صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

نخستین اصطکاک دولت بایدن با روسیه با چاشنی ناوالنی

کد خبر 87004 1399-11-05 10:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اقدام دولت روسیه علیه معترضان حامی الکسی ناوالنی را به شدت محکوم کرد.
نخستین اصطکاک دولت بایدن با روسیه با چاشنی ناوالنی


ند پرایس روز شنبه با صدور بیانیه ای مطبوعاتی در پی دستگیری این شهروند روسی مخالف دولت فعلی مسکو و برخورد با هواداران وی، افزود: ایالات متحده استفاده از تاکتیک های خشن علیه معترضان و روزنامه‎نگاران در شهرهای روسیه را به شدت محکوم می کند.
وی ادامه داد: پیش از وقایع امروز ، دولت روسیه با آزار و اذیت سازمان دهندگان اعتراض، تهدید به شبکه رسانه های اجتماعی و دستگیری پیشگیرانه شرکت کنندگان احتمالی در راهپیمایی ها، سعی در سرکوب حقوق تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان داشت. این به دنبال سال ها اعمال محدودیت ها و اقدامات سرکوبگرانه علیه جامعه مدنی، رسانه های مستقل و مخالفان سیاسی است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: ادامه تلاش ها برای سرکوب حقوق روس ها در تجمع های مسالمت آمیز و آزادی بیان، دستگیری شخصیت مخالف الکسی ناوالنی و سرکوب اعتراض های بعدی نشانه های نگران کننده محدودیت های بیشتر در جامعه مدنی و آزادی های اساسی است.
پرایس اظهار کرد: حقوق روس ها برای تجمع های مسالمت آمیز و شرکت در انتخابات آزاد و عادلانه نه تنها در قانون اساسی کشور بلکه در تعهدات روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا، اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در تعهدات بین المللی آن تحت میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی قید شده است.
وی تاکید کرد: ما از مقامات روسی می خواهیم همه کسانی را که به دلیل استفاده از حقوق جهانی خود بازداشت شده اند، آزاد و بلافاصله و بدون قید و شرط الکسی ناوالنی را آزاد کنند. ما از روسیه می خواهیم که به طور کامل با تحقیقات جامعه جهانی در مورد مسمومیت الکسی ناوالنی همکاری کند و استفاده از سلاح شیمیایی را در خاک آن به طور معتبر توضیح دهد.
این مقام وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: ایالات متحده شانه به شانه هم پیمانان و شرکای خود در دفاع از حقوق بشر خواهد بود، چه در روسیه و چه در هر جایی که تهدید شوند.
ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان  پوتین رییس جمهوری روسیه و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ روسیه بود که به خاطر محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.
وی بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند نشانه هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.
سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.
روسیه این ادعای آلمان در مورد مسمومیت ناوالنی را رد کرد و آن را کاملا بی اساس خواند.
ماموران امنیتی روسیه ۲۸ دی، ناوالنی را در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا تعیین تکلیف وی، یک ماه در بازداشت بسر خواهد برد.
اتحادیه اروپا پیشتر با صدور بیانیه ای گفته بود که بازداشت ناوالنی، مخالف تعهدات بین المللی روسیه محسوب می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید