صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

کجا برای نجات طاق کسری پیشقدم شد؟

کد خبر 88818 1399-11-09 23:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
با درخواست وزارت فرهنگ عراق از «بنیاد الف» که نجاتِ بناهای تاریخی درگیرِ جنگ در سراسر دنیا را در اولویت برنامه‌اش قرار داده و اجابت این درخواست از سوی این نهاد بین‌المللی، نجاتِ طاق کسری از ویرانی‌ها به زودی آغاز می‌شود.
کجا برای نجات طاق کسری پیشقدم شد؟


 با وجود همه درخواست ها برای پیشگام شدن وزارتخانه میراث فرهنگی کشورمان در زمینه مطالعه، مرمت و نجات طاق کسری، اما سرانجام بنیاد «الف» در ژنو راه را برای مرمت طاق کسری باز کرد و در نخستین قدم اعلام کرده که ۷۰۰ هزار دلار برای مطالعه و نجات این بنای تاریخی هزینه می کند.
این در شرایطی است که معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی به روشِ قانونمند برای حضور تیم ایرانی در طاق کسری در جنوب بغداد معتقد است و تاکید دارد که «اگر بخواهند مرمت تاق کسری به صورت قطعی انجام شود، باید شرایط مهیا شده و آن ها رسما از ما دعوت کنند تا بلافاصله یک تفاهم نامه رسمی امضا شده و پژوهشگران و مرمتگران برای کار به آن منطقه بروند، وگرنه متاسفانه وزارتخانه میراث فرهنگی نمی تواند کاری برای مرمت و ساماندهی طاق کسری انجام دهد.»
امروز نهم بهمن (۲۸ ژانویه ۲۰۲۱) بنیاد بین المللی «الف» در ژنو در بیانیه ای رسمی اعلام کرده که با اختصاص مبلغ ۷۰۰ هزار دلار کار مرمت و حفاظت از طاق کسری را به سرانجام می رساند.
این بنیاد یک ماه بعد از درخواست اولیه عراق، یعنی در نوامبر ۲۰۲۰ یک ماموریت ارزیابی حفظِ طاق کسری را با همکاری دانشگاه پنسیلوانیا انجام داد تا اقدامات فوری برای این بنای تاریخی را تعریف کند و در نهایت با کمک مستندنگاریِ سه بعدی، اسکن های با رزولوشن بالا از بنا انجام و سنسورهایی برای برررسی ترک های ایجادشده روی بنا نصب شود.
اکنون نیز با اعلام اختصاص این مبلغ از سوی بنیاد الف به دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا و انتخابِ یک مشاور بخش خصوصی با نام «مشاور حفاظت و توسعه» برای عملیات اضطراری استحکام بخشی طاق، عملیات اضطراری بنا به عنوان مقدمه ای برای مرمت کامل بنا در آینده آغاز می شود.
همچنین قرار است در نخستین قدم یک داربست ویژه برای جلوگیری از ریزش بخش های در خطر ایوان نصب شود، داربستی انعطاف پذیر که قادر خواهد بود با حرکت طبیعی دیوارها و همچنین انبساط و انقباض مصالح بر اثر تغییرات دما خود را منطبق کند. در ادامه نیز گروه مرمتی عملیات اسکن، عکسبرداری و همچنین آزمایش های ژئوفیزیک را آغاز می کند که این اطلاعات به تهیه طرح مرمت جامع این بنا منتهی می شود.
این بنیاد در بخش دیگری از بیانیه  خود هدف از انجام این کار را این طور توصیف کرده که «از این میراث جهانی با کمک دوست مان عراق محافظت کنیم» و به برخی از درخواست هایی که برای کمک به نجات طاق کسری به این بنیاد ارسال شده اشاره کرده است.
همچنین در این بیانیه تاکید شده است که «میراث فرهنگی عراق از تمام درگیری ها و حمله های تروریستی می ترسد و به همین دلیل الف این پروژه را در اولویت قرار داده است. این پروژه یکی از مهمترین پروژه هایی است که در خاورمیانه اجرا می شود و انگیزه زیادی برای انجام آن وجود دارد، به همین دلیل می خواهیم سیستمی را طراحی کنیم که با همکاری بسیار نزدیک با وزارت فرهنگ عراق و دانشگاه پنسیلوانیا بتوانیم این میراث را برای جهان حفظ کنیم.»
«بنیاد الف» سال ۲۰۱۷ و در پاسخ به تخریب عظیمی که در سال های اخیر به میراث فرهنگی وارد شده، با هدف حمایت از میراث ملموس و ناملموس تاسیس شد و قصد دارد پروژه هایی را  توسط محیط های آموزشی و موسسه های میراث فرهنگی و انجمن های بین المللی به سرانجام برساند. تا امروز نیز ۱۰۰ پروژه در ۲۲ کشور را با اعتباری معادل ۳۵ میلیون دلار به نتیجه رسانده است، اما نکته  مهم تر این که ۲۸ پروژه از این تعداد از سال ۲۰۱۸ تا امروز در عراق انجام شده و مبلغی حدود ۹/۲ میلیون دلار برای این کشور هزینه کرده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید