صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

پلوسی: همدستی جمهوری‌خواهان با ترامپ، خطری برای آمریکاست ترامپ به اتهام «تحریک به شورش» استیضاح می شود

کد خبر 82652 1399-10-22 22:02
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به مخالفت جمهوری‌خواهان با تصویب قطعنامه الزام معاون رئیس جمهوری آمریکا برای برکناری ترامپ، گفت همدستی جمهوری‌خواهان با ترامپ، آمریکا را به خطر می‌اندازد و باید پایان یابد.
پلوسی: همدستی جمهوری‌خواهان با ترامپ، خطری برای آمریکاست ترامپ به اتهام «تحریک به شورش» استیضاح می شود


نانسی پلوسی روز دوشنبه پس از آنکه جمهوری خواهان مانع تصویب اجماعی قطعنامه الزام مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا برای تشکیل و حرکت هیات وزیران به سمت برکناری دونالد ترامپ شدند، در بیانیه ای این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود: در روز چهارشنبه رئیس جمهوری شورشی مهلک را علیه آمریکا برانگیخت که قلب دموکراسی ما را هدف گرفت. رئیس جمهوری نشان داد که تهدیدی حتمی برای قانون اساسی و کشور ما و مردم آمریکا است و باید فوری از کار برکنار شود.
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: امروز ، در جلسه رسمی هویر رهبر اکثریت(دموکرات) درخواست موافقت یکپارچه را برای تصویب قانون توسط جیمی راسکین ، نماینده کنگره ، ارائه داد که از معاون رئیس جمهوری خواست تا کابینه را برای فعال متمم ۲۵ قانون اساسی برای برکناری رئیس جمهوری بسیج کند.
پلوسی اضافه کرد: جمهوری خواهان مجلس نمایندگان تصویب این قطعنامه محافظت از آمریکا را رد کردند و رئیس جمهوری را قادر ساختند به اقدامات فتنه انگیز، ناپایدار و منحرف رئیس جمهور ادامه دهد. همدستی آنها آمریکا را به خطر می اندازد ، دموکراسی ما را از بین می برد و باید پایان یابد.
وی اظهار کرد: مجلس بر اساس مقررات، تصویب قطعنامه راسکین را در دستور خواهد گذاشت تا از معاون رئیس جمهوری بخواهد متمم ۲۵  قانون اساسی را برای برکناری رئیس جمهوری فعال کند. ما همچنین از معاون رئیس جمهوری می خواهیم که ظرف ۲۴ ساعت پس از تصویب پاسخ دهد.
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد: به عنوان گام بعدی، تصویب استیضاح را به صحن خواهیم آورد. تهدید رئیس جمهوری برای آمریکا فوری است و اقدامات ما نیز چنین خواهد بود.
ترامپ به اتهام «تحریک به شورش» استیضاح می شود  همزمان با انتشار سندی مبنی بر تلاش یک گروه مسلح برای شورش به سود دونالد ترامپ، نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طرح استیضاح رئیس جمهوری این کشور را به اتهام «تحریک به شورش» ارائه کردند.
 این طرح استیضاح در حالی ارائه می شود که پیشتر دموکرات های کنگره آمریکا از مایک پنس، معاون رئیس جمهوری و اعضای کابینه ترامپ خواستند با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهوری را برکنار کنند.
در همین حال یادداشتی از اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) منتشر شده که در آن آمده است: در صورت برکناری ترامپ با استناد به اصلاحی متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، یک گروه مسلح حامی ترامپ در حال برنامه ریزی برای «شورش بزرگ» است.
احتمالا دموکرات ها با استناد به همین سند پلیس فدرال آمریکا مورد اتهامی ترامپ را در طرح استیضاح «تحریک به شورش» قید کرده اند.
این طرح استیضاح در حالی است که جمهوری خواهان مجلس نمایندگان با قطعنامه پیشنهادی دموکرات ها برای الزام پنس به برکناری ترامپ از طریق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا مخالفت کردند.
دموکرات های مجلس نمایندگان در نظر داشتند ابتدا مهلتی ۲۴ ساعته به مایک پنس معاون اول رئیس جمهوری بدهند تا با فراخواندن اعضای کابینه، بر اساس متمم ۲۵ قانون اساسی به عدم کفایت ترامپ رای بدهند و مسئولیت دولت را در ۱۰ روز باقی مانده به عهده گیرد.
این قطعنامه با مخالفت یکی از اعضای جمهوری خواه این مجلس مواجه شد و به همین دلیل رای گیری درباره آن به روز سه شنبه موکول شد.
بخش چهارم متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا می گوید:
«هرگاه معاون رئیس جمهور و اکثریتی متشکل از مقامات اصلی دستگاههای اجرایی یا هر مرجع دیگری که کنگره می تواند به موجب قانون پیش بینی نماید، طی اعلامیه ای کتبی به رئیس موقت سنا و رئیس مجلس نمایندگان اطلاع دهند که رئیس جمهور توان استفاده از اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را ندارد، معاون رئیس جمهور بی درنگ به عنوان کفیل ریاست جمهوری اختیارات و وظایف فوق را به عهده می گیرد.
‎‎‎‎از آن پس در صورتی که رئیس جمهور با اعلامیه ای کتبی به رئیس موقت سنا و رئیس مجلس نمایندگان اطلاع دهد که ناتوانی وی رفع شده است، می تواند اعمال اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را دوباره عهده دار گردد، مگر اینکه معاون رئیس جمهور و اکثریتی متشکل از مقامات اصلی بخشهای اجرایی، یا مراجع دیگری که کنگره می تواند از طریق قانون پیش بینی کند ظرف چهار روز طی اعلامیه ای کتبی به رئیس موقت سنا و رئیس مجلس نمایندگان اطلاع دهند که رئیس جمهور توان استفاده از اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را ندارد. در این صورت، چنانچه کنگره جلسه رسمی نداشته باشد ظرف چهل و هشت ساعت تشکیل جلسه خواهد داد و در این مورد تصمیم گیری می کند. چنانچه کنگره ظرف بیست و یک روز پس از دریافت اعلامیه کتبی اخیر، یا در صورتی که جلسه رسمی نداشته باشد، ظرف بیست و یک روز پس از اینکه از کنگره خواسته می شود، تشکیل جلسه دهد و با دو سوم آرای هر دو مجلس تشخیص دهد که رئیس جمهور توان استفاده از اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را ندارد، معاون رئیس جمهور به عنوان کفیل وی انجام همان وظایف را به عهده می گیرد. در غیر این صورت رئیس جمهور اختیارات و وظایف خود را دوباره برعهده می گیرد.»
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شامگاه یکشنبه با ارسال نامه ای به اعضای دموکرات این مجلس، گفته بود در روز دوشنبه ابتدا قطعنامه مهلت ۲۴ ساعته برای الزام پنس به برکناری ترامپ مطرح خواهد شد. در صورتی که این قطعنامه به صورت اجماع رای نیاورد، در روز سه شنبه قطعنامه استیضاح ترامپ در دستور کار قرار خواهد گرفت.
اما دموکرات هایی همچون ایلهان عمر، تد لیو و جیمی راسکین، دیوید سیسیلین و دموکرات های کمیته قضایی به طور رسمی قطعنامه خود را برای استیضاح ترامپ ارائه دادند تا در همین هفته نسبت به رای گیری آن اقدام شود.
در قطعنامه پیشنهادی دموکرات ها برای استیضاح دونالد ترامپ هم آمده است:
«در ششم ژآنویه ۲۰۲۱، بر اساس متمم ۱۲ قانون اساسی آمریکا، مجلس نمایندگان، معاون رئیس جمهوری و سنا در ساختمان کنگره گرد هم آمدند تا نشست مشترک برای شمارش آرای گزینشگران انجام شود. اندکی پیش از این نشست مشترک، رئیس جمهوری دونالد ترامپ یک جمعیت حامیان سیاسی خود را در نزدیکی این ساختمان جمع کرد. او ادعای نادرست را تکرار کرد که «ما در انتخابات پیروز شدیم، و ما اکثریت آرا پیروز شدیم.»
او همچنین تعمدی یک اظهاراتی را برای تشویق اقدامات فوری غیرقانونی در کنگره با نتایج قابل پیش بینی مطرح کرد. با تحریک ترامپ، یک عده اوباش، به طور غیرقانونی وارد کنگره شدند، ماموران حفاظتی را مجروح کردند، اعضای کنگره و معاون رئیس جمهوری را تهدید کردند، با ورود به سالن نشست مشترک که در حال اجرای وظیفه قانون اساسی در تایید نتایج انتخابات بودند، مرتکب اقدامات خشن، مرگ آور، مخرب و فتنه گری شدند.
رفتار رئیس جمهوری ترامپ در ششم ژانویه با تلاش اولیه او در واژگون کردن و انسداد تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تطابق دارد.
علاوه بر آن: در دوم ژانویه ۲۰۲۱، رئیس جمهوری ترامپ در تماس با برد رافنسپرگر وزیر داخلی ایالت جورجیا خواستار یافتن آرای کافی در واژگون کردن نتایج انتخابات ریاست جمهوری جورجیا شد و رافنسپرگر را در صورت عدم انجام آن، تهدید کرد.
در همه اینها، رئیس جمهوری ترامپ عمیقا امنیت و نهادهای حکومتی ایالت متحده را در معرض خطر قرار داد. او کرامت سیستم دموکراتیک را تهدید کرد، در انتقال مسالمت آمیز قدرت ممانعت به عمل آورد و به هماهنگی قوه مجریه آسیب رساند.
به این صورت، او با آسیب رساندن آشکار به مردم ایالات متحده، به اعتمادش به عنوان رئیس جمهوری خیانت کرد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی