صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

باورهای نادرست در باره تخم‌مرغ

کد خبر 82493 1399-10-22 15:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
تخم مرغ یکی از منابع اصلی تامین پروتئین در بدن است، اگرچه هر از چند گاهی نوسانات وضعیت اقتصاد ی کشور، قیمت این ماده مهم غذایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ولی از رایج‌ترین غذاهای پروتئینی است که باید مصرف شود.
باورهای نادرست در باره تخم‌مرغ


برخی از مردم تصور می کنند زرده تخم مرغ منبع پروتئین و تمام ویتامین ها و مواد معدنی است. حتی دیده می شود که ورزشکاران برای دریافت پروتئین بیشتر زرده تخم مرغ را جدا کرده و فقط آن را می خورند. این در حالی است که حجم زیادی از پروتئین در واقع در سفیده تخم مرغ نهفته بوده و در مقایسه، زرده تخم مرغ نسبت به سفیده چربی بیشتری در خود دارد.
از طرف دیگر برخی فقط به مصرف سفیده بسنده می کنند تا به این طریق از دریافت چربی اضافی و کلسترول موجود در زرده پرهیز کنند. از آن جا که تقریبا نیمی از پروتئین موجود در تخم مرغ در زرده و نیم دیگر آن در سفیده قرار دارد، کنار گذاشتن هر بخش باعث از دست دادن پروتئینی بخش دیگر می شود.
بر اساس مطالعات متعدد انجام شده، خوردن یک عدد تخم مرغ در روز می تواند به داشتن رژیم غذایی سالم تر کمک کند و زرده تخم مرغ همچنین حاوی برخی ویتامین هایی است که در سفیده یافت نمی شود.
به طور مثال می توان از کولین و ویتامین دی نام برد. کولین در عملکرد کبد و ویتامین دی در جذب کلسیم و افزایش استقامت استخوان ها نقش دارد و حاوی آنتی اکسیدان های مختلف مثل لوتئین است که به حفاظت از چشم ها کمک می کند.
یکی از شایع ترین تصورات اشتباه در مورد تخم مرغ آن است تخم مرغ های محلی را به رنگ قهوه ای و تخم مرغ های کارخانه ای را به رنگ سفید می بینیم. ولی واقعیت آن است که رنگ پوسته هیچ ارتباطی با محتویات درون و کیفیت تخم مرغ ندارد.
در حقیقت برخی تولید کنندگان از باور غلط استفاده کرده و تخم مرغ تولیدی مرغ داری خود را با استفاده از تکنیک هایی به رنگ قهوه ای تبدیل کرده و به این روش برای خود تبلیغات می کنند.
رنگ پوسته تخم مرغ در اصل وابسته به نژاد مرغی است که آن تخم را گذاشته و تخم مرغ به هر رنگی که باشد ترکیب آن تقریبا یکسان بوده و حاوی ۶ گرم پروتئین، ۵ گرم چربی و ۷۰ کالری انرژی است.
تاریخ انقضای تخم مرغ
تخم مرغ پس از گذشت زمان مشخصی فاسد می شود. شستن پوسته و از بین بردن لایه محافظ در برابر باکتری ها و میکروب ها، این زمان را کوتاه تر می کند؛ هر چند اگر تخم مرغ در یخچال و در دمای پایین قرار داده شود، این فرآیند بسیار کندتر اتفاق می افتد.
تخم مرغ شسته شده را می توان تا سه هفته یا یک ماه پس از تاریخ انقضای درج شده بر روی آن هم استفاده کرد و از نظر مواد مغذی، تخم مرغ تازه با تخم مرغ کهنه هیچ تفاوتی ندارد.
لکه های قرمز رنگ خون در تخم مرغ
این گزارش می افزاید: دیدن خون در غذا هر کسی را به وحشت می اندازد. ولی در مورد تخم مرغ باید به یاد داشته باشید که این لکه های خونی خطرناک نیستند. وجود خون به دلیل پاره شدن رگ های خونی مرغ در هنگام تشکیل تخم مرغ است.
البته هر میکروب و آلودگی که در خون وجود داشته باشد توسط سلول های سفید موجود در تخم مرغ از بین می رود و در نتیجه لکه خونی مشاهده شده خطرناک نیست. برخی هم تصور می کنند وجود لکه خونی به معنی بارور شدن تخم مرغ است که این تصور هم درست نیست.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی