صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

تولید نانوجاذب برای تصفیه روغن و جداسازی مواد

کد خبر 82522 1399-10-22 16:01
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
یک شرکت دانش بنیان جاذب‌های زئولیتی را برای جداسازی انواع مختلف سیالات و گازها و همچنین تصفیه روغن تولید کرد.
تولید نانوجاذب برای تصفیه روغن و جداسازی مواد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، «زئولیت» یک ماده معدنی تشکیل شده از آلومینوسیلیکات‌های بلوری و هیدراته فلزات قلیایی و قلیایی خاکی مانند سدیم، کلسیم، منیزیم، استرانسیم و باریم هستند. زئولیت‌ها ساختاری متخلخل داشته و در صنعت به‌عنوان جاذب سطحی مطرح بوده و به‌طور گسترده برای تصفیه آب و به‌عنوان کاتالیزور مورد استفاده قرار می‌گیرند.
زئولیت‌ها به دو صورت طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند و خواص شیمیایی و فیزیکی متفاوتی دارند. زئولیت‌های طبیعی در جایی ایجاد می‌شوند که سنگ‌های آتشفشانی و لایه‌های خاکستر با آب‌های زیرزمینی قلیایی واکنش نشان می‌دهند. بیش از ۲۰۰ نوع از زئولیت‌های مصنوعی با استفاده از روش‌هائی مانند سل_ژل (Sol_Gel) و در اثر تبلور آهسته یک ژل سیلیکا_آلومینا در حضور مواد قلیایی و قالب‌های آلی ایجاد می‌شوند. زئولیت‌های مصنوعی در حالتی یکنواخت و فازی خالص تولید می‌شوند.
زئولیت شرکت دانش بنیانی به دو صورت گروه مختلف ۴A و ۳A تولید می‌شود که تفاوت آن‌ها در نوع کاتیون موجود در ساختار داخلی است. چنانچه پتاسیم جایگزین سدیم شود زئولیت نوع ۳A تولید می‌شود. به‌علت قطر بزرگ یون‌های پتاسیم در ساختار، قطر حفرات در زئولیت ۳A معمولاً در حدود ۳ آنگستروم است. این نوع زئولیت سرعت جذب بالایی داشته و در برابر آلودگی مقاوم است.
زئولیت نوع ۳A این شرکت معمولاً برای تصفیه روغن، پلیمریزاسیون و جداسازی آب از اتانول به کار می‌رود و زئولیت نوع ۴A برای نرم سازی آب و تمیز کردن گازهای خطرناک استفاده می‌شود.
میزان تولید این محصولات در شرکت به‌طور متوسط ۱۶۰۰ تن در ماه و میزان فروش آن ۱۸ هزار تن در سال است و این شرکت توانسته به‌واسطه تولید این محصول برای ۶۰۰ نفر ایجاد اشتغال کند.
در حال حاضر محصولات این شرکت به کشورهای مالزی و ترکیه صادر می‌شوند.
بر اساس بررسی‌های انجام‌شده با استفاده از آزمون BET، محصولات این شرکت دارای توزیع یکنواختی از حفرات با اندازه زیرنانومتری است.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


تیتر های خواندنی