صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

رهبر حزب حاکم گرجستان، اعلام بازنشستگی کرد

کد خبر 82547 1399-10-22 16:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
"بیدزینا ایوانیشویلی"، مؤسس و رئیس حزب حاکم "رؤیای گرجستانی" و ثروتمندترین شهروند این کشور، روز دوشنبه گفت برای همیشه از سیاست بازنشسته می‌شود.
رهبر حزب حاکم گرجستان، اعلام بازنشستگی کرد


 این اعلام بازنشستگی ۲ ماه پس از انتخابات پارلمانی انجام می شود که به گفته رقبای ایوانیشویلی، در آن تقلب شده بود. رهبر ۶۴ ساله حزب رؤیای گرجستانی و متحدان او، تقلب ادعایی را که موجب به راه افتادن اعتراضات خیابانی در گرجستان شد، رد کرده اند.
 ایوانیشویلی در نامه ای که توسط مرکز مطبوعاتی حزب رؤیای گرجستانی منتشر شده، نوشت: تیم حاکم حقیقتاً بهترین گزینه است و به لحاظ ویژگی ها و خصوصیات، جایگزینی در بین تمام بازیگران سیاسی موجود امروز، ندارد. کاملاً اطمینان دارم تیمی متشکل از این افراد، می تواند به طرز شایسته ای جایگزین سخت کوشی، اقتدار و مهارت های من شود. و به همین خاطر هم هست که باور دارم مأموریت من به پایان رسیده است. سرانجام این تصمیم را گرفته ام که از سیاست بازنشسته شوم و کاملاً از افسار قدرت فاصله بگیرم. مسند رئیس حزب و همچنین خود حزب را ترک می کنم و به سبک زندگی شخصی قبل سال ۲۰۱۱ خود برمی گردم.
به گفته ایوانیشویلی، نتایج انتخابات پارلمانی در ۳۱ اکتبر ۲۰۲۰ که در آن رؤیای گرجستانی برای سومین بار به نیروی سیاسی حاکم بدل شده، نشان داد این حزب طی ۸ سال حاکمیت خود توانسته "استانداردهای اخلاقی بالایی" را به فرهنگ سیاسی گرجستان بیاورد و این کشور "پیشرفت تأثیرگذاری در تمام حوزه های اقتصادی و اجتماعی" داشته است.
ایوانیشویلی حزب رؤیای گرجستانی_ گرجستان دموکراتیک را در سال ۲۰۱۱ تأسیس کرد، این حزب در ائتلاف با دیگر نیروهای اپوزیسیون، در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۲ برنده شد و جنبش متحد ملی میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور پیشین گرجستان را برکنار کرد. ایوانیشویلی در آن زمان نخست وزیر گرجستان شد، اما استعفا داد و موقتاً در سال ۲۰۱۳ از سیاست بازنشسته شد. وی در سال ۲۰۱۸ به حزب بازگشت و به عنوان رئیس رؤیای گرجستانی برگزیده شد.
خروج ایوانیشویلی می تواند به خنثی کردن تنش های سیاسی در این کشور کوچک جنوب قفقاز، که با لوله های نفت و گاز احاطه شده، کمک کند. وی مدت های مدید یکی از اهداف اصلی مبارزات اپوزیسیون گرجستان بوده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی