صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

احمدی نژاد مناظره نمی‌کند؟

کد خبر 100406 1399-12-11 09:31
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
 چند روز پیش اکبر اعلمی، نماینده‌ی سابق مردم تبریز در مجلس، از محمود احمدی‌نژاد برای انجام یک مناظره دعوت کرد، سردار خورشیدی و وحید هروآبادی از نزدیکان احمدی‌نژاد، اعلمی را هم شان احمدی‌نژاد نمی‌دانند.
احمدی نژاد مناظره نمی‌کند؟


البته خورشیدی معتقد است مسائلی که اعلمی مطرح کرده است، دغدغه ی امروز مردم نیست و وحید هروآبادی هم می گوید آقای اعلمی بیاید و با من مناظره کند.
از سوی دیگر بامداد لاجوردی فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید اگر دو نفر سوابق اجرایی یکسانی نداشته باشند نمی توانند با هم مناظره کنند. متن کامل این گفت وگوها در پی می آید:
خورشیدی: مناظره حول مسائل مهم تر و مطالبات کشور باید صورت گیرداحمد خورشیدی پدر داماد محمود احمدی نژاد، درباره ی دعوت اکبر اعلمی از او برای مناظره  گفت: ببینید! مناظره حول مسائل مهم تر و مطالبات کشور باید صورت گیرد، آقای اعلمی که کاره ای نیست. مثلاً آقای روحانی باید با آقای احمدی نژاد مناظره کند، قبلاً آقای احمدی نژاد این ایده را مطرح کرده بود. مسائل مهم تری وجود دارد مثل اینکه چرا اقتصاد ما در این هشت سال به این وخامت رسید؟ روی این مسائل باید مانور داد تا بدانیم راهکارها چیست. بیان مشکلات بیست درصد و هشتاد درصد مربوط به راهکار است، پس در این شرایط فرصت نداریم که به دنبال حاشیه برویم. مطرح کردن مسائلی که آقای اعلمی گفته است، مشکلی را از ما حل نمی کند و دغدغه ی کشور نیست.
او افزود: دغدغه ی مردم الان اقتصاد، فقر و بیکاری است. درباره ی اینها باید حرف زد. فرهنگ رسانه بسیار تأثیرگذار است و واقعاً رکن چهارم دموکراسی است. باید وظیفه ی خود را به خوبی انجام دهد. مثلاً رسانه بپرسد کاندیدهای ریاست جمهوری چه برنامه ای برای عبور از این شرایط دارند؟ اما متأسفانه رسانه ها هم مهندسی شده گزارش را منتشر می کنند و بسیاری از مسائل جناحی است.
پدر داماد احمدی نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا احمدی نژاد درخواست مناظره با اکبر اعلمی را می پذیرد یا خیر، گفت: نمی دانم باید از خودشان پرسید. سؤال اصلی من این است که این مناظره چه مشکلی را حل می کند؟
هروآبادی: من هم از آقای اعلمی دعوت به مناظره می کنموحید هرو آبادی _از روحانیون نزدیک به احمدی نژاد_ درباره ی دعوت اکبر اعلمی از محمود احمدی نژاد برای مناظره گفت: من هم از آقای اعلمی دعوت به مناظره می کنم. بنده طلبه هستم و ۱۵ سال سابقه ی تحصیلات حوزوی دارم. نزدیک به بیست سال در حوزه بودم. در حوزه و دانشگاه تدریس کرده ام. با قشر جوان و مشکلات جامعه آشنا هستم. آقای اعلمی با من مناظره می کند؟ به نظرم اصلاً مرا آدم حساب نمی کند. بقیه ی آقایان هم همین طور هستند.
او ادامه داد: یک بار آقای تاج زاده از آقای احمدی نژاد برای مناظره دعوت کرد اما به عقیده ی من برای مناظره افراد باید هم وزن باشند، این ربطی به گفت وگو ندارد. باسابقه ترین فرد در امور اجتماعی با کسی که تازه وارد میدان سیاست شده است باید گفت وگو کند و به آن پاسخ دهد. کمااینکه الان اگر کسی بخواهد با آقای دکتر احمدی نژاد صحبت کند، ایشان مثل آب خوردن در دسترس هستند، همه می توانند صبح ساعت هشت صبح در میدان هفتاد و دو ایشان را ببینند. تقریباً هیچ سیاستمداری این طور نیست، اسوه ی اخلاق جریان اصلاح طلبی آقای خاتمی است و فکر نکنم بتوانید با ۱۵ بار ارسال نامه هم او را ببینید.
 البته تلقی من این است شاید دوستانی بگویند این طور نیست و ایشان هم در دسترس است. من هم می خواهم با اصلاح طلبان به خاطر سیاست هایی مثل بالارفتن از در سفارت، تخریب رابطه ی ایران و آمریکا، حجاب اجباری و حمایت عبدی از اعلامیه ضد حقوق بشر در موضوع حجاب گفت وگو کنم. یکبار در دفتر شما مناظره داشتیم که یک اصول گرا در رفت، امیدوار هستیم اصلاح طلبان پاسخگو باشند و تا آخر بنشینند. آقای احمدی نژاد از صبح تا غروب مناظره می کند، با آدم ها گفت وگو می کند. نظر می دهند و او نظراتشان را نقد می کنند، خیلی روشن است این دعوت آقای اعلمی اکت سیاسی است و وقتی وارد یک اکت سیاسی می شوید دیگر تنها شما نیستید.
او درباره ی اینکه احتمال دارد، محمود احمدی نژاد پیشنهاد این مناظره را قبول کند، گفت: اگر آقای احمدی نژاد مناظره را قبول کند، من حتماً به دفترش خواهم رفت و به او می گویم آقای دکتر چرا شما شأن خود را رعایت نمی کنید؟ آقای اعلمی مگر سابقه موقعیت و امکانات شما را دارد؟ از اقصا نقاط ایران از آقای دکتر احمدی نژاد برای ریاست جمهوری دعوت می کنند، اما آقای اعلمی برای مطرح شدنش نام خود را کنار آقای احمدی نژاد قرار می دهد. روشن است وزن اجتماعی اینها برابر نیست. من همواره از گفت وگو استقبال می کنم، اما اکت سیاسی را با گفت وگو و مناظره نباید اشتباه گرفت.
لاجوردی: برای مناظره باید سوابق اجرایی افراد برابر باشدبامداد لاجوردی – فعال سیاسی اصلاح طلب – درباره ی دعوت اکبر اعلمی از احمدی نژاد برای مناظره گفت: صحبت نزدیکان احمدی نژاد درباره ی اینکه این دو فرد هم شأن هم نیستند، درست است. وقتی بین دو فرد مناظره می شود، دو فرد باید از نظر سوابق اجرایی و عملکرد هم شأن هم باشند. اما این مسئله نافی این نیست که آقای احمدی نژاد خیلی شفاف پاسخ عملکرد دوره ی خود را بدهد. در مناظره می خواهید تقابل های فکری و اجرایی همدیگر را بپرسید. وقتی دو نفر مسئولیت هایشان با هم برابر نباشد و سابقه ی اجرایی یکسانی نداشته باشند نمی توانند یک فرد را به همان اندازه به چالش بکشد. پست آقای اعلمی خیلی سبک تر از رئیس جمهور بوده است.  
او درباره ی اینکه آیا محمود احمدی نژاد درخواست این مناظره را قبول می کند، گفت: آقای احمدی نژاد شخصیت خاصی دارد، همان طور که با یک رسانه دست چندم مصاحبه می کند، احتمال اینکه درخواست مناظره را قبول کند هم وجود دارد. چون آقای احمدی نژاد در نهایت از این موضوع بهره برداری می کند و غیرقابل پیش بینی است و ممکن است یک استراتژی دیگری بچیند. الان رقابت بر سر این است که رسانه ها مسئله ی خود را مطرح کنند، آنهایی که احساس می کنند که مسائلی که آقای اعلمی مطرح می کند، دغدغه نیست می توانند با رسانه های نزدیک به خود مشکلات خود را مطرح کنند.  
او در انتها گفت: فرض کنید اگر انصاف میزبان این برنامه باشد، اگر دغدغه را اشتباه تشخیص دهد، حرفش شنیده نمی شود اگر هم مسئله را درست شناسایی کرده باشد، مورد استقبال قرار می گیرد. این به خود آن رسانه برمی گردد. اگر کسی هست که موضوع بهتری دارد آن را مطرح کند، اگر صداوسیما مناظره را برگزار کند، می توانید بگویید این مسئله ی کشور نیست اما وقتی از یک رسانه خصوصی مطرح شود، به خود رسانه مربوط است.  
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید