صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

هشدار نماینده پارلمان عراق نسبت به عملیات نظامی ترکیه در این کشور

کد خبر 87210 1399-11-05 16:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق هشدار داد، اقدام ترکیه به انجام عملیات نظامی در شهرستان «سنجار»، زمینه را برای مداخله‌های نظامی در این کشور فراهم خواهد کرد.
هشدار نماینده پارلمان عراق نسبت به عملیات نظامی ترکیه در این کشور


مختار الموسوی، عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق خاطرنشان کرد، هر گونه عملیات نظامی توسط هر نیروی خارجی در داخل خاک عراق، به مثابه نقض حاکمیت این کشور، برهم زدن امنیت و ایجاد بی ثباتی در کشور است.
وی در ادامه افزود، دولت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق باید از هرگونه عملیات نظامی توسط هر کشوری در داخل خاک عراق ممانعت کند.
مختار الموسوی همچنین تصریح کرد، مصطفی الکاظمی باید در جریان سفر اخیرش به آنکارا در چند روز گذشته به جای تبدیل این دیدار به یک دیدار پروتکلی بدون نتایج ملموس، به نقض حاکمیت کشور توسط ترکیه خاتمه می بخشید.
وی ادامه داد، هرگونه عملیات نظامی ترکیه در داخل خاک عراق، در آینده دور یا نزدیک بر اوضاع کشور نتایج منفی خواهد گذاشت و زمینه را برای مداخله های خارجی در امور عراق فراهم خواهد کرد.
پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که احتمال دارد نیروهای ارتش این کشور با هدف مقابله با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)، اقدام به عملیات نظامی در شهرستان سنجار کند.
خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز پیشتر در جریان سفر خود به بغداد و اربیل، پیشنهادی مبنی بر کمک برای اخراج نیروهای پ.ک.ک از سنجار را مطرح کرده بود.
شهر سنجار شاهد جنایت های شنیع داعش علیه ایزدی ها در سال ۲۰۱۴ بود و به دلیل اختلافات اربیل و بغداد درباره تدابیر امنیتی و خدمات رسانی و عدم وجود یک اداره یکپارچه وضعیت این شهر همچنان آشفته است.
پیشتر احمد ملا طلال، سخنگوی نخست وزیر عراق اعلام کرده بود، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق "توافق تاریخی" را با هیئتی از اقلیم کردستان امضا کرد که قدرت و حاکمیت دولت فدرال را در سنجار براساس قانون اساسی و در سطوح اداری و امنیتی تقویت می کند و راه را برای بازسازی شهر و بازگشت ساکنان با هماهنگی اربیل باز می کند.
این توافق شامل بازگشت آوارگان به سنجار و بازگشت اوضاع در این شهر به روال عادی و اخراج نیروهای غیرقانونی است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی