صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

دلار در سراشیبی کاهش نرخ تحت تاثیر سیگنال‌های سیاسی

کد خبر 100397 1399-12-11 09:09
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دلار از دست رفت. روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی ۳۲۰تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.
دلار در سراشیبی کاهش نرخ تحت تاثیر سیگنال‌های سیاسی


بخشی از این افت به سیگنالی برمی گشت که رئیس جمهوری به معامله گران بازار ارز داد. روحانی به صورت تلویحی عنوان کرد که قیمت واقعی دلار در این سطوح نیست و دولت تلاش دارد که با آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده، بتواند سریع تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند.
صحبت های روحانی، نقطه پایانی بر بحث افزایش قیمت دلار توسط دولت بود. او حتی برای اینکه تاکید کند که دولت به دنبال افزایش قیمت دلار نیست، گفت؛ قیمت فعلی را به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نمی داند و اعتقاد دارد قیمت فعلی ارز با واقعیت اقتصاد کشور سازگار نیست و رو به کاهش خواهد بود. روحانی این بار وعده برگشت دلار به سطح ۱۵ هزار تومانی را نداد، هر چند که عنوان کرد تعادل در بازار ارز سیاست اصلی دولت است.
در واکنش به صحبت های روحانی، دلار کاهشی شد و سکه امامی نیز به تبع آن افت قیمت را تجربه کرد. سکه دیروز ۱۰۰ هزار تومان کاهش را به ثبت رساند و روی عدد ۱۱ میلیون و۵۰ هزار تومان قرار گرفت.
وعده کاهش ۲۴ دی
این اولین بار نیست که رئیس جمهور وعده کاهش قیمت دلار را مطرح کرده است. در یکی از نزدیک ترین نمونه ها، در بیست و چهارمین روز دی ماه، رئیس جمهور عنوان کرد؛ اگر منابع بلوکه شده ایران در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، قیمت دلار به ۱۵هزارتومان نیز خواهد رسید.»
در آن مقطع زمانی، بازار ارز به شدت به این وعده واکنش نشان داد و قیمت در سراشیبی نزولی قرار گرفت. دلار که در تاریخ ۲۳ دی ماه در نزدیکی مرز ۲۵ هزار تومانی نوسان می کرد، به یکباره چنان با سرعت در مسیر نزولی قرار گرفت که تا تاریخ ۲۹ دی ماه تا کانال ۲۱ هزار تومانی پایین رفت. در واقع، در واکنش به صحبت روحانی، دلار در کمتر از یک هفته نزدیک به ۴هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. البته عده ای باور داشتند، تایید نهایی پیروزی بایدن و پایان دوران ترامپ نقش مهم تری در کاهش قیمت دلار داشت و وعده روحانی تنها بر سرعت این کاهش افزود.
با این حال، افت قیمت پایداری در بازار ارز رقم نخورد و دلار با آغاز بهمن ماه با شیب زیادی به مسیر صعودی بازگشت؛ به طوری که یک بار دیگر اسکناس آمریکایی بالای سطح روانی ۲۶هزار تومانی مورد معامله قرار گرفت. این اتفاق در حالی رخ داد که در اواسط بهمن ماه، رئیس کل بانک مرکزی نیز وعده دلار زیر ۲۰ هزار تومان را مطرح کرده بود.
برگ برنده رئیس جمهور
حسن روحانی این بار وعده دلار ۱۵هزارتومانی را مطرح نکرده، ولی احتمال افت قیمت را داده است. دست برنده روحانی در وعده اخیر این است که به صورت واقعی، برخی از کشورها شروع به آزادسازی پول های بلوکه شده ایران کرده اند. اخیرا با مقامات کره جنوبی، ژاپن و عراق مذاکرانی صورت گرفته و عنوان شده است که یک میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی آزاد خواهد شد. آزادکردن پول های بلوکه شده به بازارساز کمک می کند که با راحتی بیشتری به نیازهای واقعی اقتصاد پاسخ دهد و از بخشی از ذخایر ارزی برای مدیریت قیمت دلار استفاده کند.
مقامات دولتی چندبار وعده افت قیمت دلار را مطرح کرده اند، ولی بازار در نهایت مسیر خود را ادامه داد و افت معنادار و پایداری نیز در بازار ارز صورت نگرفت. آنچه موجب شده است، برخی از معامله گران وعده کاهشی جدید را جدی بگیرند، آزادسازی برخی منابع بلوکه شده ایران بود.
در حالی که قیمت دلار در روز یک شنبه کاهشی شده بود، برخی از معامله گران نگران آن بودند که تحریم ها به زودی لغو نشوند و قیمت دلار بار دیگر در مسیر صعودی قرار بگیرد.
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »



مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه