولت بتواند به خدمات خود برسد.»
طرح های نمایندگان عموما سیاسی است و جنبه کارشناسی و اصلاح امور را ندارد/ اسم طرح لغو تحریم بود اما به افزایش تحریم می انجامد
استاندار سابق سمنان و خراسان شمال در دولت های یازدهم و دوازدهم با اشاره به آثار زیان بار طرح های غیرکارشناسی، تاکید کرد: «در نوشتن طرح یا لایحه باید عنوان با محتوا یکی باشد، یعنی وقتی چیزی در عنوان طرح نوشته می شود، محتوا باید متناسب با عنوان طرح باشد. طرحی مجلس ارائه داد و متاسفانه به تصویب هم رسید، عنوان طرح، لغو تحریم ها بود ولی وقتی به مواد نگاه می کنیم، تکالیفی که برای دولت تعیین کرده اند، می بینیم که درست عکس است و افزایش تحریم هاست نه لغو تحریم. بیرون طرح دیگران را کشته و درون آن ما را کشته است. بیرون آن لغو تحریم هاست، هر کس می شنود می گوید به به خدا پدر مجلس را بیامرزد که می خواهند تحریم ها را لغو کند، ولی وقتی وارد محتوا می شویم، می بینیم موادی تصویب شده است که این مواد به افزایش تحریم ها خواهد انجامید. بنابراین این ها نوعی بازی کردن با افکار عمومی است. نوعی به نظر من کم توجهی به رای و نظر مردم است. این طرح ها عموما سیاسی است و جنبه کارشناسی و اصلاح امور را ندارد. این طرح ها برای این است که بگویند مجلس هم کاری انجام داده است، وگرنه اگر این ها قصدشان خدمت است باید بگویند آقای دولت شما که در وسط میدان هستید برای حل مشکل مردم چه می خواهید، چه لازم دارید تا ما همان را که شما نیاز دارید برای تان تصویب کنیم، راه را برای تان باز کنیم، نه اینکه کاری انجام دهند که دولت اعلام کرد ما توان اجرای آن را نداریم.»
می گویند اگر تحریم ها لغو نشد از پروتکل الحاقی و NPT خارج شویم، بازرسان آژانس را هم اخراج کنیم!
خباز در این باره ادامه داد: «یکی از حرف های دیگر این است که تا ۳ اسفند اگر همه تحریم ها لغو نشد، ایران باید از پروتکل الحاقی و از NPT هم خارج شود، بازرسان آژانس را هم اخراج کند، این شروع دعواست. زمانی ما می خواهیم با دنیا دعوا کنیم این طرح ها خوب است، برای شروع کردن دعوا. اما زمانی هست که می خواهیم به مردم خدمت کنیم، اگر می خواهند به مردم شان خدمت کنند، راه آن این است که از دولت نیازها را بپرسند و جویا شوند، نه اینکه طرح هایی را تصویب کنند که فشارها را بر ما افزایش دهند. اگر واقعا این اتفاق بیافتد و این فشار وارد شود و ما همه نمایندگان ناظر را اخراج کنیم، الحاقیه را نپذیریم و از NPT خارج شویم، می شویم کره شمالی. خُب رسماً به مردم بگویید می خواهیم الگوی ما کره شمالی باشد. یعنی یک کشور کاملا منزوی، یک مردم گرسنه، یک مردم محتاج به نان شب. اینگونه طرح ها نشان دهنده این است که الگوی کسانی که اینگونه طرح ها را ارائه می کنند کره شمالی است، یعنی به انزوا کشاندن ایران.
ما دولت نظامی داشته ایم، اما اسمش نظامی نبود، دولت آقای احمدی نژاد یک دولت کاملا نظامی بود. درست است که خود رئیس جمهور لباس نظامی بر تن نداشت ما اکثر وزرای وی نظامی بودند
مردم را بیشتر ناامید نکنید/ اگر مجلس مقابل دولت بایستد، یقینا وضع مردم بدتر خواهد شد
این فعال سیاسی اصلاح طلب خطاب به نمایندگان تاکید کرد: «راه اصلاحی و عقلانی این است، بارها گفته ایم و باز هم می گویم، خطاب به رئیس مجلس و نمایندگان؛ دولت و مجلس مثل دو بال یک پرنده می مانند و این ها باید همدیگر را کمک کنند تا این پرنده پرواز کند، اگر مجلس مقابل دولت بایستد، یقینا وضع مردم بدتر خواهد شد. به اسم کمک به وضع مردم، مردم را ناراحت تر و شرایط را بدتر خواهند کرد. بنابراین ما انتظار داریم که دست از این کارهایشان بردارند و مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان. اگر نمی خواهند به دولت کمک کنند حداقل مدتی را سکوت کنند تا کشور شرایط عادی پیدا کند. مدام هر روز از تریبون مجلس حرف های ناامیدکننده به بیرون سرایت نکند و سخنرانی های تند علیه دولت و مسئولان انجام ندهند، چون این به ناامیدی مردم کمک می کند و هرچقدر هم مردم ناامید شوند، کمتر در انتخابات شرکت خواهند کرد.»
این سیاست مدار اصلاح طلب به دیگر طرح مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری هم اشاره کرد و گفت: «انتظاری که ما در اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری داشتیم، این بود که ببینند مشکل چیست و آن را حل کنند. مشکل در انتخابات ریاست جمهوری این بوده که در دوره های قبلی افراد بسیاری زیادی ثبت نام می کردند و این خیلی بد بود، برای جمهوری اسلامی وهن بود. یکی با لباس قلندری، یکی با کشکول، یکی با شمشیر و وضعیت های نامناسب برای ثبت نام در انتخابات وارد می شدند و خیلی در دنیا جلوه زشتی داشت. این ها باید این را اصلاح می کردند، انتخابات را کاملا حزبی می کردند تا فردی که قرار است خود را کاندید کند از درون احزاب موجود کشور چه اصلاح طلب و چه اصولگرا برخیزد و یک فرد شایسته و لایقی بتواند کاندیدا شود.»
شرایط را طوری پیش می برند که همان فرد موردنظرشان بتواند کاندیدا شود/بهتر است مجلس، اسم شخص موردنظر را هم اضافه کند
وی افزود: «اما مجلس یازدهم برای اینکه برخی از افراد کم سن و سال و هم برخی از افراد بالای ۷۰ سال را هم محروم کنند، سن نامزد را بین ۴۰ تا ۷۰ تعیین کردند تا عده ای نتوانند ثبت نام کنند و شرایط را به سمتی پیش می برند که همان فرد موردنظرشان بتواند کاندیدا شود، اما بهتر است که در طرحشان اسم شخص موردنظر را هم بیاورند و کشور را راحت کنند.»
حضور نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری موضوع دیگری بود که با محمدرضا خباز در میان گذاشتیم و وی در این باره گفت: «نظامیان عزیز که خدمت زیادی در دوران جنگ کرده اند اگر هنری دارند هنرشان را در همان مسائل امنیتی کشور به کار ببرند. کشوری که با ۱۵ کشور همسایه است و روزانه در اطراف ما اتفاقات نامناسبی می افتد، هنر و توانایی خود را در آن امری که در آن تربیت شده اند و در آن ساخته شده اند و برای آن، نظام برایشان هزینه داده است، در همان راه استعداد و توانایی خود را به کار ببرند.»
دولت آقای احمدی نژاد یک دولت کاملا نظامی بود؛ بدترین دورانی که بیش از هزار میلیارد دلار درآمدهای نفتی هدر رفت و ردی از آن نیست
عضو حزب اعتماد ملی تاکید کرد: «ما دولت نظامی داشته ایم، اما اسمش نظامی نبود، دولت آقای احمدی نژاد یک دولت کاملا نظامی بود. درست است که خود رئیس جمهور لباس نظامی بر تن نداشت ما اکثر وزرای وی نظامی بودند، حتی اکثر استانداران وی هم از بازنشستگان یا شاغلان نظامی بودند. تعداد زیادی از فرمانداران ایشان نظامی بودند. بنابراین دولت نظامی چیزی جدیدی نیست و مشاهده کردیم که بدترین دوران که بیش از هزار میلیارد دلار درآمدهای نفتی و میعانات گازی کشور به هدر رفت و اکنون هیچ ردی از هیچ کدام معین نیست، در همان دولتی اتفاق افتاد که نظامی ها آن را اداره می کردند.»
نگاه نظامی به درد اداره کشور نمی خورد، نگاه نظامی به مردم، نگاه فرمانده به سرباز است
خباز ادامه داد: «نظامی به دلیل اینکه با دیسیپلین نظامی تربیت شده است، طبیعتا نوع نگاهش به زیرمجموعه خود به مانند نگاه فرمانده به سرباز است. یعنی دوست دارد که زیرمجموعه در مقابل او خبردار بایستند و احترام بگذارند و نگاهش به شهروندان نیز چنین نگاهی است، چون به همین صورت تربیت شده است. ۴۰ سال از عمرش را در این انقلاب به همین صورت سپری کرده است، بنابراین نگاه او به شهروندان، نگاه نظامی به زیردست است. فرمانده، سرلشکر به سرباز و درجه دار و افسر و گروهبان است. این نگاه به درد اداره کشور نمی خورد. نگاه امروز نگاه شهروندی است. امروز در همه دنیا مردم محوری و توجه به مردم مدنظر است، مگر کشورهای در حال جنگ که یکی دو تا هم بیشتر نیستند به این شکل اداره می شوند اما در بقیه دنیا کسانی که عمرشان را در سیاست سپری کرده اند، آنها مسئولیت اداره کشور را در دست می گیرند. اما متاسفانه بعد از ۴۰ سال که کشور در حال رسیدن به یک نوع ثبات است، آقایان می خواهند کاری کنند که به دنیا ثابت شود که در داخل کشور امنیت و آرامش نیست و قرار است یک نظامی امنیت و آرامش را به کشور بازگرداند.»
می گفت کُلت هم بیخ گوشم بگذارند کناره گیری نمی کنم اما کنار رفت
این فعال سیاسی افزود: «از قدیم گفته اند آزموده را آزمودن خطاست. کسی که یک دفعه، دو، سه بار کاندیدای ریاست جمهوری شده است و مورد اقبال مردم قرار نگرفته است، به اعتقاد من نباید برای سومین بار یا چهارمین هم بیاید و کاندیدا شود. یادم هست یکی از همین کاندیداهای نظامی در یکی از دوره ها خبرنگاری از وی پرسید شما ممکن است کناره گیری کنید. ایشان پاسخ داد اگر کُلت بیخ گوش من بگذارند که کناره گیری کنم هیچوقت این کارا را نمی کنم اما یک هفته بعد مشاهده کردیم که وی کناره گیری کرد.»
مردم را نسبت به آینده انتخابات ریاست جمهوری ناامید نکنید
محمدرضا خباز خاطرنشان کرد: «بنابراین این ها حرف هایی است که گمان نکنم که مردم آنها را فراموش کنند، مردم آلزایمر ندارند، مردم آگاه و هوشیار هستند، مردم بینا هستند. تنها کاری که می توانند بکنند این است که اینها با حرف های ناامیدکننده و با جنجال و سروصدا مردم را ناامید نکنند، به طوری که حتی نسبت به آینده انتخابات ریاست جمهوری ناامید شوند. اگر این کار را بکنند، احتمالا هر کسی ثبت نام کند رای خواهد آورد. اما اگر انتخابات حداکثری باشد، به شکل و شرایط انتخابات گذشته خواهد بود.»
اصلاح طلبان با مانیفست و کاندیدای شایسته می آیند
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در ادامه به برنامه انتخاباتی اصلاح طلبان هم اشاره کرد و گفت: «اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با مانیفست وارد صحنه می شوند، برنامه ای ارائه خواهند کرد، نه یک چیز غیرواقعی و دست نیافتنی . شرایط کشور به گونه ای است که با یک یا دو دوره ریاست جمهوری نمی توان مشکلات را حل کرد. توان رئیس جمهوری هم در کشو ر ما محدود است. بنابراین شرایط باید طوری پیش برود، رئیس جمهوری بر مبنای اختیارات و توانمندی های که دارد، به مردم قول بدهد. قولی که به مردم داده خواهد شد، درون مانیفست خواهد بود تا مردم بعدا بتوانند گریبانگیر رئیس جمهوری، دولت و مجلس و آن احزابی که رئیس جمهور را آوردند، باشند. در اردوگاه اصلاح طلبان به زودی به وحدت کامل خواهیم رسید و تا دو نفر کاندیدای شایسته معرفی خواهد شد تا بتوانند موجبات دلگرمی را فراهم آوردند که اگر مردم دلگرم شوند و در انتخابات شرکت کنند و انتخابات حداکثری داشته باشیم، یقین بدانید که به مصلحت کشور خواهد بود و با انتخابات حداکثری، انتخاب اصلح هم اتفاق خواهد افتاد.»
استاندار سابق سمنان و خراسان شمالی با بیان اینکه منطقی است که اصلاح طلبان به کاندیدای خود رای دهند، گفت: «اکنون دو نگاه وجود دارد، عده ای معتقدند اگر ما کاندیدای اصلاح طلب نداشتیم، برویم کنار و تماشاچی باشیم. نگاه دیگری معتقد است اگر به ۱۰۰ نرسیدیم به درصدهای پایین تر بیاندیشیم. اگر اصلاح طلب شناسنامه دار نداشتیم، کسی که اصلاح طلبان را قبول داشته باشد و اصلاح طلبان را مورد عنایت قرار دهد، به چنین کسی هم می شود رای داد. آقای روحانی اصلاح طلب نیست، اما زمانی که آقای هاشمی رد شدند، آقای عارف هم به نفع آقای روحانی انصراف داد، از وی حمایت شد، من همین نگاه دوم را قبول دارم. من معتقد هستم که یک شخص سیاسی در صحنه انتخابات نباید فقط یک سناریو داشته باشد بلکه نیازمند سناریوهای مختلف است.»
برخی از ترس افراد بی انصاف و توهین کننده و تخریب گر برای انتخابات اعلام آمادگی نمی کنند
محمدرضا خباز با تاکید بر اینکه محمدجواد ظریف از همه کسانی که تاکنون اسم شان برای انتخابات مطرح شده است، یک سر و گردن بالاتر است، به تخریب زودهنگام وی اشاره کرد و گفت: «عموما یک کار ناپسندی که عاقلانه نیست این است که پیشاپیش افراد را تخریب می کنند. به همین جهت افراد احتیاط می کنند، اعلام آمادگی نمی کنند از ترس افراد بی انصاف. افراد بی انصافی هستند که مدعی مسلمان بودن و انقلابی بودن هستند ولی فکرشان نه انقلابی است، نه اسلامی و نه منطقی و نه عقلی. این افراد شروع می کنند به توهین و تخریب کردن و ناسزا گفتن و هیج ابایی از تخریب افراد و حرف های زشت و ناپسند ندارند. افرادی که اینطور هستند به محض صحبت کردن، افراد دیگر متوجه خواهد شد که اینها اهداف سیاسی غیرمنطقی دارند.»
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی