صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

جو بایدن، خلیل زاد را در سمت خود حفظ می‌کند

کد خبر 86927 1399-11-05 00:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دولت بایدن قصد دارد زلمی خلیل زاد، نماینده عالی رئیس جمهور پیشین آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان را فعلاً در سمت خود حفظ کند.
جو بایدن، خلیل زاد را در سمت خود حفظ می‌کند


از نظر تحلیلگران، اگرچه معمولا هر دولتی که در ایالات متحده بر سر کار آمده، افراد جدیدی را برای پست های حساس، به ویژه در حوزه سیاست خارجی بر مسند امور گذاشته، اما حفظ مذاکره کنندۀ کنونی گفتگوهای صلح افغانستان، به معنای پایبندی دولت جو بایدن به توافقنامۀ صلحی است که میان این کشور و گروه طالبان امضا شده است.
به این ترتیب آقای خلیلزاد و تیمش دست کم تا زمانی که دولت جدید به بررسی دقیق این توافق و پیشرفت های حاصل شده در چهارچوب آن بپردازند، به ماموریت خود ادامه خواهد داد.
بیش از دو سال است که زلمی خلیلزاد با دستور دونالد ترامپ پیگیر گفتگوهای صلح افغانستان با هدف پایان دادن به دو دهه جنگ و درگیری در این کشور است. این دیپلمات کارکشته که سابقۀ فعالیت به عنوان سفیر آمریکا در افغانستان، عراق و سازمان ملل را نیز دارد، در این مدت گاه با مقامات دولت افغانستان دچار اختلافات جدی شده؛ به ویژه آنکه کابل او را در ابتدای این ماموریت، فردی طرفدار طالبان می دانست.
آنتونی بلینکن، گزینۀ پیشنهادی جو بایدن برای پست وزیر خارجه آمریکا نیز در جریان جلسه بررسی صلاحیتش در کمیته روابط خارجی سنا، اگرچه بار دیگر تعهد بایدن را برای پایان دادن به جنگ افغانستان تکرار کرد، اما افزود که هنوز از جزئیات توافق صلح طالبان و واشنگتن آگاه نیست.
او درباره مذاکرات صلح افغانستان گفت: «ما باید موضوعاتی را که مورد مذاکره قرار گرفته، با دقت بررسی کنیم. من هنوز در جریان جزئیات آن قرار نگرفته ام؛ به ویژه درباره توافقنامه ای که در اولین گام میان ایالات متحده و طالبان منعقد شده؛ تا بفهمم چه تعهداتی توسط طالبان انجام شده یا انجام نشده است. سپس باید ببینم آنها در مذاکرات خود با دولت افغانستان به کجا رسیده اند.»
یکی از اولین چالش هایی که دولت بایدن باید برای آن راه حلی پیدا کند، مسأله خروج سربازان آمریکایی از افغانستان است. در توافقنامه دولت ترامپ و طالبان اعلام شده است که همه نیروهای ایالات متحده و ناتو باید این کشور را تا ماه مه ترک کنند و این مسأله با خواست بایدن و تیم سیاست خارجی او که خواستار حفظ بخشی از نیروهای امریکایی در افغانستان هستند، در تضاد است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید