صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

روزنامه کیهان: با کشور‌های حوزه خلیج فارس دوست شویم

کد خبر 87095 1399-11-05 12:31
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
روزنامه کیهان نوشت: اگر به صفحه منطقه عربی در غرب آسیا و در شمال آفریقا نگاه بیندازیم، درمی‌یابیم که هیچ دلیل روشنی بر خصومت بین کشور‌های عربی و ایران وجود ندارد.
روزنامه کیهان: با کشور‌های حوزه خلیج فارس دوست شویم


این روزنامه نوشت: روابط ایران با حوزه عربی نیازمند تحول است و ظرفیت هایی وجود دارد که این تحول را ممکن می کند.
اگر در میان کشور های عربی، دولت های سعودی، مصر، امارات و بحرین بر عدم حضور ایران در حوزه عربی تأکید دارند، کشور هایی هم هستند که بر بهبود روابط حوزه عربی با ایران اصرار می کنند.در میان کشور های عربی، دسته سومی هم وجود دارند که نسبت به برقراری یا توسعه روابط با ایران علاقه مند هستند، اما دسته بندی کشور های عربی به مخالف و موافق ایران، آنان را در شرایط انتظار قرار داده است. از سوی دیگر اگر به صفحه منطقه عربی در غرب آسیا و در شمال آفریقا نگاه بیندازیم، درمی یابیم که هیچ دلیل روشنی بر خصومت بین کشور های عربی و ایران وجود ندارد. در این میان مهندسی نوعی از دیپلماسی از سوی ایران می تواند شرایط موجود میان ایران و حوزه عربی را دگرگون کند.
منطق سیاسی حکم می کند کشور های یک منطقه و پیروان یک دین به صورت قطعی به هم همبسته باشند و شکاف و نقار میان آنان، عارضی است و نوعاً به عامل خارجی مربوط می شود. در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، حوادث آن همه اعضا را تحت تأثیر قرار می دهد؛ خواه این حوادث و رخداد های سازنده و ایجابی و خواه مخرب و سلبی باشند. ما در سال های اخیر مشاهده کردیم که پدیده گروه های تکفیری که ساخته و پرداخته سازمان های اطلاعاتی بودند و فقط رنگ دینی و مذهبی داشتند، همه کشور های اسلامی را تحت تأثیر قرار دادند.
در این میان فقط بعضی از دولت ها که هدف گذاری گروه های تکفیری از سوی سازمان های اطلاعاتی غربی را به نفع خود ارزیابی می کردند تا مدتی با این موج همراهی کردند. آنان گمان می کردند موج تکفیر فقط کشور های رقیب آنان را آسیب می زند و یا گمان می کردند می توانند از آن برای تغییر روند منطقه بهره مند شوند. اما اکثر همین دسته از دولت ها هم به زودی دریافتند که این موج موقعیت همه کشور های اسلامی را تضعیف می کند و فقط به نفع دشمنان مشترک آنان _ رژیم صهیونیستی و... _ است. از این رو بود که این دولت ها هم سعی کردند حساب خود را از گروه های تکفیری جدا کنند.
نمونه دیگر اقدام آمریکا در حمله نظامی به دو کشور مسلمان _افغانستان و عراق_ و تهدید چند کشور اسلامی دیگر بود که به ضرر همه کشور های اسلامی بود و البته در این بین بعضی از کشور های عربی _ شامل سعودی_ به گمان اینکه این جنگ ها روند منطقه را به نفع آنان تغییر می دهد با آن ها همراهی کردند. اما زمان زیادی نگذشت که آنان نیز به صف مخالفان این دو جنگ پیوستند و متوجه این واقعیت که این جنگ ها به «ضرر همه» است، شدند.
منطقه ما در این سه دهه از این ماجرا ها بسیار به خود دیده است و از این رو به نوعی عقلانیت سیاسی رسیده است. در طول دهه های اخیر تلاش زیادی صورت گرفته است تا نوعی اسلام هراسی، شیعه هراسی، مقاومت هراسی، ایران هراسی و سپاه هراسی، جای هراس از برنامه های مخرب آمریکا و رژیم صهیونیستی را بگیرد. این موج ها با شدت تمام به راه افتادند تا کشور های این منطقه اسلامی را به یک جبهه بندی در مقابل هم برسانند و نیروی مسلمانان را تحلیل ببرند. این موج ها اگرچه تا حدودی موفق هم شدند و حتی به جنگ هایی هم میان مسلمانان انجامیدند، اما کشور های اسلامی به مرور از این موج ها فاصله گرفتند و امروز اثر این امواج تا حد زیادی از بین رفته است.
جمهوری اسلامی ایران در این سال ها سیاست خردمندانه ای را در پیش گرفته است. صبوری ایران در برابر اعوجاج های منطقه ای و عفو برادرانه اقداماتی که بعضی از دولت های منطقه علیه ایران به راه انداختند و نثار کمک های ویژه به آن دسته از کشور های منطقه که گرفتار بلیه های امنیتی شده بودند، بدون آنکه از اعطای این کمک ها چشمداشتی داشته باشد، فضای جدیدی نسبت به ایران پدید آورده است.
زمزمه لزوم همکاری با ایران و برقراری روابط فعال با آن در میان کشور های عربی به گوش می رسد. در منطقه خلیج فارس هفت دولت عربی وجود دارد که حداقل پنج دولت آن شامل عراق، قطر، کویت، عمان و یمن خواستار حل و فصل مسایل میان کشور های عربی منطقه و ایران هستند
ایران در طول این سال ها نشان داد کشوری قدرتمند است و مخالفت و حتی دشمنی غرب با آن نمی تواند از قدرت آن بکاهد. پیشرفت های شگرفت علمی و تکنولوژیک ایران در کنار تلاش اقتصادی داخل به گونه ای که کشور علی رغم فشار های شدید غرب دچار به هم ریختگی نشود، هرگونه انتظار مخالفان را برای عقب راندن ایران از منطقه از بین برده است. از سوی دیگر قدرت نظامی رو به رشد ایران هرگونه امید به امکان حمله نظامی خارجی به جمهوری اسلامی را منتفی کرده و جسارت ایران در دفاع از خود در برابر قدرت نظامی آمریکا هرگونه موفقیت برنامه خارجی علیه ایران را به یأس مبدل کرده است. بر این اساس هر روزه در نشریات و خبرگزاری های بزرگ غرب، اعتراف به قدرت و اقتدار ایران منعکس می شود.
ایران در بعد توانایی نظامی توانسته است کشور های دوست خود در منطقه را نجات دهد و ثبات را به آنان بازگرداند. پس در یک کلمه ایران و قدرت آن در منطقه به رسمیت شناخته شده و هرگونه انتظار تغییر نظام سیاسی ایران و یا تغییر سیاست های بنیادی آن را منتفی کرده است. این سرمایه مهمی برای جمهوری اسلامی است و حالا وقت آن است که نظام یک گام مهم برای ارتقاء موقعیت سیاسی و... منطقه بردارد.
زمزمه لزوم همکاری با ایران و برقراری روابط فعال با آن در میان کشور های عربی به گوش می رسد. در منطقه خلیج فارس هفت دولت عربی وجود دارد که حداقل پنج دولت آن شامل عراق، قطر، کویت، عمان و یمن خواستار حل و فصل مسایل میان کشور های عربی منطقه و ایران هستند و این در حالی است که «امارات متحده عربی» نیز علی رغم فشار شدیدی که از سوی دولت سعودی متوجه آن بوده، به حفظ روابط با جمهوری اسلامی اصرار دارد. در این میان فقط دو دولت سعودی و بحرین مخالف بهبود روابط کشور های عربی با ایران هستند.
در طول سال های گذشته این باور در دستگاه دیپلماسی ایران وجود داشته که بدون بهبود روابط با عربستان، امکان فعال سازی روابط ایران با حوزه عربی وجود ندارد. در واقع در این انگاره کلید روابط ایران با کشور های عربی جنوب خلیج فارس به ریاض سپرده شده است! البته در طول این دوران، ایران با دولت های قطر، امارات، کویت، عمان، عراق و یمن روابط داشته، اما این روابط _ به جز در مورد عراق_ عمدتاً در روابط سیاسی محدود مانده و عملاً در ارتقاء مناسبات اقتصادی و فرهنگی میان ایران و این کشور ها کاری صورت نگرفته است.
نگاه به تجربه روابط ما با حوزه عربی به ما می گوید وقت آن است که از یک سو انگاره روابط عربی با اجازه ریاض را کنار بگذاریم و از سوی دیگر به روابطی چندوجهی و متنوع بیندیشیم که هم برای ایران و هم برای کشور های عربی منطقه راهگشا باشد. برای عبور از شرایط فعلی باید با کشور های یادشده ابتدا وارد مذاکرات دوجانبه شویم و ضمن تشریح وضعیت منطقه، در زمینه های مختلف به توافق برسیم و پس از آن یک اجلاس مشترک ایران _ عربی را در یکی از کشور های یادشده برگزار کنیم و در مورد روابط جمعی به توافق برسیم. این کار امکان پذیر است.
ما باید بدانیم که شرایط ذهنی این کشور ها پس از شکست های پیاپی آمریکا در منطقه تغییرات مهمی کرده و وضع رژیم صهیونیستی در داخل سرزمین های اشغالی آنان را به جمع بندی هایی رسانده است وگرنه اگر با محاسبات سابق بود فشار ویژه رئیس جمهور سابق آمریکا به این کشور ها برای آشکارسازی روابط با رژیم صهیونیستی اکثر این کشور ها با تل آویو به توافق رسیده بودند؛ بنابراین با نگاه به وضع منطقه و اعتباری که ایران از طریق راهبرد مقاومت کسب نموده است، می توانیم روابط جدیدی را با حوزه عربی داشته باشیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی