صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

زمزمه فروپاشی بریتانیا بلند شد اسکاتلند و ایرلند شمالی استقلال می‌خواهند

کد خبر 87071 1399-11-05 12:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
حزب ملی اسکاتلند روز شنبه همزمان با دست و پنجه نرم کردن انگلیس با کووید ۱۹ و تأثیر بریگزیت، "نقشه‌راهی برای همه‌پرسی" منتشر کرد و برنامه‌هایی برای رأی‌گیری دوباره استقلال اسکاتلند ارائه داد.
زمزمه فروپاشی بریتانیا بلند شد اسکاتلند و ایرلند شمالی استقلال می‌خواهند


 بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس که باید با همه پرسی جدید موافقت کند، این طور استدلال می کند که بعد از رد استقلال توسط رأی دهندگان اسکاتلندی در ۲۰۱۴، دیگر نیازی به رأی گیری تازه نیست.
اما حزب ملی اسکاتلند گفته است اگر در انتخاباتی که برای ۶ مه (۱۶ اردیبهشت) برنامه ریزی شده اکثریت پارلمانی را به دست بیاورد، لایحه خود را تصویب می کند تا پس از پایان همه گیری کووید ۱۹، همه پرسی برگزار شود.
این حزب می گوید دولت انگلیس یا مجبور خواهد شد با همه پرسی موافقت کند یا به منظور مخالفت با مبنای حقوقی همه پرسی، باید اقدام قانونی انجام دهد.
به گفته حزب در تاریخ ۲۴ ژانویه، این چالش قانونی شدیداً مورد مخالفت حزب ملی اسکاتلند قرار می گیرد.
نظرسنجی ها حاکی از آن است ملی گرایان اسکاتلند در صدد کسب اکثریت بی سابقه ای در انتخابات پارلمان اسکاتلند هستند.
اسکاتلندی ها در همه پرسی سال ۲۰۱۴ به نسبت ۵۵ در مقابل ۴۵ درصد، علیه استقلال رأی دادند اما موضوع بریگزیت و نحوه رسیدگی دولت بریتانیا به بحران کووید ۱۹، حمایت از حزب ملی اسکاتلند را افزایش داده و اکثر نظرسنجی ها نشان می دهد اکثریت در حال حاضر موافق جدایی اسکاتلند از بریتانیا هستند.
نظرسنجی که روز شنبه در وب سایت The Times منتشر شد، تهدید بالقوه دیگری را برای آینده بریتانیا نشان داد؛ آن هم اینکه ۵۱ درصد رأی دهندگان ایرلند شمالی گفته اند خواهان یک همه پرسی در مورد آینده خود در ۵ سال آتی هستند، در حالی که ۴۴ درصد با این همه پرسی مخالف بودند.
طبق این نظرسنجی، ۴۲ درصد مردم ایرلند شمالی حامی ایرلند متحد هستند، در حالی که ۴۷ درصد با جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا مخالف هستند.
بریتانیا متشکل از ولز، اسکاتلند، ایرلند شمالی و انگلیس است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید