صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

«دم خروس» اصلاح طلبان بیرون زد/ ماجرای فریب دادن افکار عمومی توسط اصلاحات

کد خبر 82561 1399-10-22 16:58
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
ادعای «فائزه هاشمی»  حامل یک پیام بود و آن اینکه، این تندروهای اصلاح‌طلب بودند که پیروزی «ترامپ» برای آنها مهم بود از این رو استژاتژی خود را به نام رقیب و به کام افراطیون دنبال می‌کردند.
«دم خروس» اصلاح طلبان بیرون زد/ ماجرای فریب دادن افکار عمومی توسط اصلاحات

خبرگزاری مهر؛ گروه سیاست؛ فائزه هاشمی دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی اخیراً در مصاحبه‌ای ضمن زیر سوال بردن سیاست‌های منطقه‌ای ایران از ابراز تمایل برای رأی آوری ترامپ و فشارهای حداکثری او به مردم ایران سخن به میان آورد و پس از اظهار نظر او، «فائزه» در سیبل حملات خانوداه خود قرار گرفت؛ محسن هاشمی رفسنجانی در نامه گلایه‌آمیز خود که روز گذشته منتشر کرد خطاب به خواهرش، نوشت: «از تو صمیمانه تقاضا دارم صحبت‌های خود را اصلاح و از این موضع عذرخواهی کنی و مانع تخریب پدر از طرف تجدیدنظرطلبان خارجی و افراطیون داخلی شوی.»
استقبال از ریاست جمهوری ترامپ، مسئله کوچکی نبود، که دیده نشود. اصلاح طلبان بسیاری در عرصه سیاسی از رئیس جمهور ماندن ترامپ بدشان نمی‌آمد اما اینگونه القا می‌کردند که اصولگرایان از حضور ترامپ در کاخ سفید استقبال می‌کنند. به عبارت دیگر مُهره‌های اصولگرا را مدافع ریاست جمهوری ترامپ می‌دانستند!
راهبرد اصلاح طلبان تندرو: مخالف ترامپ هستیم!
تعدادی از کنشگران اصلاح طلب که در احزاب منحل شده فعالیت می‌کردند و یا در فتنه ۸۸ هم سهیم بودند، قبل از برگزاری انتخابات آمریکا نخستین راهبرد خود را انتقاد از برنامه‌ها و سیاست‌های ترامپ علیه ایران می‌دانستند و در مقابل، برخی از نیروهای داخل [رقبای خود] را مدافع پیروزی ترامپ معرفی می‌کردند.
حمید رضا جلایی پور که به عنوان یکی از نظریه پردازان اصلاح طلب شناخته می‌شود ۲۷ شهریورماه در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب شرق، با بیان اینکه اصلاح طلبان مخالف سیاست‌های ترامپ هستند، گفت: ترامپ «تحریم فروش نفت» ایران را به حداکثر رساند و ایران مطلقاً «تحریم بانکی» شد و این نشان می‌دهد ترامپ به ایران ضربه زد، از این رو طبیعی است که من از باخت ترامپ استقبال می‌کنم و تندروها از پیروزی او خوشحال می‌شوند.
راهبرد دوم: پیروزی ترامپ به نفع رقیب ما است!
جریان تندرو اصلاحات در دومین راهبرد خود، پیروزی دونالد ترامپ را برگ برنده ای برای رقبای خود در ۱۴۰۰ می‌دانستند و مدعی می‌شدند در آن صورت گزینه دلخواه این جریان در داخل کشور به عنوان نامزد پیروز معرفی می‌شود.
فیاض زاهد فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگویی از این راهبرد رونمایی کرد و با بیان اینکه با انتخاب «بایدن» شانس اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰ بیشتر می‌شود، مدعی شد که، انتخاب ترامپ برای اصولگرایان که او آنها را نیروهای تندرو خطاب کرده بود ایده آل است، به این دلیل که فکر می‌کنند انتخاب ترامپ در آرایش سیاسی در ایران تأثیرگذار است و اگر ترامپ، روی کار بیاید نوید آن است یک دولت نظامی در ایران روی کار می‌آید.
عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب هم که دل خوشی از مصوبات مجلس یازدهم بخصوص قانون «لغو تحریم ها»، ندارد در حساب کاربری خود با بیان اینکه اصولگرایان از شکست ترامپ عصبی هستند، نوشته بود: دعا کنیم ترامپ برگردد.
راهبرد سوم: پیروزی «ترامپ» و «بایدن» به نفع کیست؟
سومین راهبرد این جریان، مطرح شدن حل مشکلات و ایجاد شرایط بهتر در کشور در دوره پسا «بایدن» است در صورتی که به اعتقاد آنها برخی در داخل تمایل دارند دوره ترامپ همچنان تکرار شود.
محمود میرلوحی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت [بدل جبهه منحل شده مشارکت] ۲۳ شهریورماه در گفتگویی از تمایل اصولگرایان برای رأی آوری ترامپ سخن گفته بود و ضمن ایجاد فضای دو قطبی در داخل مبنی بر حامیان ترامپ و بایدن در داخل کشور، مدعی شد: اگر ترامپ رأی بیاورد در انتخابات ما هم تأثیر دارد اما اگر بایدن رأی بیاورد شرایط ما بهتر است؛ برخی اصولگرایان ما تمایلشان را به ترامپ نشان می‌دهند.
کار فقط به ارائه تحلیل برخی فعالان سیاسی اصلاح طلب که رقیب را متهم به پیروزی ترامپ در انتخابات می‌کردند ختم نشد بلکه از رسانه‌های همسو با خود هم برای تکمیل مهره‌های این پازل بهره بردند. ابوالفضل تقوایی در یادداشتی که ۲۵ مهرماه در سایت انصاف نیوز با عنوان «چرا اصولگرایان ترامپ را ترجیح می‌دهند؟»منتشر شده بود، نوشت: «با پیروزی ترامپ درانتخابات، روند هزیمت سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان، که با انتخابات آخرین دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی آغاز شده بود، شدت خواهد گرفت؛ قدرت‌یابی دوباره ترامپ، سطح منازعه میان ایران و آمریکا را خواهد افزود و از نقش‌آفرینی نیروهای حامی گفت‌وگو و مذاکره در مراکز تصمیم گیری، خواهد کاست.»
راهبرد آخر
راهبردهای رسانه‌ای چندگانه اصلاح طلبان در راستای مخالفت با برنامه‌های ترامپ علیه ایران طراحی شد و در نهایت به تقابل با سیاست‌های کلی نظام رسید. راهبردهایی که در این گزارش به آن پرداخته شد و در پرده آخر این سناریو، فائزه هاشمی به صراحت و بدون لکنت زبان ضمن تأیید فشارهای رئیس جمهور آمریکا که روزهای پایانی خود را در کاخ سفید سپری می‌کند، گفت: «برای ایران دوست داشتم آقای ترامپ انتخاب شود... د.»
صادق زیبا کلام هم که از مواضع او ذوق زده شده بود در حساب کاربری خود نوشت: «فائزه هاشمی چیزی گفت که خواست قلبی میلیون‌ها ایرانی در انتخابات آمریکا بود»!
به نظر می‌رسد، اظهارات دختر مرحوم هاشمی حامل یک پیام بود و آن اینکه این نیروهای اصلاح طلب بودند که پیروزی «ترامپ» در انتخابات آمریکا برای آنها حائز اهمیت بود از این رو راهبردهای خود را به نام رقیب و به کام اصلاح طلبان دنبال می‌کردند؛ به هرحال این جریان با سناریو طراحی شده خود نشان داد که به دنبال فریب افکار عمومی بود، موضوعی که تازگی ندارد و پیش از این هم تلاش هایی از سوی آنها برای مهندسی شدن افکار عمومی صورت گرفت تا بدین وسلیه از پذیرش مسئولیت و پاسخگو بودن شانه خالی کنند اما اکنون «دم خروس» بیرون زد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی