صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر است!

کد خبر 87269 1399-11-05 19:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
خیلی وقت است که خبر جدیدی درباره پرونده اعلام نشده و فعلاً پرونده در همان وضعیت سابق دنبال می‌شود.
ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر است!


پرونده بابک زنجانی به کجا رسید؟ چه میزان از بدهی ها پرداخت شد و سوالات دیگری که در اذهان هست. 
نیمه دی ماه بود که سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسشی در خصوص آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی و بازگشت اموال گفت: اموال شناسایی شده از وی در داخل کشور که در مقطع زمانی کارشناسی صورت گرفته به میزان ۲هزار و ۵۰۰میلیارد تومان بود، همگی توقیف شده و در اختیار بخش های ذی نفع اعم از سیستم بانکی و وزارت نفت قرار گرفته است. اسماعیلی ادامه داد: تلاش های جدی در ارتباط با شناسایی اموال موجود در خارج نامبرده در دست انجام است تا این اموال به داخل کشور برگشت داده شود. در این بخش توفیق قابل توجهی حاصل نشده اما مأیوس نیز نیستیم و باید ببینیم در ادامه تا چه میزان می توانیم از اموال خارج وی را به کشور بازگردانیم.
توضیح وزیر نفت سابق درباره بابک
وزیر اسبق نفت در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه احتمالی اش برای کاندیداتوری ریاست جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: هنوز زود است در مورد انتخابات صحبت کنیم. رستم قاسمی گفت: فکر می کنم ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر باشد، بیش از ۲۵ دادگاه رسمی در این خصوص برگزار شد و این پرونده دست وزارت اطلاعات این دولت در هشت سال گذشته بوده و من تحقیقا عرض می کنم که هیچ یک از کارمندان نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیستند. رستم قاسمی همچنین اظهار داشت: آقای زنجانی پیش از سررسید، کل آن بانک را خریداری می کند و هم صاحب بانک و هم صاحب LC می شود. همزمان، آن بانک هم تحت تحریم قرار می گیرد و اتفاقاتی که در ادامه رخ می دهد و در نهایت کل اقداماتی که انجام شد این بود که وزارت نفت، ایشان را ممنوع الخروج کرد، کارشناسانی سازماندهی شدند که اموال ایشان را شناسایی کنند و همزمان با شناسایی اموال وی، اقدامات لازم در زمینه کارهای دادگاهی صورت می پذیرد. قاسمی اظهار داشت: درواقع در همان دولت دهم، ما ایشان را به دادگاه معرفی کردیم و نکته مهم اینجاست که کارهایی که می بایست در زمینه اقدامات قضایی صورت می گرفت، کاملا طبیعی است ولی مهم تر از آن باید برای بازگشت این پول کار می شد، پولی که وجود دارد و بایستی تلاش می شد این پول ها در کنار اقدامات قضایی، به کشور بازگردانده می شد. وی گفت: به هر حال در شرایط تحریم، ریسک و مشکلاتی وجود دارد، اکنون نیز وزارت نفت برای فروش نفت تلاش می کند اما پشت صحنه ریسک هایی نیز وجود دارد که بابک زنجانی نیز یکی از همین ریسک ها بود، اما نکته مهم اینکه در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ که تحریم آمریکا، سازمان ملل و اروپا بودیم نزدیک به ۱۶۰میلیارد دلار نفت فروخته شد که بالاترین فروش نفت در ۱۰۰ سال گذشته است. وزیر اسبق نفت خاطرنشان کرد: همانطور که مهندس زنگنه در مجلس اعلام کردند که آقای قاسمی نه تنها ۹۰ درصد بلکه ۱۰۰ درصد در کنار وزارت نفت هست، ایشان درست فرمودند ما مدتی است که در خصوص بحث فروش نفت به وزارت نفت کمک می کنیم و بخش قابل توجهی از نفت کشور را داریم به روش هایی که وجود دارد می فروشیم.
روایت وکیل از بابک
گفتنی است ۸ دی ماه وکیل بابک زنجانی در پاسخ به این پرسش که آخرین مرتبه پرونده زنجانی در چه وضعیتی قرار داشت، گفت: آخرین اتفاقی که درباره این پرونده رخ داد، این بود که قوه قضائیه به پرونده ورود کرده و در حال بررسی پرونده است و از آن زمان تا امروز هیچ موضوع جدیدی درباره این پرونده اعلام نشده است. رسول کوهپایه زاده گفت: خیلی وقت است که خبر جدیدی درباره پرونده اعلام نشده و فعلا پرونده در همان وضعیت سابق دنبال می شود. رسول کوهپایه زاده وکیل مدافع بابک زنجانی درباره آخرین وضعیت این پرونده، گفت: هیچ اتفاق جدیدی درباره این پرونده رخ نداده و مطلب جدیدی برای توضیح درباره این پرونده وجود ندارد. این وکیل پایه یک دادگستری در پاسخ به این پرسش که آخرین مرتبه پرونده آقای زنجانی در چه وضعیتی قرار داشت، گفت: آخرین اتفاقی که درباره این پرونده رخ داد، این بود که قوه قضائیه به پرونده ورود کرده و در حال بررسی پرونده است و از آن زمان تا امروز هیچ موضوع جدیدی درباره این پرونده اعلام نشده است. وی در پاسخ به این پرسش که دلیل این سکوت در مورد این پرونده چیست، گفت: من دلیل اصلی این موضوع را نمی دانم ولی شاید دوستان در قوه قضائیه در حال رسیدگی به این پرونده باشند و اقداماتی در حال انجام است ولی آنان فعلا بنا دارند که این امور را پیگیری کرده و سپس درباره آن اطلاع رسانی کنند
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید