صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

۱۰۰ میلیون تراکنش در سامانه خدمات دولت به کسب‌وکارها ثبت شد

کد خبر 82511 1399-10-22 15:41
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۱۰۰ میلیون تراکنش در سامانه خدمات دولت به کسب ‌وکارها (سروا)، به ثبت رسید.
۱۰۰ میلیون تراکنش در سامانه خدمات دولت به کسب‌وکارها ثبت شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، بهنام ولی‌زاده، با اشاره به تبصره ۲ بند ث ماده ۶۷ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور به منظور تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات اظهار داشت: در مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) دو بستر نرم افزاری تبادل خدمات الکترونیکی وجود دارد که در گذرگاه عمومی خدمات دولت (PGSB)، تبادل اطلاعات به منظور ارائه خدمات دستگاه‌های اجرایی به کسب وکارها جهت ایجاد تسریع در رسیدگی به تقاضاهای مردم صورت می‌گیرد.
به گفته معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات در سامانه سروا (public government service bus) ، بستر لازم برای راه‌اندازی کسب وکارهایی که نیاز به انبوهی از APIها از چندین سامانه مختلف دارند، فراهم شده است. به طوری که بازارچه‌ای از API در چندین دسته‌بندی نظیر احراز هویت، مالی، موقعیت مکانی، خدمات شهری و غیره طراحی شده است.
وی در خصوص جزئیات چگونگی ساز و کار استفاده کسب و کار ها از خدمات سروا (PGSB) تشریح کرد: اتصال فنی خدمت‌گیرندگان از این بستر به دو شیوه اینترنت و MPLS امکان‌پذیر است که طی آن متقاضی باید ضمن ارسال درخواست اتصال به گذرگاه PGSB از معاونت دولت الکترونیکی تاییدیه دریافت کند و سپس به انجام امور قراردادی و حقوقی و نیز تنظیمات شبکه‌ای با کمک راهنمایی پشتیبانی مرکز داده دولت الکترونیکی بپردازد.
ولی‌زاده در خصوص آخرین وضعیت تحولات آماری در سامانه «سروا» گفت: تعداد تراکنش‌های انجام شده در سروا با انجام یک میلیون تراکنش در فروردین سال جاری آغاز شد و در پایان آذر ماه به حدود ۳۰ میلیون تراکنش در ماه رسیده است. تا پایان این زمان، تعداد ۱۱۱ خدمت توسط ۱۳ دستگاه خدمت‌دهنده، ارائه شده است و در این میان ۲۶۰ دستگاه نیز خدمت گیرنده بوده‌اند.
وی افزود: در این راستا، در انتهای آذرماه سال جاری پر درخواست‌ترین دستگاه خدمت‌دهنده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پر درخواست‌ترین متقاضی خدمت‌گیرنده، یکی از پلتفرم‌های تاکسی اینترنتی بوده است. همچنین مجموع تعداد تراکنش‌های ثبت شده در سروا تا پایان آذر ماه ۱۳۹۹ به ۱۰۴ میلیون تراکنش رسیده است.
ولی زاده تاکید کرد: متقاضیان جهت استفاده از خدمات دولت به کسب و کار ها می‌توانند به نشانی https://sarva.iran.gov.ir مراجعه کنند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


تیتر های خواندنی