صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

ناو هواپیمابر آمریکایی وارد دریای چین جنوبی شد

کد خبر 87185 1399-11-05 15:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
ارتش آمریکا امروز (یکشنبه) اعلام کرد، ناو هواپیمابر تئودور روزولت به همراه ناوگروه همراهش برای "ترغیب آزادی دریانوردی" وارد آب‌های دریای چین جنوبی شده است.
ناو هواپیمابر آمریکایی وارد دریای چین جنوبی شد


ورود این ناوهای آمریکایی به منطقه در زمانی صورت گرفته که تنش ها بین چین و تایوان باعث بروز نگرانی هایی در واشنگتن شده است.
فرماندهی نیروهای آمریکایی در هند_پاسیفیک در بیانیه ای اعلام کرد، ناو هواپیمابر روزولت و ناوگروهش روز شنبه وارد آب های دریای چین جنوب شد و این دقیقا همان روزی است که تایوان درباره ورود "غیرقانونی" بمب افکن های چینی و جنگنده های این کشور به حریم هوایی خودش در جزایر "پراتاس" گزارش مخابره کرد.
ارتش آمریکا در بیانیه خود آورده که این ناو گروه در دریای چین جنوبی برای انجام عملیات روتین به منظور تضمین آزادی دریاها و ایجاد همکاری به منظور تقویت امنیت دریایی وارد شده اند.
فرماندهی ناوگروه روزولت گفت: پس از دریانوردی ۳۰ ساله در آب های بین المللی، این که یکبار دیگر در آب های دریای چین جنوبی باشیم، برایم افتخار بزرگی است و انجام دادن این عملیات روتین و ترغیب آزادی دریانوردی و تضمین مجدد به متحدان و شرکا از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه دو سوم مسافرت های تجاری جهان از این مسیر مهم انجام می شود، این مساله حائز اهمیت است که ما حضور خود را در منطقه حفظ کنیم و به ترغیب نظم بر اساس قوانینی که به ما اجازه این کار را می دهد، ادامه دهیم.
این اظهارنظر درست چند روز پس از مراسم تحلیف جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا مطرح شده است.
کاندیدای بایدن برای تصدی وزارت خارجه آنتونی بلینکن در جلسه تاییدیه روز سه شنبه سنا گفته بود که هیچ شکی نیست چین مهمترین چالش برای آمریکاست.
چین بارها بابت حضور و نزدیکی ناوهای نیروی دریایی آمریکا در جزایر چینی در دریای چین جنوبی شکایت کرده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید